Sused žiada peniaze, ktoré som mu už vrátila. Existuje nejaký zákon, ktorým sa môžem brániť?

Zodpovedané
5. máj 2022

Dobrý deň,

mala som dobrého kamaráta/suseda, ktorý mi chcel finančne pomáhať. Ja som mu peniažky vždy vrátila. Keďže išlo o hotovosť, tak nemám žiadne doklady. Teraz hovorí, že som mu nič nedala a chce svoje peniaze naspäť. Chce 2 000 eur. Ja mám svedomie čisté, ale on sa mi vyhráža.

Existuje nejaký zákon, ktorým sa môžem brániť?

Ďakujem

Dobrý deň,

žiadny zákon, ktorým sa môžete brániť neexistuje. Táto vec stojí na dôkaznom bremene obidvoch strán. Váš sused bude musieť preukázať, že Vám tie peniaze reálne poskytol a ak túto skutočnosť preukáže, budete musieť preukázať vy, že ste mu peniaze vrátila.

Tento vzťah upravuje § 657 občianskeho zákoníku, ktorý upravuje zmluvu o pôžičke, ktorá je definovaná nasledovne: "Zmluvou o pôžičke prenecháva veriteľ dlžníkovi veci určené podľa druhu, najmä peniaze a dlžník sa zaväzuje vrátiť po uplynutí dohodnutej doby veci rovnakého druhu."

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz