Ako sa môžem dožadovať práva pri odsúdení za neplatenie výživného?

Zodpovedané
19. mar 2019

Dobrý deň,

otec môjho prvorodeného syna roky neplatí výživné. Je občanom Talianska. Bol odsúdený na 4 mesiace s odkladom 18 mesiacov, ak zaplatí dlh. Dlh nezaplatil.

18 mesiacov ubehlo a súdne rozhodnutie zostalo nevykonané.

Ako sa môžem dožadovať práva?

Ďakujem pekne

Dobrý deň,

neplatenie výživného je síce trestný čin, ale súd nemôže uložiť odsúdenému, aby zaplatil konkrétnu sumu, pretože tá je už určená v inom rozhodnutí súdu.

Máte dve možnosti:
1. k trestnej spisovej značke oznámiť, že odsúdený nezaplatil výživné, a preto aby mu premenili podmienečný trest na nepodmienečný alebo
2. podať návrh na exekúciu cestou súdneho exekútora.

Pokiaľ otec aj žije v Taliansku, tak odporúčam kontaktovať Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a postupovať v súlade s ich pokynmi:
https://www.cipc.gov.sk/vyzivne/#1539630225282-...

S úctou,

Advokátska kancelária JUDr. Jána Kasenčáka
Zapísaný v zozname advokátov vedenom SAK pod č. 4907
Juraja Fándlyho 2163/7
010 01 Žilina
Slovenská republika

Tel: +421 (911) 541273
E-mail: office@kasencaklegal.eu