Ako sa zbavím nepríjemných a agresívnych myšlienok?

Zodpovedané
14. apr 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Po prežití straty blízkych sa mi po roku začali vnucovať nepríjemné obrazy a agresívne myšlienky. Často mám pocit, že idem sebe (napr. pri krájaní nožom) alebo niekomu blízkemu niečo urobiť. Sú to len krátke momenty. Vždy pocítim, že to je presne to, čo nechcem.

A potom tie obrazy a pocity donekonečna rozoberám a hľadám význam toho, že prečo. Trýznim sa tým znova a znova a neviem to prijať. Skúšala som aj antidepresíva, ale vôbec nezabrali a bolo to ešte horšie.

Každý deň vstávam s myslienkou, že čo keď to nezvládnem a zlyhám. 2x som bola u psychoterapeutky a obávam sa, že toto žiadna terapia nevyrieši.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

mrzí ma Vaša strata blízkych.

Vzhľadom na to, že problémy začali vznikať po prežití straty, predpokladám, že pocity spojené zo stratou a ich neúplné spracovanie môže viesť k takýmto obrazom a myšlienkam.

Ja si myslím, že práve psychoterapia by Vám mohla pomôcť. Je možné, že Vám nesedela terapeutka a jej prístup k terapii. No v každom prípade psychoterapia trvá dlhšie ako 2 sedenia. Niekedy stačí 10 sedení, no väčšinou trvá terapia aj pár rokov. (50-100 i viac sedení). Dal by som tomu na Vašom mieste ešte šancu.

Existuje ešte niečo ako "autoterapia". Je to spôsob práce so sebou, kde tvorba prináša terapeutický účinok. Doslova sa človek z problémov vypíše, vyspieva, vytancuje či vymaľuje. V akejkoľvek intuitívnej tvorivej činnosti sa prirodzene manifestujú vnútorné prežitky a skryté aspekty

Určite Vám odporúčam skúmať a vyjadrovať Vaše pocity, sama alebo s pomocou psychoterapeuta.

S pozdravom

Mgr. Andrej Naščák
Tel: +421 948 034 613
Mail: a.nascak@gmail.com
Web: www.onlineterapeut.sk/