becomingmyself
6. jún 2019
595 

Sima Martausová: Len tak sa stíšim (recenzia)

V januári tohto roka predstavila Sima Martausová svoj nový album, ktorý v posledných dňoch dominuje playlistu v mojom prehrávači. Len tak sa stíšim. Či mi dáte za pravdu, alebo nie, dovolím si tvrdiť, že Sima je výborná pesničkárka. Jej hudba aj vystupovanie sú tak prirodzené, že aj keď to nie je práve vaša šálka kávy, budú vám prinajmenšom sympatické. Texty piesní vás často povedú k horám a prírode a vy máte pocit, že ich autorku naozaj poznáte. To tie majestátne hory a tie vrchy neoblomné, zanechali stopy vo mne. (Čaro obyčajných vecí)

Na každom slove textov sa dá poznať, že vychádzajú priamo zo srdca. Pobádajú nás, aby sme aj my boli tou najlepšou, ale najmä pravdivou verziou svojho ja. Každý ma svoje ja, a nejde sa ho vzdať. Každý má svoje ja, za ktorým musí stáť. (Svetlá)

Mojou momentálne najobľúbenejšou, a zatiaľ menej známou piesňou, je skladba s názvom Dostratena. Píšem momentálne, pretože pri viacnásobnom počúvaní albumu sa samozrejme menili aj moje obľúbené piesne. Počúvam ju a zamýšľam sa nad textom, ktorému možno rozumie len Sima a hľadám v ňom to „svoje“.

Náladu mi vždy zaručene zlepšia piesne Móda a Leonardo. Pokojne by takýchto kúskov mohlo byť na albume aj viac. Práve pri nich badám podobnosť s tvorbou Tomáša Klusa, čo je z mojej strany myslené jednoznačne ako kompliment. Títo dvaja pesničkári sa dokonca v auguste minulého roka stretli na jednom pódiu, a ja sa stále nedokážem preniesť cez to, že som tam nebola. 

Konkrétne pieseň Móda vznikla po tom, ako Simu „zvozila“ módna polícia na jednom charitatívnom koncerte. Sama o tom s úsmevom rozpráva na svojich koncertoch, ako dostala 3 hviezdičky z 10 za „lesklé pančušky“. Úsmev na perách je v piesni doslova počuť a nadľahčuje veci, ktoré si nadľahčenie skutočne zaslúžia. Čo to máš na sebe, ty moje šedé káčatko. Neladí ti vrch so spodkom, ani predok so zadkom. Čo to máš na sebe? Toto fakt nase…, keď šatami zo stužkovej pohnojíš ples v opere!(Móda)

Ak aj nemáte Siminu tvorbu v hľadáčiku, určite vás neobišla pieseň Nenahraditeľná, ktorá sa stala doslova z večera do rána rádiovým hitom. Zaujímavé je, že na albume sa nenachádza verzia s a capella formáciou For you. Namiesto nej tam nájdete romantickú verziu s klavírom, ktorú by ste možno, nebyť notoricky známeho textu, ani nespoznali.

S bonusom, ktorý vznikol v spolupráci s Adamom Ďuricom s názvom Holubička sme sa mohli zoznámiť už počas Vianoc. Skladba sa totiž stala ústrednou melódiou slovenskej rozprávky Vianočné želanie.

Piesne ako Baránok, Voda a mnohé ďalšie sú krásnou a osobnou modlitbou tejto talentovanej speváčky. Ozývaš sa vo mne a ja neviem sa ťa zrieknuť. Hoc okolo rozhučal sa okolitý svet. Voda, voda, keď sa v tebe stratím…Voda, voda, uzdraviť sa dám ti. (Voda)

Album ako celok je veľmi príjemný na počúvanie v akejkoľvek časti dňa. Veď koľkokrát sa potrebujeme len tak stíšiť a uvedomiť si, že čaro obyčajných vecí obsypalo túto zem?

http://becomingmyself.sk/inspiracie/sima-martausova-len-tak-sa-stisim/

PS: Momentálne si o CD môžete zasúťažiť na mojej FB stránke, súťaž trvá do 23.6. 🙂

  Ja som sa v jej piesňach úplne našla 😊🤗 👏👌

  6. jún 2019

  ❤️

  6. jún 2019

  Ja to CD mám v aute a zbožňujem ho❤

  6. jún 2019

  @januska131 aj my a uz aj deti maju svoje oblubene pesnicky z neho :D

  6. jún 2019

  @becomingmyself mame všetky jej CD, boli sme na 4 koncertoch, je to naozaj nezabudnuteľná osôbka, anjel❤️

  6. jún 2019

  Výborné cd, tiež ho mám doma. 🙂

  7. jún 2019

  Moje deti vedia vsetky texty,mame v aute,je top.Texty su hlboke.

  10. júl 2019

  @raduska12 ja tak isto mám doma 2 CD a počuvam.ich denne dookola😉

  10. júl 2019

  súhlasím jej hlas aj piesne sú aj o tom že sa človek trošku aj zamyslí do hĺbky konkrétnej piesne ...

  10. júl 2019

  Aj nas 3.5tocny suhaj uz pozna Simu a niektore pesnicky len podla melodie, Simuska je proste super 😍

  11. júl 2019

  tiez mame radi Simu a jej pesnicky, koncerty su stale zazitkom a kazde jej vystupenie je jedinecne a plne laskaveho humoru...

  11. júl 2019

Vyberáme z magazínu

Akú máš dnes náladu?
20.5.2019 • 822x • 7