Dá sa na vzťahu zapracovať mimo manželskej poradne?

Zodpovedané
14. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. S manželom spolu žijeme šesť rokov a manželia sme dva roky. Máme ročného synčeka. O tom, že sa milujeme, alebo sme sa úprimne milovali nepochybujem.

Manžel je komplikovaná povaha, máva depresie, ktoré odmieta priznať a riešiť. Aj keď mu je roky hrozne, tak som ho k psychológovi nedostala. Preto pochybujem, že ho dostanem do manželskej poradne.

A aj ak by som ho tam nejak dostala, tak zhodí každú radu lekára ako zhadzuje všetko čo mu poviem. On vie všetko najlepšie. Analyzuje a prekrúca úplne absurdne, lebo nehovorí nahlas len paranoidne. Pesimisticky premýšľa a odo mňa čaká, že to budem robiť tiež. On mi nemá hovoriť to, čo ku mne cíti, alebo čo potrebuje. To ja mám vedieť.

Pokus o debatu párkrát bol, avšak on má asi pocit, že som zlyhala. Lebo veď dobrá žena má zvládnuť dieťa aj domácnosť. Keď som sa ho pýtala, že prečo ma za celé tehotenstvo nepomasíroval aj keď som ho desiatkykrát prosila, tak mi odpovedal, že toto v živote nevidel. Vraj čo to mám za predstavu, že jeho oco mamu nemasíroval a ani dedko babku.

Pokus o konverzáciu berie ako provokáciu do hádky. Darmo hovorím, že nechcem sa hádať, len si vysvetliť. Nehádame sa totiž. Ani by sa s ním nedalo. Takže dobrý manžel asi nie je a žiaľ musím zhodnotiť, že ani otec nie. S malým bol vonku šesťkrát, doma sa s ním pohrá tak 15 minút denne. Nevie a nechce prebaľovať.

Som strašne neskutočne vyčerpaná, lebo to znamená, že okrem nočného vstávania musím vstávať k malému aj ráno, lebo veď ho treba prebaliť. Žiaľ denný spánok mi skôr škodí ako prospieva.

Pomohlo by, keby sa viac zapájal. Príde mi to úplne absurdné, že ja vysávam s malým v nosiči a on leží a hrá sa s mobilom. Výsledkom nášho vážneho rozhovoru, ktorým som chcela dosiahnuť, aby bol viac otcom bolo: "Myslel som, že to lepšie zvládneš. Keď nie si šťastná tak sa rozveďme".

Muž včera celý deň pil z nejakého dôvodu, takže som na všetko zas sama, A ešte k sexu by som sa mala dostať, lebo ten sme mali naposledy v decembri a odvtedy nič. Vlastne aj tie posledné som si musela takmer vynútiť a jednoducho už sa nechcem tak ponižovať.

Samozrejme, že je to aj moja vina. Ostali mi po pôrode nejaké kilá, visí mi koža a mám riadne strie. Raz som sa dočítala, že vraj húlenie spôsobuje depresie a pokles libida.

Nie som dokonalá manželka, niekedy nemám oholené nohy, nerada pečiem a varím len vtedy, keď treba. Nie som gazdinka. Na druhej strane sa sama starám o financie, splátky, nákupy.

Existuje možnosť ako zapracovať na vzťahu mimo poradne, alebo pristúpiť ku kompromisu poradňa alebo rozvod?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,
vo vzťahu sú vždy dvaja, tak ak chcete pracovať na vzťahu je samozrejme že by ste mali pracovať na zmene obaja.
V vašom prípade by bola poradňa najlepším riešením...skúste manžela motivovať, za skúšku predsa nič nedáte.
Rovnako skúste pouvažovať, či vo vašom vzťahu je niečo pozitívne a či je možno na niečom stavať, od niečoho sa odraziť...to by mohol byt fajn začiatok.
Prajem všetko dobre
S pozdravom

Mgr.Veronika Rosinová
Poradenské a konzultačné centrum Nové Zámky, Súkromná poradňa psychológa
web: www.pkc-psycholog.eu
tel: 0917 022 755
mail: rosinova.pkc@gmail.com