Ako sa mám správať, keď je manžel ignorant?

Zodpovedané
11. jún 2019

Dobrý deň,

prežila som ťažké obdobie ohľadom zdravotného stavu. Mám 40 rokov a momentálne som tri roky po transplantácii. Môj manžel bol za celý čas chladný. Len ma priviezol na hospitalizáciu a odviezol. Prišiel na návštevu a aj to meškal bez ospravedlnenia. Keď som bola na áre, tak on bol na zápase boxu v aréne. Neprejavuje vôbec city.

Sám od seba ma nepohladká, len keď ho požiadam, že by ma potešilo. Hľadala som dlho prácu, ani v tom som veľmi nenašla pochopenie, ak som niečo kvôli zdravotnému stavu nemohla robiť. Vravel, že pracovať nemusím, ale dával mi pocítiť a hovoril: ,,Pozri dievča kto ťa živí a zapamätaj si to".

Keď som sa ho spýtala, aj sa pýtam, či ma vôbec ľúbi, tak povie, že áno. Prosím ho, aby troška prejavil city, aby ma sem tam pohladkal, objal a povedal, že mi to pristane. Ja sa starám o seba. Nevyzerám zle. Stále mi len odvrkne, že ja som proste taký a keď mám stavy, že kvôli tomu poplačem tak s ním ani nehne.

Napríklad mi povie, tak len plač. Nepríde a neupokojí ma. Len leží, hrá hry na mobile, stávkuje Nike podla novín a telefónu. Keď má ísť so mnou a naším psíkom von, tak stále to ohundre.

Chodila som do práce ako predavačka, ale musela som to po troch mesiacoch vzdať. Boli tam veľké nesympatie zo strany niektorých kolegýň, tak som radšej odišla. Necítila som sa tam dobre. Povedal, že to nevadí, ale bolo vidieť, že je nervóznejší. On stratil prácu, prepustili ho.

Našťastie nepije, ale dokola tipuje a hrá hry. Ja už si neviem rady. A zvykne sa na mňa osočovať a hovoriť sklapni, alebo či mi má dať preplesk, aby som sa spamätala.

Chcela som odísť. Deti nemáme našťastie. Mohla som, ale prišla som nato, že sám pozerá porno a že ani na prechádzky so psíkom nechce chodievať. Bol iný, keď sme sa brali a zmenil sa behom roka.

Keď mi šiel pre lieky, keď som ešte nemohla veľmi medzi ľudí kvôli imunite, tak bol dlho a klamal, že bolo ľudí veľa u lekára, chodieval do baru na kávu. Dozvedela som sa to.

Nechcem ísť k mame, aby som jej nenarúšala jej domov a zaužívané veci. Ona je síce sama, už tatko nám umrel pred ôsmimi rokmi, ale nechcem jej brať jej súkromie.

Momentálne si hľadám prácu ako invalidná dôchodkyňa.

Aký je Váš názor a čo mám robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

je možné, že Váš manžel sa zmenil následkom vašej choroby. Možno to bolo pre neho psychicky náročné a svoje pocity tak začal odreagovávať rôznymi spôsobmi. Je to však len dohad.

Ak máte čo i len malú nádej na záchranu vzťahu, tak skúste vyhľadať manželskú poradňu.

Osobne si myslím, že by vám obom pomohlo aj individuálne poradenstvo zamerané na spracovanie náročného obdobia, ktoré ste zažili počas vašej vážnej choroby. Je to stres a obrovská psychická záťaž báť sa o život svoj a o život človeka, ktorého milujete.

Prajem úspešné riešenie a spracovanie problémov, ktoré zanechali stopy.

Mgr.Veronika Rosinová
Poradenské a konzultačné centrum Nové Zámky, Súkromná poradňa psychológa
web: www.pkc-psycholog.eu
tel: 0917 022 755
mail: rosinova.pkc@gmail.com