Má moje tehotenstvo s novým partnerom vplyv na rozvod?

Zodpovedané
22. júl 2022

Dobrý deň,

požiadala som o rozvod. S manželom máme spolu syna. Ja so synom žijem v Nemecku spolu s priateľom. Manžel žije na Slovensku. Manžel žil pred tým s nami tiež v Nemecku. Rozišli sme sa a odišiel.

Som tehotná s priateľom.

Aký to bude mať vplyv na súde pri rozvode?

Nepracujem. Syn má už vybavenú aj školu tu v Nemecku a o rozvod som podala pred mesiacom. Myslím si, že súd nedovolí sa stýkať malému s otcom, keďže bral omamné látky.

Ďakujem

Dobrý deň,

na rozvod to nebude mať v podstate žiadny vplyv. Vplyv to bude mať však na otcovstvo dieťaťa, ktoré bude automaticky určené podľa manžela.

V zmysle § 85 ods. 1 zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine (ďalej len „zákon o rodine“) sa za otca dieťaťa považuje manžel matky, ak sa dieťa narodí v čase od uzavretia manželstva do uplynutia 300. dňa po zániku manželstva, alebo po jeho vyhlásení za neplatné.

Pri tejto domnienke nie je rozhodný čas splodenia dieťaťa, ale čas narodenia dieťaťa. Znamená to, že aj v prípade, ak sa dieťa narodí deň po uzavretí manželstva, tak za otca sa považuje Váš manžel, ktorý je zároveň zapísaný do matriky.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.


JUDr. Renáta Králiková
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 0915 038 191