Kedy má matka nárok na výživné na seba?

Zodpovedané
19. máj 2022

Dobrý deň,

otec dieťaťa ma opustil počas tehotenstva. Syn má teraz 7 mesiacov.

Je otec dieťaťa povinný platiť výživné aj na mňa?

Mám rodičovský 383 eur a rodinné prídavky. Platím nájom 450 eur. Žijem sama, nikoho nemám. Mám ešte dcéru z prvého vzťahu a na ňu platí otec 150 eur.

Mám nárok žiadať aj na seba výživné okrem výživného na syna?

Nie sme manželia, ani sme neboli.

Ďakujem

Dobrý deň,

v zmysle § 74 zákona o rodine, ktorý znie:
„(1) Otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.
(2) Súd môže na návrh tehotnej ženy uložiť mužovi, ktorého otcovstvo je pravdepodobné, aby poskytol vopred sumu potrebnú na zabezpečenie jej výživy podľa odseku 1, príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom a sumu potrebnú na zabezpečenie výživy dieťaťa po dobu, počas ktorej by žene patrila materská dovolenka podľa osobitného predpisu“

Máte právo na príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke. Príspevok na výživu nevydatej matke sa vypláca opakovane mesačne po dobu 2 rokov, nakoľko v dôsledku tehotenstva Vám napr. klesli príjmy. Príspevok na úhradu niektorých nákladov nevydatej matke je jednorazový príspevok, ktorý obsahuje preukázateľné výdavky spojené s tehotenstvom (oblečenie, vitamíny, zdravotná starostlivosť, pobyt v nemocnici, atď).

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz