Môžem sa vzdať dedičstva po manželke?

Zodpovedané
21. jún 2022

Dobrý deň,

nedávno mi zomrela manželka, s ktorou som žil od r. 2011 v spoločnej domácnosti. Zosobášení sme boli od r. 2019. Dedičské konanie ešte neprebehlo. Po manželke ostalo auto a dlhy, ktoré výrazne prevyšujú jeho hodnotu. Byt, v ktorom sme spolu bývali som v roku 2011 kupoval ja na hypotéku a je písaný len na mňa.

Môžem odmietnuť dedičstvo bez toho, aby som mal ja nejaké následky?

Aby veritelia nevymáhali dlh odo mňa.

A ak by som mohol odmietnuť, na koho ďalšieho by to prešlo?

Manželka mala syna z prvého manželstva a brata, s ktorým nebola vôbec v kontakte. Potom nejakých nevlastných súrodencov, sesternicu a strýka. Ja mám brata a otca.

Ďakujem

Dobrý deň,

dedičstvo samozrejme môžete odmietnuť a nehrozí Vám žiadna sankcia.

Nakoľko v dedičskej skupine s Vami dedí aj manželkin syn, tento pokiaľ dedičstvo neodmietne, bude dediť auto a aj dlhy.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo právne zastúpenie ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz