Na základe čoho je matka povinná informovať otca o odchode na dovolenku?

Zodpovedané
22. mar 2023

Dobrý deň,

reagujem na odpoveď na otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/pravna-...

Napíslai ste: Zákon neustanovuje, že v prípade krátkodobých ciest do zahraničia (dovolenky) potrebujete súhlas druhého rodiča.

A následne: Súčasne máte však povinnosť otca len informovať (doporučujem SMS/email) o tom, že deti budú konkrétnu dobu v zahraničí na dovolenke.

V jednej vete je, že zákon povinnosť neustanovuje a v druhej vete píšete, že súčasne máte povinnosť.

Na základe čoho teda, keď to nie je zákon, má žena povinnosť informovať otca o vycestovaní na dovolenku?

Čo hrozí, keď dieťa vezmem na 10 dní dovolenku a neoznámim to otcovi?

Nebude ohrozený styk otca s dieťaťom, bude to v iných dátumoch ako má styk určený.

A čo matky s deťmi, na ktoré otec platí výživné, ale nechodí za deťmi?

Príklad: Otec platí výživné, ale deti nemá záujem vidieť, nevidel ich 5 rokov.

Môže taká matka s dieťaťom ísť na dovolenku bez jeho súhlasu?

Ďakujem

Dobrý deň,

je potrebné rozlišovať medzi slovíčkom povinnosť informovať a povinnosť súhlasu. Sú to 2 rozdielne povinnosti.

Zákon o rodine ustanovuje, že obaja rodičia majú rovnaké práva a povinnosti, teda obaja majú nárok tráviť so svojimi deťmi dovolenku.

Povinnosť informovať rodiča o dovolenke s dieťaťaom vyplýva z § 24 odst. 6 zákona o rodine, ktorý uvádza: "Súd pri rozhodovaní o zverení maloletého dieťaťa do osobnej starostlivosti jedného z rodičov dbá na právo toho rodiča, ktorému nebude maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, na pravidelné informovanie sa o maloletom dieťati. Rodič, ktorému nebolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, môže sa práva na pravidelné informovanie sa o maloletom dieťati domáhať na súde."

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz