Môžeme predať dom, v ktorom majú rodičia právo doživotného užívania?

Zodpovedané
19. máj 2019

Dobrý deň,

ja a moji dvaja súrodenci vlastníme nehnuteľnosť - rodinný dom po rodičoch. Dom sme nadobudli darovacou zmluvou a každý má rovnaký podiel. Na nehnuteľnosť je zriadené vecné bremeno spočívajúce v práve doživotne užívať nehnuteľnosť našimi rodičmi. Táto nehnuteľnosť chátra a časom si vyžiada nemalé investície na jej rekonštrukciu.

Môžeme túto nehnuteľnosť predať s tým, že sa kúpi nová a rodičia sa presťahujú (napr. kúpil by sa byt)?

Čo ak s takýmto riešením rodičia nebudú súhlasiť, môžeme ich k tomu nejako "prinútiť"?

Jeden z majiteľov - súrodenec s takýmto riešením nesúhlasí. Môžeme ho dvaja - ako väčšina prehlasovať, resp. musí sa nám prispôsobiť?

Ďakujem za odpovede

Dobrý deň,

takáto situácia je veľmi komplikovaná, pretože ak majú rodičia vecné bremeno, Vy a Vaši súrodenci ste povinní ho dodržiavať a rešpektovať a pokiaľ si nehnuteľnosť vyžaduje investície, ste to už len vy súrodenci, kto sú povinní investovať.

Donútiť ich presťahovať nemôžete resp. ak by ste ich aj presťahovali, potrebujete ich podpis na zmluve o zrušení vecného bremena.

Ak súrodenec s riešením nesúhlasí, tak sa musíte riadiť režimom podielového spoluvlastníctva a tým, čo Vám Občiansky zákonník umožňuje.

S úctou,

Advokátska kancelária JUDr. Jána Kasenčáka
Zapísaný v zozname advokátov vedenom SAK pod č. 4907
Juraja Fándlyho 2163/7
010 01 Žilina
Slovenská republika

Tel: +421 (911) 541273
E-mail: office@kasencaklegal.eu