Pod pojmom kontúrovanie si mnohí si predstavia "naomietkované" Kardashianky, či prehnané tutoriály na youtube a instagrame, kde si žena doslova premaľuje tvár hrubými nánosmi líčidiel, pričom vytlačí polovicu korektora a kreslí si pásy ako náčelník Čerokézov. Potom tie hrubé nánosy krvopotne "blenduje" štetcom či hubkou do stratena (foto na pobavenie):

Je vôbec kontúrovanie niečo čo má zmysel aj v bežnom líčení? V bežnej rutine, kde sa plašíme do práce a naháňame každú sekundu kvôli povinnostiam? A musí to byť očividne niečo umelé? 

Možno si myslíte, že kontúrovanie je určené pre fotku a kameru a nemýlite sa, to výrazné určite áno, predsa sa na fotke, videu, väčšinou farby stratia a je potrebná výraznosť. Teda ak sa idete fotografovať na občiansky, pokojne to prežeňte ;)

Na denné líčenie ale preferujem prirodzené kontúrovanie. Najradšej kontúrujem púdrovými produktami, ktoré vyzerajú na bežný deň prirodzenejšie a jemnejšie. 


Kontúrovanie je akási hra so svetlom a tieňom. Vytvaruje našu tvár, dá do popredia čo chceme a pomôže korigovať prípadné nedostatky. A nie, nie je to žiadna veda, stačí poznať základné princípy:

Svetlé odtiene - zvýrazňujú, dávajú črty do popredia, rozširujú, zväčšujú

Tmavé odtiene - potláčajú črty do úzadia, zužujú, zmenšujú

Keď si to prenesieme do praxe, na úspešné kontúrovanie potrebujeme základné odtiene/líčidlá, (nemusíme ich mať všetky, platí pravidlo, že čím sa viac ponáhľame, tým viac toho môžeme vynechať). Môžete ich mať v paletke určenej na kontúrovanie ale aj samostatne:

1. svetlý/ rozjasňujúci púder -  svetlý púder, ktorými si zapúdrujeme miesta pod očami, stred tváre. Môže byť aj farebný (napr. banánovožltý koriguje kruhy pod očami, lososový rozjasňuje).

2. rozjasňovač má zasa lesklú textúru a dodá lesk vypuklým častiam tváre (nad lícnymi kosťami, nadočnicové oblúky, pod obočie, vnútorné kútiky, chrbát nosa, nad hornou perou, prípadne brada)

3. lícenka - veľmi dôležitá, keď nestíham siaham iba po nej. Nanáša sa na vypuklé jabĺčka líc (nikdy nie pod lícnu kosť) a dáva líčkam a tvári sviežosť, mladistvosť a šťavu. Mnoho žien na ňu zabúda, ale práve ona urobí na tvárinajväčšiu prácu. Dôležitý je aj výber správneho odtieňa - teplejšie odtiene pleti by si mali vyberať lícenky so žltým podtónom (koralová, broskyňová), studené typy zasa odtiene skôr do ružova, staroružova.

4. kontúrovací púder je tmavší púder studenšieho odtieňa, nanášame ho pod lícnu kosť a zužujeme ním nos a iné partie tváre. Môžeme na to použiť aj bronzer, dôležité je, aby nebol príliš teplý. Pozerajme aj na tmavosť pleti, ak sme bledé, vyhýbajme sa veľmi tmavým odtieňom.

5. bronzer nie je to isté, čo kontúrovací púder, mnohí si to pletú. Bronzer má teplejší odtieň a preteplí, zahreje tvár, aby nepôsobila tak bledo. Nanášame ho rozptýlenejšie na bočné časti tváre. 


Okrem produktov budeme potrebovať aj štetce a ľahkú ruku. Jeden štetec na všetko ale nestačí, pretože by sme si odtiene miešali. Ideálne je mať jeden štetec na lícenku, môže byť skosený alebo menší huňatejší. Štetec na bronzer a jeho rozptýlené nanášanie môže byť tzv. tulipánového tvaru alebo podobný štetcu na púder. A na kontúrovanie sú dobré rovné a krátke štetce, ktoré kopírujú línie tváre. Lesklý rozjasňovač nanášame vejárovým štetcom alebo užším  huňatým, či blendovacím štetcom na očné tiene.


Ako kontúrovať?

Stačí sa zapozerať na svoje črty, približne si určit jej typ tváre (nie je to však to najpodstatnejšie, sú aj ľudia, ktorých tvár je zmesou viacerých typov, sú aj iné typy tváre).  Ale pre zorientovanie vám prinášam taký základný prehľad aj s popismi:

Oválna tvár je tzv. ideálny tvar. Takémuto typu tváre pristane aj najviac účesov. A práve k tomuto typu sa chceme kontúrovaním priblížiť. Pri oválnej tvári sa kontúrovaním zvýrazňujú prirodzené črty.


Okrúhla tvár má rovnakú šírku aj dĺžku, pôsobí bucľatejšie, má výrazné líčka. Takýto typ tváre vyzerá mlado a sviežo. Potrebuje však zúžiť bočné partie. Ak je čelo nižšie, neskracujeme ho zhora, aby tvár nepôsobila široko.


Hranatá tvár má ostré črty, ktoré treba zmäkčiť. Zužujeme hrany čela a brady.


Srdcová tvár má užšiu bradu ako čelo, teda potrebujeme zúžiť čelo a rozjasniť bradu. 


Ak sme zmesou viacerých typov tváre, je dôležité sa zamerať na to, čo chceme na tváre zúžiť a čo dať do popredia. Skombinujeme odporúčania viacerých typov.


A tu je moje denné kontúrovanie v praxi, na porovnanie vľavo tvár bez kontúrovania, pôsobí plochšie, širšie a menej definovane. V strede som vám naznačila, kde som ktoré odtiene použila a vpravo je už hotový výsledok, ktorý je prirodzený a decentný.

Toto kontúrovanie som robila paletkou od Catrice, ale bohužiaľ sa už vypredáva. Ak budete mať šťastie, možno ju ešte niekde nájdete. Ale ak nie, úplne vám postačia aj jednotlivé produkty, ktoré si môžete povyberať podľa svojich potrieb a tónu pleti.

A čo ak urobíme chybu?

Ak produktu nanesieme veľa, dá sa to ľahko opraviť - stačí použiť štetec a transparentný, či svetlý púder, ktorým výraznejšie pigmentované oblasti prebehneme do stratena. Dobrý trik je aj použitie fixačného spreja na záver, ktorý jednotlivé vrstvy kontúrovania pekne prepojí s podkladom. A zapamätajte si - menej je viac. Radšej dať prv menej produktu a v prípade potreby pridávať.


Tak dokontúrovania! Keď to nebudete stíhať, nezabudnite aspoň na tú lícenku (mimochodom Catrice má teraz vodeodolnú novinku Blush Box so širokým výberom odtieňov) :wink:


Ak máte nejaké otázky, šup s nimi do komentárov :slight_smile:


Miška


#essence_catrice