Mám šancu dostať výživné, aj keby manžel dostal všetky tri deti do striedavej starostlivosti?

Zodpovedané
27. mar 2022

Dobrý deň,

s manželom sa ideme po 16 rokoch rozviesť. Máme 3 deti 15,12 a 9 ročné. Od októbra spolu nežijeme a na skúšku sme mali striedavú starostlivosť, na ktorej on trvá.

Najmenšia k nemu nechce chodiť. Zamyká sa, keď má prísť otec. Povedal, že bude chcieť všetky tri deti mať v striedavke a výživné mi platiť nebude. Požaduje aj jeden daňový bonus.

Ja zarobím v čistom 900 eur. On je SZČO a je na tom podstatne lepšie. Berie deti na dovolenky, dáva im vysoké vreckové. U mňa to mať nemôžu. Nateraz platí bývanie, ale keď sa majetkovo vysporiadame, tak ja si nájomné, plyn, elektriku zaplatím.

Prídavky na deti poberám ja.

Mám šancu dostať nejaké výživné, aj keby dostal všetky tri deti do striedavej starostlivosti?

Môže mu súd schváliť jeden daňový bonus?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka výživného počas striedavej starostlivost, tak v praxi je bežné, že výživné sa neurčuje a to z toho dôvodu, že výživné je nahradené osobnou starostlivosťou. Avšak nakoľko dieťa má mať u oboch rodičov približne rovnakú životnú úroveň, je možné tento rozdiel dorovnať výživným, ktoré bude poskytovať druhému rodičovi ten rodič, ktorý má výrazne vyšší príjem. O výživné žiadať môžete a súd posúdi, či je príjem otca podstatne vyšší ako ten Váš.

V prípade potreby právnych služieb alebo právneho zastúpenia ma kontaktujte.


JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz