Je možné zmeniť priezvisko 17 a 14 ročného dieťaťa?

Zodpovedané
1. máj 2022

Dobrý deň,

som 10 rokov rozvedená. Deti sú zverené do opatery mne. 5 rokov žijem v zahraničí s novým partnerom, čakáme dieťa a plánujeme svadbu ešte pred jeho narodením. Bývalý manžel síce platí výživné, ale o deti absolútne nejaví záujem. Neodpovedá na sms a hovory už rok. Ja ho napriek tomu informujem o deťoch, posielam fotky atď.

Môj terajší partner by chcel, aby sme mali všetci jeho priezvisko, nakoľko s rôznymi priezviskom deti budeme mat rôzne byrokratické problémy a samozrejme aj z citového hľadiska.

Deti majú 17 a 14 rokov a veľmi si to želajú tiež. Otcom nazývajú môjho terajšieho partnera.

Akú máme šancu, že by sa to podarilo a ako by som mala postupovať?

V prípade, že bývalý manžel by s tým súhlasil, stačí o túto zmenu lenn požiadať, alebo je potrebná súdna cesta?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prípade, že bývalý manžel bude súhlasiť, tak je potrebné podať spoločnú žiadosť na príslušný úrad a v prípade 17 ročného dieťaťa aj jeho súhlas.

Na zmenu priezviska maloletých detí je potrebný vždy súhlas oboch rodičov. Uvedené vyplýva z § 35 zákona o rodine:"Ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o vysťahovaní maloletého dieťaťa do cudziny, o správe majetku maloletého dieťaťa, o štátnom občianstve maloletého dieťaťa, o udelení súhlasu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd."

Ak teda súhlas otca nezískate, musíte podáť návrh na súd, ktorý nahradí súhlas otca.

V prípade potreby právneho poradenstva alebo zastúpenia na súde ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz