Kto koho bude vyplácať z hypotéky po rozvode?

Zodpovedané
1. máj 2022

Dobrý deň,

pred manželstvom som nadobudla nehnuteľnosť, na ktorú mám hypotéku. Nie však na celú časť. Pomerne veľká časť bola z vlastných zdrojov (asi 40%). Plus som dosť aj investovala do zariadenia zo svojho postupne. Hypotéka je ešte okolo 63 500 eur.

Partner mal pred manželstvom tiež byt na hypotéku, t.č. zostatok okolo 50 000 eur.

V manželstve sme mali oddelené účty, každý si svoje splátky riešil sám. Samozrejme, že odvtedy aj cena nehnuteľnosti stúpla, moja nehnuteľnosť však podstatne viac.

Ako je to s vyplácaním?

Viem, že sa berie v manželstve “spoločná kasa”, ale príde mi to nefér, lebo u nás nikdy nebola. Aby som ja niekomu vyplácala nebodaj, len preto ze mne stúpla nehnuteľnosť na hodnote viac.

Budem platiť aj z trhovej nehnuteľnosti oveľa viac?

Nikdy som nevzala ani cent na svoje splátky. Každý si platil svoje.

Ďakujem

Dobrý deň,

do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) patrí všetko, čo manželia nadobudli počas manželstva

Ďalej v zmysle § 150 zákona o rodine: "Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti."

Nakoľko Vy ste platila hypotéku síce zo svojho účtu, ale z financií patriacich do BSM, má manžel právo na 1/2 zaplatených splátok na Vašu hypotéku počas manželstva. To isté platí aj v prípade manžela.

Manžel nemá nárok na Váš byt nadobudnutý počas manželstva tak isto ani Vy nemáte nárok na vyplatenie z jeho bytu. Trhová hodnota nehnuteľností je teda irelevantná.

V prípade potreby právneho poradenstva alebo zastúpenia na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz