Mám nepokojné ruky. Stále musia niečo robiť. Ak nie, aspoň si nechty obhrýzam. Nie, nevyrástla som z toho. Áno, je to nechutné…

 

Háčkovať som začala pred pár rokmi, keď som chcela urobiť čiapku pre svoje vtedy ešte bábätko. Kúpila som prvé klbko vlny, prvý háčik a začala. Zrejme som vymyslela nový typ stĺpikov, lebo na tie štandardné sa to nepodobalo. Ešteže mi pomohol ujo youtube… Háčkovala som a párala. Raz bola čiapka ako pre barbie, druhý raz to bol mech na zemiaky. Tu chýbalo očko, tam sa čudesne vlnila. Háčkovala som a párala. A môj drahocenný čas bežal…

Odvtedy moje ruky vytvorili stovky výrobkov. Koľko som minula na vlny, háčiky, gombíky, flitre, gorálky a iné nutnosti tajím aj sama pred sebou. Vlnu schovávam na čudesné miesta, aby muž nevidel. Zhliadla som stovky voľne dostupných aj platených videí a video kurzov. Pracovala podľa voľne dostupných aj platených návodov, naučila sa značky, schémy, háčkovala a párala. A čas bežal….

Háčik sa stal mojím verným priateľom a všimlo si to aj okolie. Prišlo to, čo muselo. Prvá otázka – urobíš mi čiapku pre dcéru? Úžas vystriedala radosť aj zdesenie. Niekomu sa moja práca tak páči, že ju chce mať doma.  Vykoktala som niečo ako súhlas a išla domov v mrákotách, ťahajúc za sebou batoľa, čo sa ešte chcelo hrať na ihrisku.

Červená. Aká červená, krvavá? Karmínová? Svetlá? Bude to dobrý odtieň? Bude pekne sedieť? Nebude prikrátka, pridlhá, pritesná? 7 hodín stresov, háčkovania a párania a moja prvá objednávková čiapka bola na svete. S malou dušičkou som išla za „zákazníčkou“, či bude spokojná. Bola. Pýtala sa, čo za to. Odpovedala som, že NIČ!

Veď je to môj koníček.

Nerobím to pre peniaze.

Mňa teší, že je spokojná.

Nerobím to profesionálne.

Mňa to baví.

U číňana kúpia za 2€...

Tieto a mnohé ďalší výhovorky tíšili nespokojné hlasy v mojej hlave, že takto to nie je správne. Ešte zopár „ objednávok“ som spravila za vatikánsku menu, kým som nezačala brať penaize aspoň za materiál. Možno sa pýtate, či to nebolo blbé tým „zákazníčkam“. Bolo. Aj mi poväčšinou vtisli pár € do dlane. A čas bežal.

Prišiel ďalší zlom, kedy mi už vadilo, že moje dieťa je nespokojné, domácnosť pustne a ja háčkujem za dobrý (alebo zlý?) pocit. Začala som pýtať cenu materiálu + 2.5€ za prácu. Nie na hodinu, za celú prácu! Pre ilustráciu, jedna čiapka podľa zložitosti vzoru, vlny, háčika a zdobenia trvá od 3 do 10 hodín, prípadne viac, ak musíte celú vypárať, lebo je tesná…. To máme hodinovú mzdu...ééééééééééé, radšej pomlčím. Koľko je Vaša hodinová mzda?

Raz som robila háčkovaný klobúčik z krátkych stĺpikov. Pre zasvätených, nekonečný príbeh. Oči mi klipkali a muž mi povedal, že ak tak veľmi potrebujem tých 2.50€, tak mi ich dá a ja sa môžem ísť vyspať.

Urazilo ma to.

Ale nie toľko, ako keď mi povedal, že sa musím doma strašne nudiť, keď robím za také smiešne peniaze. To ma „dojalo“ k slzám. Večer sme hodili reč, lebo videl, že ma to škrie. Povedal mi, že ako starší, to vidí inak. Že mi čas preteká pomedzi prsty. Čas nenasporíš do zásoby, nekúpiš, nepožičiaš si ho. Môžeš ho len minúť. Otázka je, ako. Budem háčkovať za pár centov za hodinu pre cudzích, alebo radšej svojím deťom prečítam rozprávku, alebo sa zahráme na schovávačku? Nechcem sa radšej učiť angličtinu, či čokoľvek, čo by mi pomohlo nájsť si prácu po materskej? Nechcem si oddýchnuť? Byť viac s rodinou? Umyť okná? Utužovať manželstvo? :slight_smile:

Mala som nad čím rozmýšľať.

Vrhla som sa do zisťovania, koľko by ma vyšla živnosť, odvody, dane a spol., keby som sa mojím milovaným háčkovaním chcela živiť.

Ak chcem zarobiť za mesiac v čistom ako svoju mzdu 500€ (čo je podpriemerná mzda v národnom hospodárstve), musela by mohla práca na hodinu stáť cca 10€. Rátajte so mnou. Najjednoduchšia čiapka 3 hodiny X 10€ + materiál cca 3€, ak nepoužijem lepšiu vlnu.

To máme 33€ za čiapku. Jednoduchú, s gombíkom, alebo jednoduchým kvietkom.

Hračka je iné kafe. Trvá cca 5 – xy hodín a materiál stojí viac. To máme zhruba 60 € za hračku okolo 20 cm.

S tou živnosťou to asi nebude také horúce..... Mám rada handmade, no toto je silné kafe.

Ale múdrym docvaklo, čo som týmto článkom chcela povedať.

Že ak kupujete ručný výrobok, nekupujete iba ten. Kupujete aj výrobcov čas a um. Kupujete tisíce hodín, kedy zbieral skúsenosti, učil sa, ako opraviť chyby, ako čo vylepšiť, ako robil všetko od začiatku zasa a znova, lebo učený nik z neba nespadol. Kupujete jeho vrásky, prebdené noci, ukradnuté chvíľky, kedy deti spia, kupujete výčitky svedomia, či to nerobíte na úkor dôležitejších vecí, či rodiny. A kupujete v neposlednom rade jeho lásku a vášeň, bez ktorej by to nerobil.

Ešte vždy háčkujem na želanie. Za pevnú taxu, vopred dohodnutú sumu, za ktorú by iní nevstali z postele. Vážia si svoj čas viac ako ja. Za toľko, toľko by sa iní báli vypýtať si, že je to veľa. Každý je strojcom svojho šťastia. Ak sa niekomu zdá cena vysoká, neriešim, nenútim ho kúpiť. Radšej si umyjem okná.

Ručnej práci zdar :slight_smile:.

P.S. Na predajných portáloch musia predajcovia platiť aj taxu portálu - na sashe je to 12%, čo tiež navyšuje cenu a "nenažraný" predajca si ju nestrčí do vrecka.

P.S. 2 : Poštu musí tiež niekto zaplatiť, ešte ani raz som nepočula, že by na pošte povedali, že "To je grátis, lebo ste pekná" :slight_smile:.

P.S. 3 Ak sa pri opýtaní na cenu ošívate a kokcete, je to nepríjemné aj osobe, čo sa pýta. Z tejto diagnózy sa dá vyliečiť, napr. nacvičovaním pred zrkadlom :slight_smile:.