Môžem znova požiadať o zmenu priezviska podľa bývalého manžela?

Zodpovedané
4. máj 2022

Dobrý deň,

som 2 roky po rozvode a rozhodla som sa vrátiť k rodnému priezvisku. Po čase mi to začalo vadiť, keďže deti v škole ma vždy diktujú priezviskom bývalého manžela a ani mne to už po 15 rokoch v manželstve nejde preštelovať sa na staré priezvisko.

Dalo by sa na základe toho, že deti sa volajú po otcovi, aby som si mohla požiadať zmeniť späť na priezvisko bývalého manžela?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa zákona č. 300/1993 Zb. o mene a priezvisko nie je možné prijať späť priezvisko bývalého manžela bez uzavretia manželstva.

Zmenu priezviska po možno povoliť, najmä ak ide o meno a priezvisko hanlivé alebo ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz