Je možné vysťahovať z bytu neprispôsobivú rodinu?

Zodpovedané
9. máj 2022

Dobrý deň,

susedný byt kúpil pán, ktorý ho rovno po kúpe prenajal neprispôsobivej rodine. Robia neustály hluk, aj po nočnom kľude (polícia nezaberá), robia špinu a smrad, neustále si volajú kamarátov do bytu, hádajú sa, kričia, deti vyhadzujú odpadky z okien.

Všetci z vchodov bytovky sa búrime, majiteľ ich nechce vyhodiť pokiaľ nespíšeme petíciu. Petícia už je podpísaná.

Kam/komu ju odovzdať, aby mala zmysel?

Odovzdanie petície majiteľovi bytu pre mňa nemá zmysel, môže si s ňou urobiť čokoľvek a nájomníkov nevyhodiť.
Chceme mať kľud ako v období, keď v danom byte nebývala takáto rodina.

Ako postupovať v tomto prípade?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

podľa § 127 ods. 1 Občianskeho zákonníka, sa vlastník veci musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.

Vyššie uvedené znamená, že aj keď hluk robia nájomnící, zodpovednou osobou je vlastník bytu. Nakoľko Vami popisované správanie sa dá podradiť pod hrubé správanie alebo schválnosti, môžete sa obrátiť na najbližší mestský úrad alebo políciu a oznámiť priestupok.

Ďalšou možnosťou je domáhať ochrany na obci podľa § 5 Občianskeho zákonníka: "Ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany na obci. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav. Tým nie je dotknuté právo domáhať sa ochrany na súde."

Poslednou možnosťou je podať žalobu na súd, kde budete žiadať, aby sused upustil od svojho konania.

V prípade záujmu o právne poradenstvo alebo zastúpenie som Vám k dispozícii.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz