Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Dá sa zachrániť manželstvo s alkoholikom?

Zodpovedané
30. máj 2019

Dobrý deň,

môj muž je alkoholik, ktorý stále sľubuje, že už prestane piť. Do očí mi rozpráva, že mu musím v tom pomôcť a že ja a deti sme pre neho najdôležitejšie osoby. Prejde týždeň a znova pije.

Väčšinou v piatok príde domov opitý na mol. Veľakrát si niečo rozpráva sám pre seba, spí na gauči, na ďalší deň to vyrovnáva a prestane piť v nedeľu poobede, lebo v pondelok ide do práce. Chodí von s kamarátmi, opije sa aj na futbale.

Už sa aj stalo, že nešiel do práce, lebo mu bolo zle.

Veľakrát ma sklamal, neprišiel domov, nedodržal slovo, ktoré dal deťom. Neverím mu a stále sa hádame.

Deti to vidia, a boja sa, keď sa hádame. Chcem, aby prestal piť. Láska a dôvera voči sa dá možno časom obnoviť.

Ako ho prinútim, aby nepil a išiel na liečenie?

Raz prestal a nepil celý rok kvôli tomu, že som ho vtedy opustila a išla bývať k mame. Teraz nemám kam ísť. Ja som ho v tom podporovala, ale boli sme na dovolenke myslela som, že je to už za nami a dali sme si pivo. A tak pomaly a postupne zase sa to začalo.

Aj jeho rodičia mu dohovárajú, ale oni nemajú dobrý vzťah, takže ich slová sú pre neho ako vzduch.

Vždy, keď sa hádame, tak sa pýta čo chcem. Že deťom sa venuje, hrá sa s nimi často aj pod vplyvom alkoholu. Chodí do roboty, pomáha mi v domácnosti.

Teraz sa nerozprávame 3 týždne, je urazený, lebo som urazená ja. Nedokážem sa tváriť, že sa nič nedeje a už sa mi aj hnusí. Neverím mu.

Mám podať žiadosť o rozvod?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

alkoholizmus je vážne ochorenie. Dôležité je podstúpiť liečenie a už nikdy viac sa alkoholu nedotknúť. Ani rumových praliniek, ničoho.

Donútiť niekoho ísť na liečenie je náročné, nie však nemožné. Vysvetlite mu, že je to pre vašu rodinu, aby mohla zostať pokope.

Nech sa lieči kvôli Vám, deťom, keď už nie kvôli sebe. Dajte mu na výber buď alebo. Rodina verzus alkohol. Čo je pre neho dôležitejšie? Je to na jeho voľbe.

Prajem všetko dobré.


Mgr.Veronika Rosinová
Poradenské a konzultačné centrum Nové Zámky, Súkromná poradňa psychológa
web: www.pkc-psycholog.eu
tel: 0917 022 755
mail: rosinova.pkc@gmail.com