Bývalý priateľ mi stále vykrikuje, že dieťa potrebuje obidvoch rodičov. Ako sa môžem brániť?

Zodpovedané
21. jún 2022

Dobrý deň,

s bývalým priateľom mám skoro ročného syna. Nikdy sme spolu nežili a celé naše chodenie bolo o mojom zaľúbení. Udiali sa nejaké veci, ktoré mi otvorili oči aj v tehotenstve a už odvtedy tento boj trvá. Nezakazujem mu styk s malým. Stretáva sa 3 - 4x do týždňa a cca 5 hodín cez víkend. Tento víkend som mu dovolila si ho zobrať ďalej od domu a na 5 hodín.

Vydiera ma, stále sa mi vyhráža súdom, psychicky ma deptá. Žijem s mojimi rodičmi a on sa stále chce rozprávať o nás dvoch, o tom, že malý potrebuje oboch rodičov. Ja ja mu ubližujem tým čo robím a nedávam mu šancu.

Keď je aj s malým, tak vždy si hľadá cestu ako byť so mnou a ako mi vyčítať, že syn bude trpieť a vraj to nezvládnem finančne. Keď sa náhodou s ním nechcem rozprávať, alebo počúvať tento jeho monológ, tak si dovolí tu kričať. Keď mu poviem, že nech ide preč, tak nejde. A pritom je v dome mojich rodičov. Chcela som toto riešiť aj s jeho mamou. Mám pocit, že sa ho bojí. Toto už trvá viac ako rok a je to psychicky únavné. Mám pocit, že čím viac sa chcem s ním rozprávať a dohodnúť, tým viac to je zlé.

Ako mám postupovať?

Aké mám práva?

Ďakujem

Dobrý deň,

otca dieťaťa nemusíte do domu vôbec pustiť. Prevzatie dieťaťa môže prebehnúť na úplne inom mieste, mimo Vášho bydliska, pokiaľ máte o neho obavu.

Doporučovala by som Vám čo najskôr podať návrh na súd ohľadne zverenie dieťaťa do Vašej starostlivosti, určenia styku s otcom a výživného.

Takto budete mať priamo vykonateľným rozsudkom určené kde a kedy sa môže Váš sny s otcom stretávať.

V prípade záujmu o právne poradenstvo alebo právne zastúpenie ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz