Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
holubicka28
3. aug 2020
1243 

Dieťa škôlkou povinné

S blížiacimi sa tretími narodeninami detí prichádza väčšinou aj prvé odlúčenie. Nástup do škôlky. Niektoré deti (ako aj rodičia) ho zvládnu lepšie, iné horšie. Nie je jednoduché pravidelne dávať dieťa niekomu cudziemu, hlavne keď je to po prvýkrát.

Karolínka sa do škôlky tešila, denne sme sa o nej rozprávali, o pani učiteľkách, nových hračkách, deťoch. Bola taká naradostená, keď zistila, že tam majú malé umývadielka a záchodíky, že každému hovorila už len o nich.

Prišiel dlho očakávaný prvý deň. V našej škôlke funguje adaptačný proces a prvý týždeň sa chodí len na pár hodín.
Išli sme ju odprevadiť obaja aj s manželom, a aby sa nebála, sme jej sľúbili, že ju budeme celý čas čakať za dverami triedy. To sa neskôr ukázalo ako chyba.
Všetko bolo v poriadku, až kým sme neprišli do šatne. Zrazu spustila plač, že chce byť doma. Vysvetľovali sme jej, že to nie je možné, že musíme obaja chodiť do práce. Plač sa stupňoval v rev, až ju jej pani učiteľka musela zobrať na ruky a odniesť kopajúcu do triedy. Takže mesiace systematického pripravovania na škôlku boli v ..ehm keli.

Doma som stále premýšľala, čo robí, či ešte za mnou plače. Keď mi zrazu zazvonil telefón a na displeji svietil nápis “Škôlka”, nebolo mi všetko jedno. V hlave mi v tej sekunde preblesklo niekoľko scenárov od “vaše dieťa nie je na škôlku pripravené”  až po úraz na dvore. Učiteľka mi však volala preto, aby som bola pokojná a nebála sa, keďže videla moje bruško (áno bola som tehotná, nie iba tučná). Hovorila, že Karolínka hneď prestala plakať, ale stále sa dožadovala, aby ma zavolala dovnútra, že čakám za dverami. Samozrejme už som tam nebola, učiteľka ma volať nechcela, tak Karolínka nakoniec dupla nohou, ukázala na ňu prstom a rozkazovačným tónom, (ktorý tak často používa na svoje bábiky) zvolala: “Okamžite mi zavolaj maminku!” Pani učiteľka to našťastie zobrala s humorom, objala ju a išli sa spolu hrať. Keď som po ňu neskôr prišla, s radosťou pribehla, že sa pekne hrala, všetko zjedla a bola na malom záchodíku a nezabudla si ani umyť ruky v malom umývadielku. A samozrejme chce mať také aj doma.

Celý prvý týždeň prebehol rovnako. Ráno už našťastie bez revu, len občas trochu pomrnčala alebo sa snažila vyjednávať, pričom menila stratégie tak, ako to len trojročné dieťa vie. Vo vyjednávaní je však celkom zbehlá, dokonca jej vyjednácie zručnosti pochválila raz aj predavačka, keď ma Karolínka presvedčila na ešte ďalšie dve sponky do vlasov. Keby ich aspoň chcela nosiť. Ale nie, tie boli pre jej obľúbenú bábiku. 

Po mesiaci bola v škôlke ako doma. Vlastne tam bola lepšia, pretože vždy všetko zjedla, cez obed spala, upratala po sebe hračky.. skrátka hotový anjelik, ktorého všetci chválili. Len smola (moja), že doma si to potom vynahrádzala a nechcela upratať, ani ísť načas spať.

Karolínka nastúpila do škôlky v januári, dva dni po svojich 3. narodeninách. Prvá choroba v jej živote (ak nerátam jeden soplík), na seba nenechala dlho čakať. Vďakabohu potom už zo škôlky, okrem špinavého oblečenia, nosila len sem tam priesvitné soplíky. Vždy som ju však nechala doma, aby to neprešlo k ničomu horšiemu, doplnila vitamíny a samozrejme zvýšila pitný režim. Ten sa vďaka nápojom a bio čajom od #sunar ľahko dodržiaval.

Ja som medzitým nastúpila na materskú číslo dva. Musím priznať, že v Tomáškovom bábätkovskom období som bola za škôlku naozaj vďačná. Mala som čas iba pre neho, potom pre oboch a samozrejme som si vždy našla čas aj len pre Karolínku. Zdá sa, že som zabudla na manžela, ale nie, nebojte sa. Toho som zapájala do všetkého, nech si tiež užije otcovské radosti aj starosti😉

Všetkým rodičom, ktorých deti o pár týždňov nastúpia po prvýkrát do škôlky, prajem veľa zdaru!

p.s. Ja sa po vyše pol roku s oboma deťmi doma veľmi teším na september😃

Lubka

3. aug 2020
Autor komentár zmazal

Nas syn si ani po prvom roku skolke nezvykol. Z 3 kniziek bol nastudovany a figa, 3 mesiace reval, potom vianoce pauza, 2 mesiace reval a vyjednaval, potom 4 mesiace korony doma, potom siel na 1 mesiac k detom, to uz nereval ale vyjednaval stale. A teraz prazdninujeme aj s malym bracekom. A to, ze v skolke nic neje radsej ani nerozoberam. Aj doma vymysla a zje iba zopar jedal, pripadne zakamuflovane v toaste, niet co skolke zalievat, je proste taky. Som zvedava na dalsi september.

8. aug 2020
holubicka28
autorAMBASÁDORKA

@silvi_m Tak snáď tento rok to bude už lepšie, bez plaču. Niektorým deťom to trvá dlhšie, kým si zvyknú.

9. aug 2020

Začni písať komentár...

Odošli