Mám najskôr len odísť a následne zistím ako sa situácia zmenila?

Zodpovedané
22. apr 2021

Dobrý deň,

som vydatá skoro 20 rokov a s manželom máme 13 ročnú dcéru. V poslednej dobe si už však naozaj neviem rady, neviem na koho sa obrátiť o radu a o pomoc. Manžel sa v poslednej dobe veľmi zmenil. Stále bol prchkej povahy, ale ako tak sme to zvládali, vedeli si problémy stále vydiskutovať.

V poslednej dobe zažívam z jeho strany veľa kriku, ponižovania, nadávok a niekoľko krát mi už povedal, aby som sa zbalila a vypadla. V poslednej dobe začal dosť piť, cca každý druhý deň si kúpi fľašu vína a celú ju hneď vypije, no a potom začnú nadávky, krik a ponižovanie nielen voči mne, ale už aj voči našej dcére. Som už z toho hotová, vždy sa jej zastanem a vtedy mi nadáva ešte viac. Som z kľudnej rodiny, kde takéto hádky neboli, naopak v jeho rodine bola mama vystavovaná presne rovnakej situácii, jeho otec je alkoholik. Mladší brat sa kvôli podobnej situácii rozviedol.
Včera som opäť zažila tú istú situáciu, fľaša vína, krik, ponižovanie, a že mám vypadnúť.

Rada by som tiež uviedla, že manžel má prácu, kde je podľa mňa dosť frustrovaný, zarobí menej ako ja, hlavne v poslednej dobe, doma mi s ničím nepomáha, celá domácnosť je na mne. Keď ho prosím, aby mi s niečim pomohol, tak povie, že sa mu nechce, a keď ho prosím ešte viac, zasa mi nadáva. Bol silný fajčiar, čiže, keď bol nervóznejší, tak ho cigarety ukľudňovali. Pred pár mesiacmi prestal, ale je o to viac agresívny.

Stále mi hovorí, že je všetko moja vina, že som šibnutá, a takto sa vyjadruje niekedy voči našej dcére. Bohužiaľ sa už zmierujem so situáciou, že nášmu vzťahu je koniec a asi sa naozaj zbalíme a odídeme od neho. Nie som si istá, či najskôr odísť a uvidím, ako sa situácia zmení, alebo ešte počkať a dať mu šancu.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ja by som nedokázal s takým človekom žiť. Nechať sa obviňovať, kričať po sebe a ponižovať sa, len preto, že si on nedokáže dať rady z vlastným životom.

Čo samo o sebe nie je hanba, ale byť útočný voči Vám a dcére a riešiť to takýmto najzbabilejším spôsobom je prejav veľkej nezrelosti.

Ja Vám odporúčam odísť, dať mu nejaký kontakt na psychológa, či osobného mentora a odkázať, že ak so sebou nič nespraví, neprestane piť a nezačne preberať zodpovednosť za vlastné pocity a zlyhanie nemá vo Vašom živote miesto.

Ochráňte seba aj svoju dcéru. Ak o vás bude stáť a ak on stojí za to, tak sa stále môže zmeniť. Určite mu môžete podať pomocnú ruku, ak by potreboval nejak nasmerovať, ale nepreberajte jeho nezrelé výlevy.

Držím Vám palce aby ste sa rozhodla.

S pozdravom

Mgr. Andrej Naščák
Tel: +421 948 034 613
Mail: a.nascak@gmail.com
Web: www.onlineterapeut.sk/