Používame cookies. Viac informácií tu. OK
dopolbokaodrata
4. jún 2019
131 

Vitamín D - ako môže pomôcť aj dospelým?

    Ako u každého z nás, aj u mňa je zdravie mňa aj mojej rodiny na prvom mieste. Nie je to len fráza, už veľakrát som sa o tom na vlastnej koži presvedčila. V mojom prípade doslova. O tom trochu neskôr 🙂

    Na úvod by som rada uviedla zopár všeobecných, ale užitočných informácií. Podľa výskumov až štyria z piatich obyvateľov strednej Európy trpia nedostatkom vitamínu D. Ako všetci vieme, hlavným zdrojom vitamínu D je slnko. Keďže ale slnečnému žiareniu v našich geografických šírkach nie sme vystavení celoročne, je potrebné ho dopĺňať aj inou formou, v zimných mesiacoch dokonca v trojnásobnom množstve. Môžeme ho doplniť pomocou stravy alebo výživových doplnkov, ktorých je na trhu pomerne veľký výber. Táto štatistika je teda pomerne znepokojujúca, ak vezmeme do úvahy, akú dôležitú úlohu vitamín D zohráva v našom tele. 

    Okrem toho, že podporuje vstrebávanie vápnika, a tým napomáha zdravému vývoju kostí a zubov, pôsobí priaznivo na nervový systém, znižuje riziko vysokého krvného tlaku a tiež napomáha pokojnému spánku a znižuje citlivosť na bolesť. Zároveň obmedzuje zhubné množenie buniek v prípadoch rakoviny prostaty, kože, hrubého čreva a prsníka. Jeho nedostatok spôsobuje predovšetkým únavu, podráždenosť a môže mať za následok pokles tvorby inzulínu a tým vzniknutú cukrovku 1. typu. 

    Teraz prejdem k samotným produktom Oilesen, ktoré som dostala na testovanie. Mojím hlavným motívom, prečo som sa zúčastnila "konkurzu" na testovanie práve týchto produktov, je (okrem toho, že maskotom značky je žirafa 🙂) ten, že už zopár rokov žijem s autoimunitným ochorením psoriasis vulgaris, ktoré poznáme pod názvom psoriáza, prípadne lupienka. Ide o nepríjemné ochorenie, ktoré človeka ovplyvňuje v mnohých sférach jeho života. Ak máte napríklad vyššie spomínanú cukrovku, pri dodržiavaní správnej liečby a upravenej životospráve vaše okolie ani nevie, že vám niečo je. Pri psoriáze, resp. pri ťažkej forme akú mám aj ja, však aj pri vhodne zvolenej liečbe a upravenej životospráve nejde prehliadnuť viditeľné prejavy na pokožke, vďaka čomu sa človek dostáva do nepríjemných situácií aj "vďaka" reakciám svojho okolia. 

    Samozrejme, nemyslela som len na seba, keďže vitamín D je veľmi dôležitý aj pre správny vývoj detí, moje sa na testovaní podieľali tiež. Manžel sa tiež pridal, keďže chcel vyskúšať najmä účinky na únavu a podráždenosť, ale na základe jeho dôslednosti pri braní liekov to po niekoľkých dňoch ukončil (rozumej "efekt sa neprejavil do dvoch dní, tak na to kašlem").

    V testovacom balíku boli dva druhy vitamínu. Dostali sme 2 balenia klasických kvapiek a 2 balenia ústneho spreju. Úprimne priznávam, že som doteraz nepočula o tejto forme podávania vitamínu D. Poznala som len Vigantol, ktorý náš pediater predpisoval deťom a ktoré som im kvapkala do mlieka. Celkovo však nesledujem aktuálne trendy vo farmaceutickom priemysle, takže aspoň som znova o niečo múdrejšia. Veľkou výhodou ústneho spreja je práve tá jednoduchá aplikácia. Keďže Oilesen obsahuje panenský olivový olej, nie je nutné ho rozpúšťať v mlieku, prípadne iných tukoch, aby ste si ho mohli aplikovať. Čo je na ňom najlepšie, je výborná pomarančová chuť. Narozdiel od klasických pomarančových príchutí totiž vôbec nie je kyslá, ale skutočne tam cítiť iba pomaranč. Ústny sprej je vhodný pre dospelých a deti od 4 rokov. Keďže moje deti sú mladšie, dávala som im kvapky. 

    Čo som ocenila na kvapkách je najmä tento praktický aplikátor, ktorý veľmi uľahčuje manipuláciu s liekom. Neviem, ako u vás, ale mňa vždy rozčuľovali kvapky, ktoré mali len otvor v hrdle fľaštičky a museli ste ju obrátiť, aby vám kvapkala. Mne totiž obvykle nekvapkalo nič, nech som s tým potriasla, poklopala, pichla špáradlom, aby sa to uvoľnilo a potom sa to pustilo. Alebo naopak, otočíte a nestíhate rátať. Takže aj z praktického hľadiska dávam plusový bod. Často som čítala skúsenosti ostatných mamičiek, ktoré sa sťažovali na užívanie niektorých vitamínov D, keďže ich deti mali z nich bolesti bruška. Moje deti našťastie nemajú problémy so žiadnym jedlom ani liekmi, napriek tomu som mala obavy, ako ich brušká zareagujú na túto zmenu. Nič sa však nezmenilo, aj tento vitamín tolerovali.

    Zatiaľ po troch týždňoch môžem za seba povedať, že mi tento produkt napomohol k stabilizovaniu môjho stavu. Samozrejme, že po takej krátkej dobe ešte nie je celkom na mieste vyvodzovať nejaké závery, ale aspoň už sú badateľné prvé náznaky účinkov a teda aj čas na rozhodnutie, či má význam v danom teste pokračovať. Takisto je jasné, že ak ide o výživový doplnok, nie je možné od neho čakať zázraky, pokiaľ ho nepodporíte aj upravenou životosprávou. Darmo človek bude jesť vitamíny, ak sa inak neobmedzuje v komzumácii jedál, ktoré mu škodia. Ja sa o to snažím, aj keď mi to občas ujde, ale pravdou je, že všetky ložiská, ktoré boli donedávna vystúpené, tmavej až fialovej farby a pomerne dosť svrbiace, sú teraz svetlejšie a svrbia len občas, keď sa začnem detailnejšie pozorovať. V porovnaní s jednou fotografiou, na ktorú sa teraz pri písaní pozerám, a pri pohľade na jej vzhľad teraz, tam rozdiel vidno. Preto v uživaní Oilesen ústneho spreju pokračujem aj naďalej.

    Na záver by som sa chcela poďakovať @konik_testuje za to, že som mohla tieto produkty vyskúšať a následne vo všetkej objektívnosti zhrnúť svoj subjektívny názor. Tiež vám, ktorí ste si tento článok prečitali a možno sa niekto s podobným ochorením inšpiruje a skúsi si podporiť liečbu aj týmito vitamínmi. 

#test_oilesen

#recenzia

    Ahoj ako často používaš 1-2 x denne ???

    27. máj 2019

    @tulipan01 dávkovanie pre dospelých sú 2-4 dávky denne, takže dávam si 2x po 2 streky. Niekedy len 1x,podla toho ako si spomeniem 😂

    27. máj 2019
    27. máj 2019