Ako sa bude pri rozvode deliť náš spoločný byt a hypotéka?

Zodpovedané
20. mar 2022

Dobrý deň,

manželka sa po viac ako 10 rokoch rozhodla, že sa chce rozviesť. Bývame v spoločnom byte a máme aj spoločnú hypotéku.

Ako sa toto bude deliť?

Hypotéku platím výlučne ja a v podstate všetky účty okrem stravy platím ja. Stravu začala manželka platiť bez toho, aby som jej poslal z mojej výplaty peniaze až tento rok. Inak som jej posielal minulé roky mesačne 400 - 500 eur.

Môže to mať nejaký vplyv na delenie majetku?

Byt by som si rád ponechal ja s tým, že ju vyplatím.

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade - vy síce hypotéku a ostatné výdavky platíte z Vášho účtu a výplaty, avšak stále ste manželia a všetky prostriedky patria do bezpodielového spoluvlastníctva manželo (BSM), tzn. sú spoločné. V manželstve neexistuje že niekto platí niečo výlučne zo svojej výplaty, účtu, atď.

Čo sa týka delenia majetku, ideálna je dohoda o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov. V praxi je najčastejší model ten, že jeden z manželov sa stáva výlučným vlastníkom nehnuteľnosti a taktiež na seba preberá všetky záväzky z hypotéky a vyplatí druhého z manželov. Kto koho vyplatí, je na dohode. V prípade, že dohoda nie je možná, je možné využiť služieb mediátora alebo advokáta, ktorý je naklonený ísť cestou zmieru.

V opačnom prípade je možné podať návrh na súd, ktorý rozhodne. A to väčšinou podľa toho, ktorý z manželov je schopný vyplatiť druhého manžela a o tom, komu nehnuteľnosť pripadne do výlučného vlastníctva. Teda vo Vašom prípade by súd mohol na Vaše majetkové pomery prihliadať.

V prípade záujmu o právnu konzultáciu alebo právne zastúpenie ma kontakujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz