Ako získam nevyplatenú mzdu?

Zodpovedané
19. mar 2019

Dobrý deň,

zamestnávateľ mi nevyplatil poslednú mzdu. Od skončenia pracovného pomeru (asi 14 dní po tom) išla firma do likvidácie. Zamestnanci, ktorí ostali vo firme pracovať, dostali nové pracovné zmluvy na inú firmu.

Podalo sa trestné oznámenie. Trestný čin sa nestal, lebo na výplaty peniaze neostali. Chcel som podať žalobu na súd, ale platí sa tam poplatok.

Ďaľšia možnosť je žiadať sociálnu poisťovňu z garančného poistenia, ale naozaj neviem, že od kedy je firma neschopná splácať. Papiere sa poslali, ale nik mi ich vo firme nepotvrdil a neposlal späť. Dotelefonovať sa tam tiež nedá. Skúšal som kontaktovať likvidátora, ale tiež bez úspechu.

Naozaj je také jednoduché vymeniť s.r.o. za inú firmu a dlhy nechať tak?

Mám nejakú možnosť získať nevyplatenú mzdu?

Ďakujem

Dobrý deň,

to je veľmi zlá situácia, pretože ak viete z trestného konania, že peniaze na výplaty neostali, tak zbytočne vôbec budete žalovať firmu.

Ak ešte Váš pracovný pomer trvá, tak jedinou možnosťou je, že Váš zamestnávateľ by šiel do konkurzu a vy by ste si mohli uplatniť so Sociálnej poisťovne dávky garančného poistenia. To je však na dlho. A teraz o to žiadať nemôžete, pretože firma je v likvidácii a nie v konkurze.

Na druhej strane si však myslím, že za danej Vami opisovanej situácie, by sa mohlo preukázať, že tá nová firma, ku ktorej prešli aj ostatní zamestnanci, je Váš nový zamestnávateľ. Ak svoju činnosť Váš zamestnávateľ de iure presunul z jednej s.r.o. na druhú s.r.o., tak by bolo možné vyargumentovať tzv. prechod k inému zamestnávateľovi.

Takže odporúčam zistiť si, ktorí zamestnanci pracovali v starej spoločnosti a pracujú v novej a ak ich je viac, tak Vám odporúčam:
1. vyzvať novú spoločnosť na doplatenie mzdy z dôvodu prechodu a
2. vyzvať ju na prideľovanie práce, pretože sa považujete za jej zamestnanca.

Samozrejme, upozornite aj na to, že môžete podať podnet na Inšpektorát práce, ktorý ak zistí, že sa zamestnanci len "presunuli" od starého k novému, tak tieto zistenia Vám môžu pomôcť.

S úctou,

Advokátska kancelária JUDr. Jána Kasenčáka
Zapísaný v zozname advokátov vedenom SAK pod č. 4907
Juraja Fándlyho 2163/7
010 01 Žilina
Slovenská republika

Tel: +421 (911) 541273
E-mail: office@kasencaklegal.eu