17alisha
6. jún 2019
120 

4 mýty o hercoch...

Keď si čítam nejakú diskusiu k rozhovoru s hercom, vždy ma prekvapí, aké skreslené predstavy majú ľudia o tomto povolaní.

Preto som sa vrámci osvety 😀 rozhodla vyvrátiť 4 najčastejšie mýty o práci herca.

Poďme na to:

1. mýtus - herci zarábajú kráľovsky

No...ako ktorí...tak ako v každom jednom odbore, aj tu platí, že je úzky okruh , ktorý zarába kráľovsky. A potom sú tu bežní herci - smrteľníci, ktorí zarábajú ako zvyšok populácie Slovenska. Lenže práve tí, ktorí sú na očiach sú tí, ktorí zarábajú nadštandard, preto je medzi luďmi potom tento dojem, že čo herec, to boháč.

Aká je pravda?

Herec v divadle má tabuľkový plat. Tzn. keď nastupuje do divadla, je to minimalka k jeho vzdelaniu a rokmi praxe sa plat zvyšuje. Samozrejme, niektoré divadlá dávajú hercom aj osobnostné príplatky, ale nie každému a nie vždy. Dokonca v niektorých divadlách je jedno aj to, či herec hrá samé hlavné postavy alebo sa v predstaveniach len mihne, plat ma stále rovnaký k vzdelaniu a praxi.

2. mýtus - herci vlastne nič celý deň nerobia

Alebo aj inak povedané, dostávajú plat za nič. Neraz som sa stretla s názorom, že herci sú chamraď ako polotici, keby mali ísť robiť 12tky do automobilky, zutekali by. Ja si myslím, že netreba dehonestovať žiadne povolanie. (aj keď pri tých politikoch by som vedela oko prižmúriť 😀) Tak ako nemôže byť každý lekár alebo právnik, tak je potrebné, aby bol niekto aj pekár, murár alebo herec. Preto porovnávať náplne práce je úplne mimo.

Aká je pravda?

Áno, herec nerobí ťažkú manuálnu prácu, aj keď samozrejme, istá fyzická kondícia je potrebná. Ale práca herca je najmä psychická. Herec musí byť kreatívny a veľa premýšľať, ak chce svoju prácu robiť dobre. Takže práca herca nespočíva len v dvojhodinovom predstavení raz do dňa. Tomu, aby bolo to predstavenie naozaj kvalitné, predchádzajú mesiace práce, kedy herci pracujú na svojich postavách, tvoria a premýšľajú, ako docieliť to, aby nám vo výsledku diváci zatlieskali. A samozrejme, premiérou táto práca ani zďaleka nekončí.

3. mýtus - herci nemajú rodinný život

Toto je taká polopravda, pretože áno, herci majú tažšie podmienky na vyrovnaný rodinný život, najmä ak je žena herečka. Skĺbiť materské povinnosti s touto prácou je náročné, pretože pracovná doba je nielen po večeroch, kedy sú predstavenia, ale aj cez deň, kedy sú skúšky nových predstavení, oprašovačky tých starých, zájazdy s predstaveniami atď. Takže ten pracovný čas je rozbitý a teda tažšie sa tvorí harmonogram dňa ako v povolaní, kde vieš, že 8 hodín vkuse odpracuješ a ideš domov.

Aká je pravda?

Aj herci majú rodinný život, deti...Ja mám dve 😀 je to síce občas tažšie skĺbiť, ale dá sa to. Osobne vo svojom okruhu známych nemám asi nikoho, kto by pracoval v divadle a obetoval tomuto povolaniu rodinný život. Takže, áno, dá sa to.

4. mýtus - herci vedú bohémsky a dekadentný život

Ono sa to tak môže zdať, keď niekto číta Nový čas. Ale opäť raz je to tak, že tých pár percent hercov, ktorí sú neustále na očiach, sú na očiach aj so svojim osobným životom. Preto ak vedú svoj život týmto smerom, potom to verejnosť aj tak berie. Ale znova, pre ten zvyšok hercov to neplatí, pretože by čoskoro o tú svoju prácu prišli. Tak ako ktorýkoľvek iný zamestnanec, ak príde do práce opitý, má z toho problém, rovnako aj herec.

Verím, že som ti pomohla objasniť niečo zo zákulisia života herca. Ak máš otázky k téme alebo poznáš nejaký mýtus, ktorý si rada overíš, píš dole do komentárov. Poteší ma like a ak chceš vedieť viac info zo zákulisia hereckej práce, navštív môj youtube kanál. 🙂

  Je to prkne napisane 😉

  6. jún 2019

  a tento poznáš?....herci?....tak to tam každý s pí s každým....😀

  9. jún 2019

  @janinah vieš čo, áno, počula..rovnako ako na sestričky, že spávajú s doktormi, sekretárky s riaditeľmi, atď. podľa mňa je toto úplne individuálne a nepaušalizovala by som, že každý herec vedie promiskuitný život. ale! aj ja si myslím, že v tomto povolaní sa to stáva častejšie. 😀

  9. jún 2019