Prečo mám zlé predstavy pre spaním?

Zodpovedané
4. feb 2021

Dobrý deň,

som manželka a mama 1,5 ročnej dcérky. Žijeme, nazvala by som to "klasický slovenský život", tým mierim najmä na našu finančnú situáciu. Vychádzame každý mesiac len tak tak. Myslím si, že mi to možno spôsobuje podvedome stres, aj keď sa navonok snažím situáciu zvládať. Inak sa máme veľmi radi a fungujeme normálne.

Materstvo je pre mňa náročné aj psychicky aj fyzicky,pretože manžel mi nepomáha podľa mojich predstáv, ale nejako to tolerujem. Som perfekcionistka a najradšej si robím veci sama. Inú pomoc v okolí nemám.

Takmer denne, keď si ľahnem spať, napadajú ma nepríjemné myšlienky, že dcére sa niečo stane. Napr. padne z útesu na dovolenke, zo schodov, niekto sa k nám vláme a zabije nás a ona bude sama doma plakať a nikto nepríde a podobné veci. Samozrejme to ovplyvňuje kvalitu môjho spánku. Sama viem že je toho na mňa veľa, voľný čas nemám takmer žiadny. Žiadnu aktivitu pre seba.

Je to príčinou takýchto myšlienok?

Snažím sa podvedome dosiahnuť dokonalosť vo výchove aj keď viem, že to nie je možné.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno myslím, že by to mohlo byť príčinou takýchto myšlienok. Dlhodobé nahromadené a neuvoľnené napätie sa môže prejavovať aj takýmito myšlienkami.

Určite to má priamy súvis s Vaším špecifickým procesom, snahou o dokonalosť a kontrolu.
Čo by Vám mohlo pomôcť je uvoľňovanie napätia cez telo, pohyb, tanec a relaxáciu či tvorivé vyjadrenie pomocou maľovania, spevu či písania. Nájdite si čas pre seba a oddýchnite si od mysle a povinností.

Zároveň si myslím, že by ste mohla profitovať aj zo psychoterapie. Sústrediť sa na zníženie nárokov na seba aj na okolie a naučiť sa prijímať podporu, aj keď niekedy nedokonalú. A prípadne hľadať príčinu Vašej silnej snahy byť dokonalá.

zdraví

Mgr. Andrej Naščák
Tel: +421 948 034 613
Mail: a.nascak@gmail.com
Web: www.onlineterapeut.sk/