Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
crysol
25. apr 2017
5 

Globálna epidémia zvaná obezita

Dnešné deti vyrastajú vo svete obklopenom médiami, ako je mobil, internet, televízor, alebo počítačové hry. Trend obezity u detí narastá. Dva fakty, ale chýba spojivko Stáva sa alarmujúcim signálom bijúcim na poplach, že niečo nie je v poriadku.

Čo spôsobuje obezitu u detí?

Na zrode obezity sa podieľa viacero faktorov. Najčastejšími príčinami sú genetické faktory, nedostatok telesnej aktivity , zlá životospráva, málo spánku, alebo kombinácia týchto faktorov. Iba v zriedkavých prípadoch ide o nadváhu spôsobenú zdravotným stavom, ako je hormonálny problém. Fyzikálne vyšetrenie a niektoré krvné testy môžu vylúčiť možnosť vzniku zdravotného stavu ako príčiny obezity.

Hoci ťažkosti s hmotnosťou prebiehajú v rodinách, nie všetky deti s rodinnou anamnézou obezity budú mať nadváhu. Deti, ktorých rodičia, bratia alebo sestry majú nadváhu, môžu mať zvýšené riziko, že sa stanú obéznymi, ale to môže súvisieť so spoločným rodinným správaním, ako sú stravovacie a pracovné návyky.

Ak je jeden z rodičov obézny, je 50% pravdepodobnosť, že aj deti budú obézne. Ak sú obaja rodičia obézni, tak šanca bude až 90%.

Výživa a úroveň aktivity dieťaťa zohráva dôležitú úlohu pri určovaní hmotnosti dieťaťa. V súčasnej dobe veľa detí trávi čas nečinnosťou. Napríklad priemerné dieťa trávi každý deň približne štyri hodiny sledovania televízie odkiaľ je tento údaj? chýba zdroj Keďže počítače a videohry sa stávajú čoraz obľúbenejšími, počet hodín nečinnosti sa môže zvýšiť.

Akým ochoreniam sú obézne deti vystavené?

Detská obezita súvisí s vyššou pravdepodobnosťou predčasnej smrti a invalidity v dospelosti. Nadváha a obézne deti pravdepodobne zostanú obézne aj nadváha zostane obézna? aj tie deti?  až do dospelosti a pravdepodobnejšie sa rozvinú v neinfikovateľných chorobách výraz "neinfikovateľné" choroby neexistuje , ako je cukrovka, vysoký cholesterol, skoré kardiovaskulárne choroby, diabetes, kožné stavy ak je horúčka horúčka nie je kožný stav plesňové infekcie a akné, či problémy s kosťami. 

Najmenej 2,6 milióna ľudí každý rok zomrie v dôsledku nadváhy alebo obezity . je to odborný článok a teda tu chýba zdroj

Ako zistím, či moje dieťa má nadváhu?

Nadváha je definovaná ako abnormálne nahromadenie tuku ohrozujúce zdravie dieťaťa.

U malých detí, o ktoré sa starajú starí rodičia, sa skôr objavuje nadváha.

Najlepšia osoba na určenie, či vaše dieťa má nadváhu, je lekár vášho dieťaťa. Pri určovaní, či vaše dieťa má nadváhu alebo nie, lekár bude merať hmotnosť a výšku vášho dieťaťa a vypočíta index BMI, alebo index telesnej hmotnosti. Lekár tiež zváži vek a rast vášho dieťaťa.

Ako môžem pomôcť obéznym deťom?

Ak máte dieťa s nadváhou, je veľmi dôležité, aby vedelo, že ho budete podporovať. Je tiež dôležité, aby ste s vašimi deťmi hovorili o svojej váhe a umožnili im, aby s vami zdieľali svoje obavy.

Neodporúča sa, aby rodičia vinili deti z dôvodu ich veľkej váhy.  

Čo môže urobiť rodič?

1.dieťa nemôžete učiť jesť nezdravé fast-food jedlá, údeniny a uprednostnite ryby a hydinu

2.majte prehľad, čo si kupuje v škole

3.nabaľte im vždy doma urobenú desiatu

4.ak má dieťa nadváhu, konzultujte to s lekárom

5.dohliadnite na pravidelný pohyb

6.obmedzte počítač, videohry a televízor

7.nedovoľte vynechať školákovi obed, doma zje potom nárazovo veľa

8.naučte deti jesť sladkosti s mierou

9.treba dodržiavať pitný režim (vylúčiť sladené nápoje)

10.ovocie podávajte dieťaťu dopoludnia a menej sladké, zelenina je vhodná večer

Ako môžem zapojiť moju rodinu do zdravých návykov?

Existuje mnoho spôsobov, ako zapojiť celú rodinu do zdravých návykov , ale zvyšovanie telesnej aktivity rodiny je obzvlášť dôležité. Niektoré spôsoby, ako to dosiahnuť, zahŕňajú:

  • Viesť príklad. Ak vaše deti vidia, že ste fyzicky aktívny, je pravdepodobnejšie, že sú aktívni a zostanú aktívni až do konca života.
  • Plánujte rodinné aktivity, ktoré každému poskytujú cvičenie, ako chôdzu, bicyklovanie alebo plávanie .
  • Buďte citliví na potreby vášho dieťaťa. Deti s nadváhou sa môžu cítiť nepríjemne s účasťou na určitých aktivitách. Je dôležité pomôcť svojmu dieťaťu nájsť fyzické aktivity, ktoré sa mu páčia a ktoré nie sú trápne alebo príliš ťažké.
  • Snažte sa znížiť čas, ktorý vy a vaša rodina strávia v sedavých aktivitách, ako je sledovanie televízie alebo hranie videohier.

Text skopírovaný z translatora je neakceptovateľný
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/pediatric-obesity

          Ako môžete začať ako matka, ktorá chce porodiť zdravé dieťa?

                 Obezita v tehotenstve ohrozuje priamo srdce plodu!

Strava tehotnej matky dokáže už počas tehotnosti ovplyvniť sklon k obezite dieťaťa. Strava môže spôsobiť komplikácie pre dieťa, aj pre matku. Medzi zdravotné riziká, ktoré môžu počas tehotenstva vniknúť, patria napríklad vznik tehotenskej hypertenzie, cukrovky, trombózy, eklampsie a množstvo iných zdravotných komplikácii.

Ženy , ktoré počas tehotenstva priberú viac ako treba, porodia deti, ktoré majú 4-násobné riziko, že vo veku 3 rokov budú trpieť nadváhou.

Výživa pred narodením a prvých 1000 dní od narodenia sú najdôležitejšie pre správny vývoj a zdravie dieťaťa.

-veľmi dôležité je dojčiť

-v neskoršom veku treba upraviť príjem a pohyb

-dieťa má jesť 5x denne, nejesť sladkosti

-dodržiavať pravidelný pohyb vonku

-britskí vedci na základe štúdií zistili, že ak je dieťa obézne v 11 rokoch, bude obézne aj v dospelosti

Tento článok v takejto forme nemôžem prijať. Nedá sa upraviť, iba celý prerobiť.