Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako žiť s gamblerom a klamárom?

Zodpovedané
23. máj 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému, ktorý mám s manželom. Sme spolu 5 rokov a ešte len pred rokom sme mali svadbu. Týždeň pred naším prvým výročím som zistila, že je gambler a 5 rokov mi vo všetkom klamal.

Žili sme s našimi rodičmi a všetko bolo v poriadku. A to až do doby, keď našim nezmizlo 2000 eur. Po pár dňoch sa manžel priznal, že ich zobral. Priznal sa, že má finančné problémy, ktoré chcel vyriešiť tým, že stávkoval.

Manžel sa priznal, že na začiatku nášho vzťahu si zobral 2 úvey a pôžičku v nebankovke kvôli svojim kamarátom, aby im pomohol. Jeden kamarát mu úver spláca a druhý úver na cca 15 000 eur + nebankovku na 800 eur mu ďalší kamarát nespláca. Ja som vedela iba o úver na tých 15 000.

Cca po pol roku nášho manželstva mal manžel 2 autonehody v práci. O jednej som vedela a o druhej mi nepovedal. Keďže sme pracovali v jednej firne, tak som sa o druhej autonehode dozvedela náhodou od šéfa. Bolo to dosť nepríjemné. Manžel sa potom priznal a povedal mi, že to je vybavené a všetko preplatí poisťovňa.

Keď našim zmizlo 2000 eur, tak sa priznal k tomu, že poisťovňa mu autonehodu nepreplatila a všetky úspory plus ukradnuté peniaze minul na stávky, aby vyhral na poškodené auto. Taktiež minul aj 12 splátok na úver, ktoré mu dal kamarát dopredu.

Ako sa toto všetko prevalilo, tam som sa s manželom chcela rozviesť. Ale sľuboval mi, že sa to už nikdy nezopakuje, že si už nikdy nepodá a vraj ma miluje a nechce o mňa prísť. Tak som ho zobrala naspäť. Dohodli sme sa, že budem mať prístup k jeho účtu, že mi bude dávať bločky, keď pôjde na nákup.

Vydržalo to iba 2 týždňe. Našim znovu zmizli peniaze. Bolo to iba pár eur, ale zmizli. A ešte sme zistili, že mame zobral prsteň, ktorý dal do záložne. Stalo sa to ešte pre tým ako sa ku všetkému priznal. O tomto nám nepovedal, aj keď mi prisahal, že už viem úplne všetko.

Neviem čo mám robiť. Manžela milujem a nikdy som si nemyslela, že sa budem po roku rozvádzať. Neviem, či dokážem žiť s človekom, ktorý mi klame, kradne a stávkuje. Stále mi sľubuje, že sa to už nikdy nestane, že si uvedomil všetky chyby, že ma miluje a nechce o mňa prísť.

Chce ísť aj psychológovi (ale iba na individuálne sedenia, na žiadne liečenie nechce ísť, pretože on už nepodáva a nikdy nebude).

V minulosti mal problémy s automatmi (vraj kvôli zlej partii), ale keď sme spolu chodili, tak celý čas tipoval. Vraj kvôli úverom, aby vyhral a nemusela som sa trápiť kvôli jeho úverom. O problémoch s automatmi som nevedela. Nepovedal mi to on ani jeho rodina, ktorá o tom samozrejme vedela.

Stále hovorí, že väčšie sumy začal podávať až keď mal autonehody. Nie je to pravda. Zistila som, že minul aj 1500 eur, ktoré mu banka vrátila z úveru a to bolo ešte pred nehodami.

Bojím sa, že rozvod budem ľutovať a vnímať ako svoje zlyhanie, pretože by som ho opustila, keď je chorý. Gamblerstvo je vážna diagnóza. Nedokážem žiť s ním a ani bez neho. Deti zatiaľ nemáme.

Potrebovala by som vedieť názor niekoho objektívneho, pretože stále počúvam rady iba od známych.

Čo mi odporúčate urobiť?

Ako sa mám k nemu správať, keď mi stále klame?

Ďakujem

Dobrý deň,

máte pravdu - Váš manžel je vážne chorý.

Jediná možnosť záchrany pre neho je liečenie. Individuálne sedenia v tejto fáze nebudú postačujúce.

Pokiaľ to odmietne, obávam sa, že mu niet pomoci. No v tom prípade to nie je vaše zlyhanie. Je to jeho odmietnutie pomoci. Okrem toho neochorel počas manželstva, ale vstúpil do manželstva bez toho, aby vám o svojom probléme povedal.

Tak ako sa vy snažíte bojovať za váš vzťah, mal by aj on.

Ak však nie je ochotný sa liečiť kvôli Vám (keď už nie kvôli sebe samému), potom je otázne či ste vy ochotná trpieť kvôli nemu.

Prajem veľa energie a dobrých rozhodnutí.


Mgr.Veronika Rosinová
Poradenské a konzultačné centrum Nové Zámky, Súkromná poradňa psychológa
web: www.pkc-psycholog.eu
tel: 0917 022 755
mail: rosinova.pkc@gmail.com