Môžem sa v prípade dedičského konania vzdať otcových dlhov?

Zodpovedané
17. sep 2019

Dobrý deň,

mám ťažko chorého otca, ktorý počas svojho života narobil veľa dlhov. Otec nevlastní žiaden majetok.

Môžem sa v prípade dedičského konania vzdať otcových dlhov?

Bude mať jeho manželka nárok na vdovský dôchodok?

Keď sa mama vzdá dlhov, bude mať nárok na dôchodok po otcovi?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

do jedného mesiaca od poučenia notárom je potrebné odmietnuť dedičstvo prípadne oznámiť notárovi, že otec nič nevlastnil a jeho dedičstvo je pasívne. V takom prípade na zákonných dedičov neprejdú žiadne z jeho dlhov.

Odmietnutie dedičstva nijako nesúvisí so vznikom nároku na vdovský dôchodok.

S úctou,

Advokátska kancelária JUDr. Jána Kasenčáka
Zapísaný v zozname advokátov vedenom SAK pod č. 4907
Juraja Fándlyho 2163/7
010 01 Žilina
Slovenská republika

Tel: +421 (911) 541273
E-mail: office@kasencaklegal.eu