Poradíte mi ohľadom svadby s občanom z Káhiry?

Zodpovedané
19. máj 2019

Dobrý deň,

mám známosť s občaom z Káhiry a čítala som už veľa článkov ohľadom nevýhod uzavretia manželstva v ich krajine. Chcem navrhnúť, že uzavrieme manželstvo na Slovensku.

Čo bude potrebné doložiť pre partnera pre sobáš na Slovensku?

Aké práva a povinnosti platia mimo SK a či je sobáš platný aj v inej krajine?

Ďakujem

Dobrý deň,

podmienky uzavretia manželstva s cudzincom upravuje § 28 zákona o matrikách, podľa ktorého:

(1) Cudzinec pred uzavretím manželstva v Slovenskej republike je povinný predložiť matričnému úradu najmenej 14 dní pred uzavretím manželstva tieto doklady:
a) rodný list,
b) doklad o osobnom stave,
c) doklad o pobyte,
d) doklad o štátnom občianstve,
e) úmrtný list zomretého manžela alebo inú verejnú listinu potvrdzujúcu, že manželstvo zaniklo, ak ide o ovdoveného cudzinca,
f) právoplatný rozsudok o rozvode manželstva alebo inú verejnú listinu potvrdzujúcu, že manželstvo je právoplatne rozvedené, ak ide o rozvedeného cudzinca,
g) doklad, ktorým možno preukázať totožnosť.
(2) Doklad uvedený v odseku 1 písm. b) nesmie byť starší ako šesť mesiacov.

Samozrejme, musíte mať úradný preklad a ešte predtým tieto doklady musia mať buď apostille alebo vyššie overenie listín a až následne môžu byť prekladané.

Sobáš je a musí byť akceptovaný aj v iných krajinách a pokiaľ ide o Vášho nastávajúceho manžela musíte si overiť, ako postupovať v Egypte so zápisom tohto sobáša v egyptských evidenciách o manželstve.

S úctou,

Advokátska kancelária JUDr. Jána Kasenčáka
Zapísaný v zozname advokátov vedenom SAK pod č. 4907
Juraja Fándlyho 2163/7
010 01 Žilina
Slovenská republika

Tel: +421 (911) 541273
E-mail: office@kasencaklegal.eu