Je možné sa vopred vzdať dedičstva po ešte žijúcich rodičoch?

Zodpovedané
11. máj 2022

Dobrý deň,

mužovi rodičia žijú dosť nezodpovedne. Svokor holduje alkoholu a svokra tak dlho túžila ísť na invalidný, až raz v práci spadla a po úraze zostala nepohyblivá na vozíku. Žijú s nimi ešte dvaja synovia s partnerkami a viacerými deťmi.

Rodičia o jeden dom už prišli. Potom žili niekoľko rokov po rôznych pochybných podnájmoch. Druhý dom kúpil najmladší syn, pretože rodičia sú už vedení ako neplatiči.

Dozvedeli sme sa, že aj tento druhý dom je už v exekúcii a bude sa predávať v dražbe. My sme s nimi v zriedkavom kontakte. Muž sa za nich hambí. My máme slušný príjem, ktorý sme ale dosiahli tvrdou prácou a usilovnosťou. Máme spolu 11 ročného syna. Bojíme sa, aby sa raz nestalo, že nás niekto osloví s tým, aby sme splatili ich dlhy.

Je možné sa vopred vzdať dedičstva po ešte žijúcich rodičoch?

Ďakujem

Dobrý deň,

vzdať sa dedičstva vopred nie je možné. Nakoľko podľa Vašej otázky rodičia majú len dlhy a nie majetok, dedičstvo by bolo tzv. predĺžené a môžete ho odmietnuť.

Odmietnutie sa musí stať ústnym vyhlásením na súde alebo písomným vyhlásením jemu zaslaným. Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva môže dedič urobiť len do jedného mesiaca odo dňa, keď bol súdom o práve dedičstvo odmietnuť a o následkoch odmietnutia upovedomený.

K odmietnutiu dedičstva nemôže dedič pripojiť výhrady alebo podmienky; takisto nemôže odmietnuť dedičstvo len sčasti. Takéto vyhlásenia nemajú účinky odmietnutia dedičstva. Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva nemožno odvolať. To isté platí, ak dedič vyhlási, že dedičstvo neodmieta.

V prípade záujmu o právne poradenstvo alebo zastúpenie som Vám k dispozícii.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz