Ako sa zbaviť úzkosti a strachu z chorôb a zo smrti?

Zodpovedané
29. mar 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Trpím úzkosťou a strachom z chorôb a zo smrti. Môj problém sa začal obyčajným závratom v hlave. Trval tri dni, tak som sa ho rozhodla riešiť.

Ako prvý lekár bol neurológ, ktorý po zmeraní tlaku vo mne vyvolal paniku. Nikdy som problém s tlakom nemala. V ten deň ma len bolela hlava a ukázal sa vysoký tlak. Poslal ma na interné, kde mi urobili EKG a odbery. Všetko bolo v poriadku.

Obvodná lekárka mi urobila odbery a boli v poriadku. Lekár ORL vylúčil závrat ušného pôvodu. RTG chrbtice nič neukázalo. pochytila ma úzkosť z toho, že čo mi je, keď nik zatiaľ nič nezistil.

Čím viac som cítila úzkosť, tým viac som sa rozrušila. Až som sa celá triasla a nevedela to ovplyvniť. Tak som si začala riešiť fyzioterapiu, masáže na krčnú chrbticu. Závraty postupne zoslabli na úroveň jemného zatočenia hlavy.

To semienko strachu o seba a svoj život však vo mne ostalo. Hoci závraty nemám, cítim sa slabá, pobolieva ma hlava, no už neviem zhodnotiť,do akej miery je to spôsobené mojou psychikou. Pri každej bolesti sa rozruším a začnem panikáriť. Vtedy sa mi samozrejme stav zhorší, pociťujem slabosť v končatinách na ľavej strane tela, bolesť v ľavej časti hlavy, hučanie v ušiach.

Som v jednom kolotoči a neviem ako z neho von. Obávam sa tých najhorších chorôb a diagnóz. Riešim, či by som mala všetky odbery v poriadku, keby mi naozaj niečo vážne bolo. Spochybňujem lekárske vyšetrenia.

O mesiac som objednaná ešte na neurológiu. Neviem si ani len predstaviť, že ako to vydržím. Mám dve malé deti a strach a obavy o seba mi nedovoľujú plnohodnotne fungovať.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

vnímam, že prežívate veľmi náročné obdobie. Chápem, aké náročné to musí byť pociťovať fyzické problémy, ale nevedieť ich zdroj.

Je dobrý nápad ďalej pokračovať v hľadaní problému na telesnej úrovni.

V každom prípade, ak je to telesného alebo psychického pôvodu, vyhľadajte psychoterapeuta, ktorý Vám môže pomôcť vyrovnať sa s Vašimi pocitmi a získať späť stratenú rovnováhu.

Vo Vašom prípade by mohla na duševné ťažkosti a prekonanie ťažkého obdobia by mohla pomôcť aj kombinovaná liečba, ale najlepšie by bolo keby to posúdil lekár - psychiater.

Zopakujem sa: Psychoterapia, prípadne psychoterapia kombinovaná s farmakoterapiou.

S pozdravom

Mgr. Andrej Naščák
Tel: +421 948 034 613
Mail: a.nascak@gmail.com
Web: www.onlineterapeut.sk/