Môžem podať trestné oznámenie na sociálnu pracovníčku?

Zodpovedané
5. máj 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom trestného oznámenia.

Môžem podať trestné oznámenie na sociálnu pracovníčku?

Ďakujem

Dobrý deň,

každý má právo podať trestné oznámenie na ktorúkoľvek osobu, ak má podozrenie, že konanie tejto osoby napĺňa znaky trestného činu.

Dovolím sa však upozorniť na skutočnosť, ktorou je trestný čin krivého obvinenia. O trestnom čine krivého obvinenia hovorí trestný zákon v § 345:
"(1) Kto iného lživo obviní z trestného činu v úmysle privodiť jeho trestné stíhanie, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.
(2) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) z osobitného motívu, alebo
b) verejne.
(3) Odňatím slobody na štyri roky až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním značnú škodu alebo iný obzvlášť závažný následok."

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz