Do akého veku musí dieťa chodiť k otcovi?

Zodpovedané
9. máj 2023

Dobrý deň,

môj syn má 14 rokov a v rozhodnutí súdu je uvedené, že každý nepárny víkend má byť s otcom. Niekedy sa však stane, že by si chcel pobyt skrátiť, resp. neísť tam vôbec. Napr. vtedy, ak je chorý a chce byť doma. Potom chce otec náhrady za ten čas a vychádza to, že by tam mal ísť po dobu mesiaca každý víkend.

Raz nechcel ísť kvôli projektom a učeniu do školy. Otec sa ohradil, že si to má všetko urobiť cez týždeň. Vraj má mať menej času na PC a stihne to. Syn sa na PC hráva so spolužiakmi a je to pre neho dôležité.

Do akého veku tam syn musí chodiť?

Ak mi povie, že tam nejde, ako ho mám donútiť?

Keď bude mať povedzme 16 rokov, mal by už otec rešpektovať synov názor a vôľu?

Ďakujem

Dobrý deň,

syn má povinnosť k otcovi chodiť a vy máte povinnosť ho k styku pripraviť.

Ak má syn vzhľadom na vek vlastné záujmy, mal by to otec rešpektovať. Nakoľko sa tak nedeje, môžete podať návrh na zmenu úpravy styku otca so synom. Tam môžete navrhnúť, že sa styk neupravuje. Prípadne tento styk obmedziť na víkend v mesiaci, resp. ho nechať na dohode syna s otcom.

Hranica, do akého veku sa deti musia stretávať s rodičom neexistuje.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz