Ako zachrániť vzťah, v ktorom ma manžel podceňuje?

Zodpovedané
9. máj 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. S manželom som chodila od 12/2015. Zobrali sme sa v októbri 2017. V novembri 2018 sa nám narodil syn.

Muž sa začal ku koncu tehotenstva meniť. Bol agresívny, nadával mi, ale dalo sa to zniesť. Po narodení malého sa to stupňovalo. Muž začal sedieť iba pri PC a mňa po sekcii a aj malého si všímal minimálne. Začal si vypisovať s inými ženami a bol viac preč z domu ako doma. Nechcel, aby mi chodil niekto pomáhať v šestonedelí. Vraj som neschopná, neviem zosúladiť dieťa a domácnosť, že som lenivá.

Neskôr už prestal aj ku mne chodiť ako muž, ak tak keď som prišla ja tak áno ale on nezačal. Vraj som škaredá. Je pravda, že počas šestonedelia som sa o seba nestarala, ale potom som to zmenila a darí sa mi to do dnes.

Mali sme veľa rozhovorov. No niečo sa zmenilo a začal sa pomaly meniť, krotiť sa v správaní ku mne. I keď nikam nechce so mnou chodiť, trošku to je zmena.
Teraz som zistila, že čakáme druhé bábätko a zrazu je muž ako vymenený. Snaží sa mi pomáhať, je milý a nenadáva mi. Keď sa mu niečo nepáči, tak mi to povie s pokojom.

Bojím sa však, že to je ako v prvom tehotenstve, že len kým sa malé narodí a potom bude zase všetko po starom. Nevie pochopiť, že si režim nejde urobiť zo dňa na deň a stále ma porovnáva s jeho mamou, lenže jeho mama je doma chúďa.

Myslíte, že je šanca na obnovu a nápravu manželstva?

On vidí chyby len vo mne. Ja o nich viem a snažím sa ich meniť, no nejde to hneď. Jeho chyby nevidí a to chyby nie sú. No teraz naozaj aj baby prestal naháňať a aj ho vzrušujem.

Bojím sa, že keď sa druhé narodí a malý bude mať rok, že začne peklo.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

z toho, čo mi píšete mám dojem, že manžel sa pomaly meniť začal. Práca na sebe a na zmene vo vzťahu je dlhodobý proces. Nie je to zo dňa a deň. Človek sa v podstate učí fungovať v novom inom režime, v nových podmienkach.

Ja vám neviem povedať, či táto zmena manželovi vydrží alebo nie, to ukáže len čas. Skúste sa s vašimi obavami zdôveriť manželovi. Povezte mu ako sa Vám páči to ako sa k Vám správa, a že by ste veľmi ocenili keby to tak aj zostalo naďalej, aj po pôrode. Je dôležité upriamiť pozornosť na to pozitívne aktuálne. Ak začnete s negatívnou minulosťou môže to vyznieť ako výčitka, čo predpokladám nechcete.

Sústreďte sa na prítomnosť, na stavaní na dobre fungujúcich veciach, na pozitívnom. Obavy z niečoho, čo vlastne ani nevieme či bude Vám zbytočne vytvárajú úzkosť.

Prajem Vám pokojné a prosperujúce vzťahy v rodine.

Mgr.Veronika Rosinová
Poradenské a konzultačné centrum Nové Zámky, Súkromná poradňa psychológa
web: www.pkc-psycholog.eu
tel: 0917 022 755
mail: rosinova.pkc@gmail.com