ivca88
11. apr 2019
5213 

Ona nepočuje

Milí rodičia. Rada by som Vám odovzdala moje skúsenosti, keďže viem aké to je, nerozumiet ničomu.

Zároveň Vám trochu porozprávam aj náš príbeh.

V júli 2018 sa nám narodila naša druhá dcéra. Všetko išlo naprosto v poriadku. Malá bola narodená v termíne. Pôrod bez komplikácií. Hneď po narodení som si ju nechala na izbe. Tešili sme sa z nej.
Na druhý alebo tretí deň prisla pani sestrička, že jej potrebuje spraviť vyšetrenia. Tak som kývala rukou, veď samozrejme. Keď sa pani sestrička vrátila, oznámila mi, ze tzv.OAE (screening sluchu) sa nepodarili, ale že to skúsi zajtra.
Vôbec som tomu nerozumela, ale ani som si s tým nelámala hlavu.
Ten istý scenár bol aj na štvrtý deň a tak nám pri prepúšťaní z nemocnice uviedli do spravy, že sa máme o 6 tyzdnov hlásiť v ambulancii pre rizikovo narodene deti - že tam majú ten isty prístroj, aký použili v pôrodnici. Pozerám na ňu a pýtam sa ,,V čom je problém ? Čo to je ?"
,,No pani, to je vyšetrenie sluchu. Ale nebojte sa. Niekedy maju deti ešte plodovú vodu v ušku a preto to nevychádza".

Tak si vravím ,, jasné ! Voda. Veď tej tam bolo v bruchu veľa, že ?"
Takže som si absolútne nič nepripúšťala a ani nikomu z blízkych sme o tom nepovedali.

Zlom nastal, keď sme prišli na kontrolu a tam sa scenar opakoval - avšak už za mojej prítomnosti.
Očami som hypnotizovala tie po... (doplnte si) percenta, nech naskočia.
Ale nič. Pani sestrička sa snažila, vravi mi ,, To nič, to nič, vymením tesnenie, v tom to bude!"
Tesnenia sa menili, ale výsledok rovnaký.
Ako sme tam boli uz dobrú hodinu, tak mi v krku narástla veľká guča. Hlavou mi behalo veľa otázok, ale k doktorke som sa ani nedostala.
Z dverí vyšla pani sestrička, že doktorka ma posiela na ORL oddelenie, kde malej spravia Tympanometriu. Nerozumela som ani slovo, ale šli sme okamžite.
Vysetrenie prebiehalo podobne ako OAE. Avšak bolo veľmi rýchle. Dieťa muselo spať - byť v kľude. Malú (6 t ) som mala v náručí, sestrička jej vopchala kabliky do zvukovodu a pustila to. Pýtam sa jej, čo to vôbec robí ? Ona mi povedala, že práve zisťujeme, či má niečo v ušku, čo bráni vysetreniam - spomínaná plodová voda, zapal, pod. V prípade, že je všetko ok, tak vyjde krivka A. Pokiaľ je tam nejaká bariéra, vyjde B alebo C.
Malej vyšla krivka A.
Nasledovalo vysetrenie lekarkou. Zobrali ma do ambulancie. Posadili na kreslo a pozerali maličkej do ušiek. Veľmi rychle to bolo, nebolo tam čo pozerať. Malá má fyzicky všetko ok.
Doktorka ma uz vykazovala z ambulancie, a ja sa teda pýtam sestričky, že čo mám teda robiť ?
Ona ,, objednajte sa znovu na OAE, my vám nevieme povedať či je hluchá ". Zavrela dvere a bolo.
Nasledovala guča v krku číslo dva.

Keď sme prišli domov, veľa sme s manželom googlili. Hľadali sme postupy. Prirodzene sme sa kategorizovali do tej skupiny, ktorej samozrejme nakoniec všetko dopadlo dobre.
Zhodli sme sa, že kontrolu naplanujeme, ked bude mať tri mesiace a dovtedy sme sa navzájom "utešovali", keď sa malá náhodou prebudila po tom, čo naša staršia dcéra ( takmer 3 roky) plakala.

Nastal čas opakovaného screeningu. Znovu vsetko neúspešné, ani čiarka.
Už sme teda išli aj do ambulancie k pani doktorke pre rizikovo narodene deti.
Pani doktorka nám tvrdila, že sa nemáme trápiť. Ze malá ma fyzicky všetko ok. Že ma krivku A a tympano je nadradené vyšetrenie. Nevidí tam dôvod, prečo by nemala počuť a že má možno len zúžené zvukovody.
Mne odľahol kameň zo srdca. Veď kto by oponoval v tej chvíli. Veď vam to vraví lekár!
Ale predsa len som sa opýtala, či nedáme aspoň kontrolu. Doktorka kývla rukou ,, Načo, zase to bude rovnaké. Opakujem, ona je v poriadku".
A tak sme šťastný odcupitali z amulancie a uzavreli sme to.
A to bola obrovská chyba.
Na naše nešťastie sa pani doktorka mýlila. Mala zlé informácie a bohužiaľ sa vraj toto stáva často.

Čas plynul, a ja som začala pozorovať že naša druhá dcéra je iná, ako prvá.
Napríklad. Začal čas príkrmov. Dcérka mala pol roka. Pri mixovani potravy mi ani nežmurkla. Veselo sa hrala s hračkou, ani pohľad nedvyhla.
To mi tak trklo v hlave, že tam čosi nie je v poriadku.
Prvá dcéra by nahodila vyplašený výraz a rozpleštila ruky - moorov reflex.
Tam začalo obdobie "testovania".
Začala som sledovať reakcie keď pustím fén na vlasy. Keď mi padne niečo na zem. Postupne sme skúšali také, že muž prišiel domov a rozprával na ňu, pričom ona bola v jedalenskej stoličke otočená tak, aby ho nevidela. Reakcia žiadna. Až keď sa jej ukázal na oči, tak kopala nôžkami a tešila sa.

Tam som si povedala, že to nemôže byť pravda. Opäť nastala fáza googlu a hromadenia informácií.

Našťastie som našla skupinu na Facebooku - Dieťa s poruchou sluchu v rannom veku.
Napísala som tam náš doterajší príbeh + sme nahrali par jej reakcii na zvuk na video.
Reakcie rodičov boli takmer okamžité a vôbec ma nepotešili.
Keď som to čítala, plakala som.
Dovtedy som sa pokladala za takú precitlivelú matku. Viac menej som si chcela len potvrdiť slová lekárky, ze je všetko v poriadku.
Ale tam sa to vo mne niečo zlomilo. Uvedomila som si, že jej musím pomôcť.
Musím zistiť či počuje.
Tieto informácie Vám môžu dať dve vyšetrenia.
BERA a ASSR. Väčšina pracovísk ich vykonáva v umelom spánku. To bolo pre mňa "neprístupné". Hľadali sme možnosti a našťastie na Antolskej v BA robia tieto vyšetrenia v prirodzenom spánku.
Znie to super, avšak dieťatko musí spolupracovať.
Našťastie som bola vyzbrojená nosičom na nosenie deti a zároveň dojčím, takže malá spala ako dudek aspoň hodinu.

Musím pochváliť sestricky. Vôbec nás nenaháňali. Oni majú na vás vyčleneneho kopec času. Nie je to také, že okamžite musí dieťa zaspať, inak prídete o termín.
Ono uspať tam bábätko ozaj nie je jednoduché. Niektoré mamimky sa trápia. Uspia dieťa v kočíku a pri prekladaní na ich lehatko sa zobudí.
Preto som bola vďačná za možnosť nosenia. Malá mi ozaj pekne spala. Ak ju aj zvuk budil, začala dojčiť ( cumlík nechce ) a spala ďalej.
Ešte je možnosť screeningovej BERA, tá sa vykonáva keď je dieťatko v pokoji. Nemusí spať.
( Ako je to v iných centrach s tymito vyšetreniami je lepšie napísať si osobne, poprípade sa opýtať v skupine na FB alebo na nepocujucedieta.sk v rodičovskej poradni. )

Vďaka týmto vyšetreniam sa nám potvrdilo to, čo sme sa báli počuť.
Malá má na ľavom ušku stratu sluchu 100% a na pravom ma stratu sluchu 55,4%.
Vyšli sme odtial naozaj ubitý. Manžel bol celý čas pri vyšetrení. Len mu stekali slzy po tvári, ked videl tie neustále naskakujúce červené čísla.
On stale veril, že to tak nie je. Bral to tak, že sem ideme pre môj vnútorný pokoj a nie že by to tak naozaj mohlo byť.
Neskôr sme sa na parkovisku rozprávali a on ma zastavil a povedal ,,Ďakujem ! Naozaj ďakujem za to, že si to nenechala tak".
Neskor nasledovali úlohy ako nájsť dobrého foniatra a surdopéda, ktorý dieťatku pomôžu vybrať spravne kompenzačné pomôcky. Viac týchto detailnejšich informacii najdete v knihe Mame dieta s poruchou sluchu 1 a 2. Dá sa stiahnuť bezplatne na webe nepocujucedieta.sk alebo sa dá objednat v kniznej forme --> ODPORÚČAM PREČÍTAŤ !

Každopádne by som chcela na záver napísať, že čím skôr sa ako rodičia spojíte a podstúpite lekárske vyšetrenia, tým skôr vaše dieťa bude počuť. To že je dieťatko nepočujúce neznamená, že to nie je riešiteľné! Deti ako sú moja dcérka počujú ! ☺ Návštevujú bežné zariadenia MŠ, ZŠ, SŠ, VŠ. Jediné čo k tomu treba je podať mu tú pomoc včas. Nestrácajte čas. Nenechajte sa čičíkať tým, že je to určite plodova voda, alebo sopliky, alebo zúžený zvukovod. Netvrdím, že to tak nemôže byť, avšak určite treba zistiť kde je naozajstná pravda. Nestrácajte čas tým, že budete tápať v domnienkach ako to je.
Na tieto vyšetrenia sa čaká mesiace. Je veľa detí ktoré potrebujú pomôcť pracoviská nestíhajú. Navyše pokiaľ nervové ukončenia v mozgu nie sú stimulované, zaniknú. Potom sa už veľmi ťažko učí dané dieťatko porozumieť reči a naučiť sa rozprávať. Avšak pri včasnej pomoci sú krásne predpoklady na to, že nepočujúce dieťa bude začlenené do spoločnosti tak, ako jeho rovesníci.
Mnohí si isto poviete ,,a veď na to a toto reagoval. Musí počuť ". Ale to tak nie je. Nie je to čierne alebo biele. Počuť môžete rôzne dcb, rozne frekvencie, rôzne tóny. Moja dcérka počuje hlboké, ale nepočuje vysoké tony. Preto na manželov hlas reaguje, ale na hlas našej staršej dcerky nie.
Vyše 200 detie ročne sa narodí s poruchou sluchu a to 90% sa narodí práve počujúcim rodičom, ktorý ani netušia čo ich čaká, aké sú možnosti a vôbec kde začať.

Nie je to malé číslo.

Naša dcérka v čase písania tohto článku nosí aparaty len tretí deň na najslabšom nastavení a veľmi vidno na jej reakciách, ako jej pomáhajú. Aj keď je pred nami ešte veľa práce, verím, že jej dokážeme pomôcť aby mohla prežiť plnohodnotný život.

Dúfam že som Vám mojim príbehom aspoň trochu pomohla a nasmerovala Vás správnym smerom. Všímajte si Vaše detičky. Stáva sa, že dieťatku výjde dobre OAE, ale pritom má problém so sluchom. Všímajte si signály a nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc a testy opakovať.

Ešte by som rada pridala link na krásne video. Určite si ho pozrite ! 🙏😊

https://www.facebook.com/494224300753934/posts/1107083092801382/

  Obdivujem Vas a drzim palce celej rodinke, nech to zvladate nadalej.

  11. apr 2019

  Drzim palce ♥️ super, ze ste sa nevzdali a riešili ste to. 🙏

  11. apr 2019

  ❤❤❤

  11. apr 2019

  Velmi uprimne si napisala tento pribeh, urcite pomoze niektorym maminkam.
  Drzim Vam silno palce.

  11. apr 2019

  🍀Prajem ,už len všetko dobre🍀

  11. apr 2019

  Bože ..strašné až sa mi tisnú slzy do očí .. aj ja vás obdivujem ja by som toto asi nezvládla .. psychicky.. ste silná žena ;) dúfam že malinká bude hlavne v poriadku .. a aby ste to zvládli všetko ;) 😙

  11. apr 2019

  Vela sil prajem

  11. apr 2019

  ❤️❤️ ❤️ 🙏

  11. apr 2019
  11. apr 2019

  Si silná mamička, drzim palce, abybto dopadlo najlepsie, ako len moze. Mala je rozkošná 🤗

  11. apr 2019

  Wau krasny clanok Ivka, mas doma dva krasne pokladiky...si super maminka ❤ je fakt skvele ze si sa na to nevykaslala a riesila si to!
  Prajem celej tvojej rodinke vsetko len to najlepsie ❤

  11. apr 2019

  😢 Držím vám palce a prajem veľa síl. ❤ za bojovnosť

  11. apr 2019
  ivca88
  autor

  Ďakujem maminky.
  Zaujímavé je, že čím viac sa do toho rozumiem, tým viac si uvedomujem, že to vlastne nič nie je.
  Neľutujem ju, ani seba.
  Naša malá je dokonalá 🙏
  Nič jej nebude v živote prekážať tomu, aby bola šťastná.

  Pre vysvetlenie vám poviem, vlastne sa to ani opísať nedá, aké detičky vidím pri vchadzani do vestibulu do NUDCH Kramare.
  Na chodbách sú detičky, ktorým oči plačú. Nemaju vlasky a ich pery sa už niekedy nedokážu smiať.
  To je naozaj strašné !
  Znie to zvlastne, ale tisice rodicov by so mnou okamzite menilo.
  Keby sa to len dalo, pomôcť všetkým ! 😖
  Preto nas prosim nelutujte.
  My máme obrovske stastie.
  Účelom clanku je urobit osvetu v tejto tematike. Oslovit maminky ktoré su len na zaciatku a nevedia kde ake informácie hladat. Čo sa boja, ze špecialista bude na nu pozerat cez prsty, ze je precitlivela a pri tom špecialisti sa snazia o co najskorsiu diagnostiku a pomoc dietatku. Len tak sa dá zachranit jeho sluch.

  11. apr 2019

  Si skvela mama drzim palce a prajem princezne krasny zivot😍

  11. apr 2019

  Akoby si písala o nas 🙂 nas drobec je tiez hluchy na jedno usko a na druhe pocuje iba stredne frekvencue.nosi celenku ktora zosilnuje zvuk aby nemal casom problem s recou.tiez som vsetky vysetrenia prerevala 😀
  Ma to vsak aj vyhody-ked chcem aby dobre spal dam ho spat na lavy bok 😉

  11. apr 2019

  Krásne, že ste sa rozhodli podeliť ❤, určite sa o tom ťažko píše/rozpráva 😔

  11. apr 2019

  Placem.Prajem vam aj malinkej vela vela zdravicka.😖😘

  11. apr 2019

  @ivca88 Držím palce!! Môj má zase pravé uško ,,malé”, s uzavretým zvukovodom. Druhé je OK. Tiež poznám ten pocit, keď čakáme na krivku.❤️❤️❤️❤️

  11. apr 2019

  Krasne 🙂 Ste ako rodicia super a Timuska to vie, citi 🙂

  Trosku z ineho sudka.. moja sestra dostala infarkt ucha minuly rok, z nicoho nic, proste jej zalahlo akokeby, zacalo sumiet vnutri...chodila na steroidove injekcie, nic nezabralo...mala tlakovu liecbu, tam sa jej malicko polepsilo...predtym mala stratu 100%, teraz trosku pocuje, ked sa rozprava velmi nahlas... ( mna pocuje velmi dobre haha) ... boli chvile, ked bola smutna, no pokracuje v studiu na VŠ, skusky zvlada na vybornu...

  Drzim palce moja 🥰🥰

  11. apr 2019

  Tak toto je presne nas pribeh. Tak isto sme vysli z porodnice a tak isto sme sa dopracovali k nedoslychavosti. Drzim vam palce a prajem vela zdravicka a trpezlivosti. Placem ked to citam....

  11. apr 2019
  ivca88
  autor

  @lglenka úžasné. Ani jej ho nebadať ! 😊
  Je skvele ze tie apataty su uz take mensie. Modernejsie

  11. apr 2019
  ivca88
  autor

  @timinka1984 to ma tesi.
  Mnoho ľudí mi vravi veľmi inšpiratívne príbehy o tom, ako ich rodičia/deti/blízky s ťažkou stratou sluchu sú veľmi úspešní. Alebo ako promovali s červeným diplomom.
  Verím tomu, že ked bude moja dcéra nieco chciet, nič ju nezastaví.
  To isté prajem aj vašej sestre. Len nech sa nevzdava.
  Pokiaľ nosí kompenzacnu pomocku, nech sa skúsi informovať ohľadom Rodger pen. Určite jej to pomoze na prednaskach ( ak o takej informacii nevie ).

  11. apr 2019
  ivca88
  autor

  @barbora_t dlho som tu nebola.
  Ale tesi ma, čo tu vidím ! ❤
  Gratulujem a prajem to najpohodovejsie tehotenstvo ❤

  11. apr 2019

  @ivca88 dakujeme pekne ❤

  11. apr 2019

  Vdaka za clanok.... Toto tu bolo potrebne, ja som sa k tomu nevedela odhodlat.... Mam doma dvojicky, podobny scenar na zaciatku, verili sme lekarom..... Potom sme mali stastie na mobilneho pedagoga, spojili sme sa rodicia, zalozilo sa OZ a uz to ako-tak funguje a tesi ma, ze rodicia to citaju, deti dostanu nacuvaky vcas a napreduju😉

  12. apr 2019
  ivca88
  autor

  @angieska dakujem 🙏
  Ano. Je to velmi potrebné, aby rodičia vedeli že tam ide o čas. Pomôcť sa dá takmer každému.
  Treba aby pochopili, že tak ako sú pre slabozrake dietatko potrebné okuliare, tak su potrebne kompemzacne pomocky pre nedoslíchavych. Cakanim ci sebaklamom nikomu nepomozeme.

  12. apr 2019
  ivca88
  autor

  @angieska a naozaj vidno ake velke veci sa dokážu, keď sa rodičia spoja.
  Tieto informácie treba šíriť, aby pomohli aj iným

  12. apr 2019

  Slzy na krajíčku mám, ste riadne silná žena a šťastná zároveň, prajem vam celej rodine už len samé dobre správy ...malinká je nádherná a určite prežije krásny, plnohodnotný život...bez pochýb..všetko dobreee prajem

  12. apr 2019

  Ja od narodenia dobre nepočujem,teraz je to 50%na jedno a 48% na druhé co nepočujem. Ako mala som nosila nacuvatko asi 7 rokov a potom som si zvykla bez toho. Veľa čítam z pier a ľudia v mojom okolí vedia ze majú rozprávať na mna😊a vyštudovala som učiteľstvo nemeckého jazyka😉držím silno palce, s týmto sa dá žiť veľmi kvalitný zivot

  12. apr 2019

  @ivca88 mám DMO, a tak som sa na strednú školu dostala na 5 ročné Gymnázium pre sluchovo postihnutú mládež u nás v Kremnici, keďže tam okrem SP študujú aj inak "špeciálni" mladí ľudia. (Spomínam to preto, aby si na začiatok vedela, prečo som trávila celú SŠ medzi týmito skvelými ľuďmi. )
  A TERAZ TO HLAVNÉ: O ročník vyššie študovala dievčinka, ktorá mi rozprávala takmer ten istý príbeh, akým ste prešli vy. Momentálne je po VŠ a úspešne už tretí rok pracuje ako lekárnička. 🙂 Držím silno, silno, všetkých 20 prstov! ❤😍

  12. apr 2019
  ivca88
  autor

  @michi27
  @michellemary
  Ďakujem, je obdivuhodné čítať taketo inšpiratívne komentáre.
  Verím tomu, že keď raz niečo človek chce, tak to dosiahne.
  Navyše my máme veľké šťastie v tom, že dnes su načúvatká a implantaty, a tak má šancu takmer každé dieťatko.
  Je to neporovnateľné s tým, aké podmienky boli pred 30timi rokmi.
  Klobúk dole dospelým, ktorý sa dokázali začleniť do spoločnosti, lebo viem, že to muselo byť veľmi veľmi ťažké

  12. apr 2019

  @ivca88 ano su skvele tie aparatiky. Chodi mi teraz dcera do 1.rocnika a ma aparatiky na oboch uskach. Tahsie je to s tym ze sa zabudne skace a uz ich raz stratila. Tiez musi davat pozor na vodu dazd sneh a pod...
  Ja uz len dufam ze sa to nebude zhorsovat...

  12. apr 2019
  ivca88
  autor

  @lglenka klipi nechce nosiť ? Ja mam take krásne pre dcérku.
  Este som čítala o špeciálnych obojstrannych lepiacich paskach. Kupis ich u výrobcu - napr
  Akustik.
  Ale je skvele ze je na beznej skole. Dufam ze zvláda všetko 🙏😊

  12. apr 2019

  Držím vám palce, mala som jednu takúto žiačku a bola neskutočne šikovná, diktáty písala medzi najlepšími....ale čo je skutočne dôležité, bola fakt anjelik 😘

  12. apr 2019

  @ivca88 oooo, to som ani nepocula o klipoch... Nam dali len tie nacuvacie aparatiky a finito... Prave riesime cez UPSVR nove lebo tie stare nam sa uz kazia...

  13. apr 2019
  ivca88
  autor

  @lglenka napis mi spravu 😊
  Posuniem ti vsetky info ktore mam 😊

  13. apr 2019
  ivca88
  autor

  Takto vlastne drzi klipy pred stratenim ale zaroven dava NA viac k sebe, takze jej menej padaju z usiek.
  Ale sú aj rôzne členky.
  Ale vela sposobov ako ich uchytit 😊

  13. apr 2019

  @ivca88 ano, uz som to vygooglila
  www.vendsy.cz
  Idem si naobjednavat 😉
  Dakujem...

  13. apr 2019
  ivca88
  autor

  @lglenka ano, len som chcela upozornit ze posta si uctuje 6€ poplatok za zmenu kurzu. Treba s tým pocitat.
  A tu su vypisane aj dalsie moznosti.

  http://infosluch.sk/wp/kompenzacne-pomocky/nacu...

  13. apr 2019

  Je krásna. Držím prsty 😉

  14. apr 2019

  dcerka je velká bojovnicka, cela rodina to zvladnete ! Vela sily, trpezlivosti želám, medicína uz dnes napreduje veľkými krokmi , drzím palce

  14. apr 2019
  14. apr 2019

  Drzim vam silno palce 🙂 z dcerky urcite vyrastie stastna a uspesna zena a tento sluchovy problem postupne prekona ;) mna ako male dieta odpisali, ze som sluchovo postihnuta, mala som nosit od rana do vecera nacuvacie aparaty, ale bolela ma z nich hlava, piskalo mi to v usiach a neznasala som to, bola som skolkarka. Mama sa rozhodla, ze so mnou bude zaobchadzat ako so zdravym dietatom, nenosila som ziadny nacuvaci aparat, ale musela som sa vzdy na kazdeho pozerat ked rozpraval, odcitavala som z pier, v skole som sedela v prvej lavici a naucila som sa s tym zit. Sepot nepocujem, na vysetreniach vyzeram ako stale nedostatocne pocujuci clovek, nad urcite dcb nepocujem proste, ale nebrani mi to v plnohodnotnom zivote. Vzdy som sa ucila na same jednotky, viem 4 cudzie jazyky (3 plynule), skoncila som VS s malym doktoratom (rigorozne konanie), vydala som sa a cakam tretie dieta. Moje dve deti su absolutne zdrave. Samozrejme, TV si musim dat hlasnejsie, nacuvaci aparat stale nenosim takze su veci co fakt nepocujem (pipanie pracky napr), sepot, ale nevadi mi to. Naucila som sa s tym zit. Tym chcem povedat, ze nic nie je nikdy stratene a s vasou laskou a podporou z nej moze vyrast clovek co bude schopny vsetkeho v zivote co by chcela 🙂 viem, ze existuju aj voperovane aparaty (mozno na starobu to budem potrebovat) a vselico, medicina ide stale dopredu 🙂 fakt, silno vam drzim palce ;)

  14. apr 2019

  Držím vam s dcérkou silno palce. Popravde je ťažké aj želať niečo konkrétne... aj keď by som to veľmi chcela. Snáď aspoň, že jej želám do života už len samé pekne veci. Hovorí sa, že keď je slabší jeden zmysel, výnimočný bude iný. Verím, že ona sama sa raz bude cítiť výnimočná a dokonalá presne taká, aká je. Želám jej to z celého ❤️ Všetko dobre.

  14. apr 2019

  Ty si perfektná mama, úžasne si to napísala s verím, že to presne tak aj zvládas. Tvoja malá bude v poriadku lebo má mamu, ktorá nedopustí aby to bolo inak. Držím vám palce, dievčatá.

  14. apr 2019
  ivca88
  autor

  @liduska12 tak teraz mi nie len padol klobuk dole, ale aj sanka.
  Tak to si musela naozaj velmi studovat.
  Ani si neviem predstavit - a vlastne trochu viem, koľko usilia ta to stalo.
  Dúfam ze sa uz doba zmenila. Ze deti sa podporuju ako mozu.
  Ja mam z toho mierne obavy ako bude zvládať nejake posmesky v skole.
  U mnohých dospelých bol aj toto dôvod, preco sa rozhodli nepouzivat aparaty.
  Ale teraz si mi ukazala, ze aj keby sa tak rozhodla, tak nič to nemeni na tom, ze moze byt stastna.
  Dakujem a prajem tebe aj detickam vsetko dobre 🙏

  14. apr 2019
  ivca88
  autor

  @liduska12 a voperovane impantaty = kochlearny implantat.
  Nam p.dr.vravela ze mala ho nepotrebuje.
  Poistovna to uzna len velmi ťažkým stratam.
  Ale ak by ta to zaujimalo, tak na youtube je mnoho pribehov a vysvetlení, ako to cele funguje 😊
  Takze aj keby sa ti na starobu nedajboze zhorsil sluch, tak sa nemusíš báť 😊

  14. apr 2019

  Pribeh pri ktorom sa mi dych zastavil,citit zo slov trapenie ale aj velku lasku.
  Drzim vam palecky nech je vsetko uz iba dobre v zivote.
  Dcerka je krasna princeznicka.
  Deticky by nemali trpiet 😢

  14. apr 2019

  Veľmi vám držím palce a všetko.dobré prajem 🍀🍀 až mi ostalo ťažko, naša dcérka je o dva dni mladšia od vašej..

  14. apr 2019

  Zelam vam vela zdravicka 😘❤

  14. apr 2019
  ivca88
  autor

  @janulka2811 ale ona netrpi. Je to šťastné dieta.
  Cele dni sa len smeje ❤
  Ona je naozaj dar..
  Len pre rodicov je to ťažšie, ale myslim ze treba prijať dietatko ake je.
  My sa po veceroch s manzelom ucime posunky a normalne nas to bavi.
  Aj mala trojrocna uz nieco vie.
  Mojim cielom nebolo vyliat si utrapene srdce, ale naopak. Bojovat za to, aby sa o poruche sluchu vedelo viac.
  Aby uz viac lekarov nepodavalo rodicom zle informacie ako sa stalo u nas.
  Mali sme velke stastie ze sme reakcie vedeli porovnat s prvou dcerkou a tak sme to začali riesit včas.

  14. apr 2019

  ❤❤❤

  14. apr 2019

  Ten strach som zazila,dcerka mala do 4m obe uska nevybavne,prerevala som cely den ked mi to prvykrat oznamili.
  A tiez ked som potom nad tym premyslala,napadli ma deti s rakovinou...Nakoniec jej sluch namerali v RK,pricinu nevedia preco to dovtedy neslo,ale asi trocha plod.vody a mazu v nich mala. Drzte sa ❤

  14. apr 2019
  ivca88
  autor

  @papaya308 a ako sa v tomto pripade postupuje ? Testy sa opakuju ?
  Práveže čo spoznávam rodičov, tak sa stáva že detičkám nameraju v porodnici OAE, a pritom ako rastu, tak sa pride na to, že nereagujú na meno, na zvuky.
  Tam robí chybu okolie a vela krat aj pediatri.
  Upokojuju mamu, ze dieta je svojske. Ze ma cas rozpravat, atd..
  Pokial je dcerka este maličká, všímajte si ju radšej.
  Treba byť pozorný a ak sa niečo nebude zdať, tak žiadať kontrolu sluchu.
  Ale samozrejme viem aj o prípadoch, kedy sa naozaj strata sluchu nepotvrdí a OAE bolo neúspešne z neznámych dôvodov.
  Predsa len, je to taka základná diagnostika.

  14. apr 2019

  @ivca88 ano ano,chodili sme na opakovane meranie kym to nemala potvrdene na sto %. Inak to hovoril aj lekar,ze kopu deti ma horsi sluch,casto aj po prekonani choroby a rodicia si to nevsimnu,ze on by dal celoplosne testovat sluch v 5r.
  Pretoze aj oneskorene rozpravanie a pod moze signalizovat,ze nieco nie je v poriadku aj ked na zvuky dieta reaguje

  14. apr 2019

  Držím Vám palčeky, veľa šťastia... 🙂

  14. apr 2019

  Drzim vam velmi palce ste uzasna maminka mala je krasnucka nech vam boh pomaha 🙏❤️

  14. apr 2019

  Nezvyknem písať svoje skúsenosti, ale mám za sebou niečo podobné. Začnem zdánlivo trochu od veci. Syn má teraz 30 rokov, takže začiatok môjho príbehu je pred 31 rokmi. Bola som v 5-6 mesiaci, prerábali sme dom a majstrov zaisťoval nebohý svokor. Väčšinou odrábali čo on im pomohol - bol murár. Tak jednú sobotu priviedol ani neviem už k čomu dvoch a jeden vraj bol elektrikár. Mal teda svojej práci rozumieť. Požičal si odo mňa predĺžovačku, ktorú som používala k automatickej práčke, lebo v kúpeľni nebola zásuvka. Vlastne všetko bolo vtedy u nás provizórne. Neviem na čo ju používal, len viem, že ju rozobral a po práci naspäť zapojil!!!!! Kým im svokra dala večeru, ja som šla zapnúť práčku, dcérka mala 1,5 roka, tak plienok bolo vždy. Vraj som mala šťastie, že som bola v kúpeľni správne obutá. Keď som stlačila gombík na práčke, zacítila som bolesť krížom cez telo od pravej ruky do ľavej nohy a hodilo ma na dvere. Ale ostala som pri vedomí. Musela som však riadne vykríknuť, lebo manžel dobehol a odpojil práčku. Až vtedy zistil, že ten blbec ju zapojil opačne. Nie som elektrikár tak to nevysvetlím. Boli sme riadne blbí a k lekárovi nešli, veď som sa cítila celkom fajn, len som bola trochu otrasená. Ale na druhý deň som si uvedomila, že malého necítim. Trvalo to dva dni a ja som mala strach, že je mŕtvy. Utorok som mala ísť na poradňu, tak som sa rozhodla vyčkať. Na tretí deň sa pohol, ale lekár ma aj tak poslal na ultrazvuk, vtedy sa USG vyšetrenie robilo iba ak bolo podozrenie na nejaký problém. Všetko bolo OK. Narodil sa však oproti svojím dvom súrodencom malý a zakrátko sme zistili, že vôbec nereaguje na zvuk. Zareagoval iba ak nás videl. Dcérka bola riadne uvrešťaná ale on spal aj vtedy, keď spustila sirénu pri jeho postieľke. Detská lekárka ma utešovala, že je ešte skoro na potvrdenie alebo vyvrátenie môjho podozrenia. A že mám byť rada, že nejaví žiadne mentálne poškodenie. Opakujem, bolo to pred 30 rokmi. Boli sme aj na ušnom, ale tam nám povedali, že máme prísť keď bude mať pol roka a viac.
  Prvý krát zareagoval na zvuk, keď spal vonku v kočíku a po ceste prešla plne naložená tatrovka. Mal tak 6-7 mesiacov. Potom sa to už postupne pomaličky zlepšovalo. Teraz nepočuje iba ak nechce 😉 Prajem vám, aby ste raz mohli aj vy povedať to isté.

  14. apr 2019

  Ja mám predcasnika. Narodil sa a mal 1340g. Stále neprechádzal uškami, načo má upokojovali že to sa stáva, je veľmi malé uško a nevedia to dobre zmerať. Už keď sa to dialo dokola, bola som zneistena. A sama na svoju žiadosť som sa objednala na Antolsku (nakoľko Trenčín 0bodov, a nepovedal ani buuu)
  Tam úžasne sestričky ako si aj ty písala, nám robili vyšetrenia a teda najskôr vyšlo stredne ťažká porucha vpravo.. teraz po 1.roku malého je to už iba ľahká porucha 🙏 vďakabohu. Vám drzim palce ❤️ Ste silná a úžasná rodina 😊

  14. apr 2019

  Drzim palce. Ste uzasni rodicia❤️

  14. apr 2019

  Veľa zdravia a síl prajem ❤️🙏

  14. apr 2019

  Super clanok.Momentalne moja kamaratka ma tiez strach ohladom pocutia jej druhej dcerky.Tiez jej v porodnici nic nenamerali,tiez im povedali ze to moze byt ze je tam este plodova voda.Druhy krat boli na merani u ORL ked malámala cca 6tt,zvukovody ciate ale stale im oadali tie frekvencie.Teraz ich caka tretie vyzetrenie a to by malo ukazat ci sa nieco zmenilo.Ze je mozne ze este tam nemaka vsetko vyvinute.Tiez sa im zda ze mala reaguje na zvuky,ale tiez sa zmieraju ze moze mat znizeny sluch
  .No uvidime ako dopadne vysetrenie,ale aspon viem ze jej mozem poradit,nech si precita vas blok.😊

  14. apr 2019
  ivca88
  autor

  @1alzbetka1 tak teraz mnou az zimomriavky prešli. Vďaka bohu že ste boli obaja v poriadku 🙏

  14. apr 2019

  Tak to je tema, ktora ma vracia spat takych 15 rokov....mam sestru ale obe sme vymodlene .... rozdiel medzi mnou a sestrou je 7 rokov tak mamka si nas nedovolila ani porovnavat a familiarne trpime obrovskymi mandlami, nikto nikdy neriesil nase krivky pri vysetreni sluchu...ale zatial co ja som vyrastla a vsetko bolo ok moja sestra s nastupom do skoly, zlou vyslovnostou, "ignoraciou"ucitelky, "odmietania" okolia skoncila svoj prvy rok v skole s diagnozou -starecka hluchota...o slzach a nekonecnych otazkach a hladania preco sa nam - jej to stalo nemusim pisat...u rodicov mame nacuvacich strojcekov niekolko, do dnes ziaden nenosi a to uz ma 22...nepocuje muzske hlasy, nepocuje ak niekto na nu rozpravava od zadu , vysoke tony atd.... prisli sme si roznymi obdobiami...ale sestra je hudobnicka hraje na dva hudobne nastroje, tancuje a spieva vo folklornej skupine, momentalne konci bakalarske studium ako farmaceut, nikdy nikde nepovedala, ze ma nejaky zdravotny problem no vlastne ano ;) ked ma rande tak hned upozornuje chalanov, ze ak sa chcu rozpravat tak nech rozpravaju tak aby im videla na usta a ked nie tak nech sa nestazuju, ze ich " ignoruje" ;) V pubertalnom obdobi, kedy sa poddavala depresivnym stavom ju nasi poslali do tabora pre nepocujuce deticky, kde boli deti aj s mentalnym a s inym postihnutim a odtial sa vratila ako vymenena...lebo: " Ja len nepocujem"....

  14. apr 2019
  ivca88
  autor

  @enulix prosim napis kamaratke nech ide na ten FB do skupiny ked bude potrebovať pomoct.
  Hlavne nech nič nezanedbaju. Treba si byt istý, ako je na tom babatko.
  Mne tiez dcerka reagovala a verili sme lekarke v domneni, ze je vsetko fajn. A pritom nebolo.
  Nie je to take lahke, ze ci počuje a nepocuje. Su rozne frekvencie a dcb, cize ak je problem, treba zistit kde a tam pripadne pomoct 😊

  14. apr 2019
  ivca88
  autor

  @mirkaradko bohuzial nie som az taky odbornik, aby som radila.
  Avsak za ten kratky cas som pochopila, ze nie je aparat ako aparat. Treba vybrat ten spravny na spravny typ straty sluchu. Taktiez ho treba dokonale nastavit.
  Bohuzial su priepastne rozdiely medzi krajmi.
  To čo som citala, tak napríklad v BB podali rodicom nacuvak bez nastavenia, ktory piskal, a bez upravenej hadicky medzi dvermi a dali im kontrulu o pol roka, tak nám v Bratislave v NUDCH p.dr.Langova ( neskutocna doktorka 🙏 ) vravela, ze sa nemam bat. Ze malej vysperkuje nastavenia,ale chce to aspon 8 sedeni v priebehu 3 mesiacov.
  Podotykam ze zakazdym sme tam aspon 2 hodiny a venuje sa nam na 10000%.
  Takze ak ma sestra problem a chce ho riesit, len ma zle slusenosti,tak odporucam najst schopných a najma ochotnych specialistov.
  Ak ma velku stratu sluchu, moze ziadat o preukaz ZTP a tam ma narok na preplacanie pomocok az do vysky 90%.
  Je tam napriklad rodger pen, ktory jej skvalitní pocitie TV alebo volania. Používa sa najma na vyučovanie,prednasky, ale aj v hlucnom prostredi. Prednasajuci si ho zapne a tak nepocujuci poucuje prioritne iba jeho.
  Je uz mnoho pomôcok a pevne dufam ze naozaj pomahaju.

  14. apr 2019

  ❤️
  Ja tiež od narodenia nepočujem. Som šťastná a nemenila by som nič. Držím palce, zvládnete to. S posunkovym jazykom to ide veľmi hladko, ver mi.

  14. apr 2019

  Odporúčam začať sa naučiť posunkovy jazyk, bude to mat ľahšie a rýchlejšie sa rozvýja slovne zásoby.

  14. apr 2019

  @ivca88 nechce....jednoducho to zvlada a zatial ju to neobmedzuje...chodi k specialistom, ktory sa jej skutocne venovali a venuju a mozno je to aj tym, ze prirodzene dokaze este pocut...vsetko "navyse" co pocula ju rusilo...je uz dospela cize ona uz vie co je pre nu lepsie.. a naucila sa fungovat so svojim problemom a v nicom ju neobmedzuje....skolu zvlada vyborne, a mozno tym,ze je hudobnicka stale stimuluje nervi a ten sluch sa jej nejak rapidne nezhorsuje...presne percenta sraty som si nezapamatala ale zatial je to v pohode... ona sa skor musi udrziavat pri dobrej psychickej kondicii lebo pri tejto diagnoze je iste, ze o ten sluch raz pride , ze pride cas ked sa bez nacuvatka nepohne a zatial zije akoby sa nic nedialo....

  14. apr 2019
  ivca88
  autor

  @bipa ano, už vieme v celku slusny zaklad. Ucim sa cez aplikaciu posunkuj hravo 😊
  Čítala som o tom vela, ze to ma prinos pre rozvíjanie reci, avsak mne to je sympaticke odjakživa. A je fajn mat taky plan B, ak by technika zlyhala - kúpaliská, alebo sa aparaty pokazia/stratia.

  14. apr 2019
  ivca88
  autor

  @mirkaradko samozrejme. Je to len na nej.
  Aj moja dcéra sa možno rozhodne zit bez aparatov a nebudem jej v tom branit.
  Ale je skvele ze sa sestra naucila tak fungovat a studovat.
  A este je aj hudobnicka 😊
  To ma len tak napadlo, ze mozno o týchto moznostiach ani nevie 😊
  Moja starka strasne preklina ten čertov stroj ( načuvak ). Ona prisla o sluch v 55 rokoch. A teraz viem, ze ho ma uplne zle nastavený. Ale tiez tym nechce nič robit. Ale ona ma uz 80 rokov momentalne. Kolko krat aj povie,ze je rada,ze nepocuje dedka ako frfle 🙊😂😂😂

  14. apr 2019

  Držte sa anech je už všetko oki nech aj takto krásne napreduje av podstate je šťastná, lebo má úžasných rodičov držte sa a nech sa to nezhorsuje😍👶💕

  14. apr 2019

  @ivca88 najtazsie je sa s tym vyrovnat a potom to uz ide lahko ;) drzim prsty nech vsetko spolu zvladnete a uz len vela zdravicka 😘

  14. apr 2019

  @ivca88 držte sa Ivka, si skvelá mamina💓

  14. apr 2019

  Matka najlepsie rozumie svojmu dietatu, ty si tusila nieco a nenechala si to tak. Vyborne. Vsetko ste vcas podchytili. Urcite sa s tym bude dat vela urobit. Ivka drz sa si uzasna mamina. Princezne drzim silno palce ❤😘

  15. apr 2019

  Pekne ste napísali článok a viem o čom píšete, aj moja mama so mnou mala trápenie a musela sa vyrovnať. Tiež som nepočujúca osoba od narodenia nosím nacuvaci aparát-strojček,ale počujem ako ostatný zdravy ľudia bez strojčeka aj komunikujem. Pevne nervy a veľa síl prajem.

  15. apr 2019

  @papaya308 Sluch sa na Sk vo vyssom detskpm veku netestuje? My zijeme v Nemecku a tu testovali, aj ked v porodnici bolo vsetko OK, detom sluch normalne pediater na mesacnej prehliadke a potom aj na trojrocnej prehliadke.

  15. apr 2019

  @yanni nie,len v porodnici

  15. apr 2019

  To je ta absolutna mudrost lekarov. Bohuzial clovek musi byt sam sebe aj svojim detom lekarom, lebo na lekarov sa neda spoliehat. A vdaka internetu a skupinam na nete zistite viac ako doktor co zije vo svojej bublinke.

  15. apr 2019

  @ivca88 Krasny clanok si napisala a neboj, tvoja dcerka vcasnou diagnostikou sa dostane vysoko a bude pekne rozpravat, len sa treba zatat a vydrzat pri uceni ako moja mama. Chodit na logopediu. Som sluchovo nepocujuca, obe usi mam skoro na 99 percent, cize tazku vrodenu stratu a pocujem vdaka aparatikom. Posunkovu rec neovladam, rozpravam a chodila som vzdy medzi pocujuce deti do zakladnej skoly, na gymnazium a aj na vysoku skolu.. Drzim Vam krasne palceky bude to dobre. Len tak dalej. Kika

  15. apr 2019

  Mám pocit, akoby ste opisovali sčasti náš príbeh....nevychádzajúce OAE a stále stále vyšetrenia sluchu v spánku (čo je už čím ďalej, tým ťažšie)....BERA, tympano....stále dokola..všetko je v poriadku, ale nič nevychádza...vždy to uzavrú, že je tam asi tekutina...asi...dcérka ale našťastie počuje...nevieme, či 100%ne, ale určite počuje...reč sa rozvíja dobre, reaguje na jemné zvuky...len je to už veľmi únavné...stále dokola to isté...nevychádza, nevychádza, nevychádza...vďaka za povzbudzujúci článok, držíme Vám palce aby to bolo už len lepšie! 🙂

  15. apr 2019
  ivca88
  autor

  @inaris nie som si ista, ci spravne chapem ze čo nevychadza.
  Tympano ma B ? Alebo.
  Skus rodicovsku poradnu na nepocujucedieta.sk
  Tam sa radia aj s lekarmi..

  16. apr 2019

  @ivca88 ja viem,no je to i tak velmi smutne.Aspon namna to tak zaposobilo.Netrpi,no mna ako dvojnasobneho rodica by to asi velmi ubijalo.
  Ale hlavu hore,je vidiet,ze si silna zena matka.
  Prajem pekne velkonocne sviatky a vela vela vody 😊

  16. apr 2019

  @ivca88 vcera som jej o tom rozpravala.Teraz po velkej noci idu do TN na tretie to meranie a tiez povedala ze pokial zase nic nenameraju,tak to urcite nenecha tak.Ze potom by sa tiez objednali na tu Antolsku.Urcite to nenechaju len tak.

  17. apr 2019
  ivca88
  autor

  @enulix naozaj nech nestrácajú cas. Nech sa objednaju teraz, lebo na vyšetrenie sa caka aj vyse mesiaca.
  Ked screening bude dobry, tak vysetrenie kedykoľvek zrusia.
  V objednaniu staci lístok od pediatra na vyšetrenie sluchu.

  17. apr 2019
  ivca88
  autor

  A ďalšia vec je, ze dietatko nemusi na prvý raz pekne spat v prirodzenom spánku. Dalsie vyšetrenie by bolo zase az o mesiac. Potom na tvarovky do načúvatiek sa caka tri tyzdne. Na aparaty sa caka dva týždne az 6 tyzdnov.
  Je tam problem s tými kontrolami.
  Ak kamoska bude chciet radu ci detailnejšie vysvetlenie vysetreni, nech ide na ten FB potom.

  @enulix

  17. apr 2019
  ivca88
  autor

  Ma v závere článku kontakty na centra

  17. apr 2019

  @ivca88 dakujem v mene kamaratky.Ta nechodi na MK,ale posuniem jej odkaz.Myslim si ze ak teraz nic nenameraju urcite sa objednaju na antlosku.uz som jej aj ja vcera nasadila chrobaka do hlavy.Ale viete ja nic viac spravit nemozem,len ze jej dam.kontakt a budem trosku tlacit,ale rozhodnutie je na nej a jej muzovi ci budu cakat alebo nie.Ja osobne by som necakala.Viete nam nenamerali v porodnici nic,velmi som sa vylakala ale zaroven nas ukludnili,ze je to tretie babo a zrejme maju pokazeny pristroj.Po tyzdni sme sa vratili do porodnice a nastastie sluch dobry,pristroj bol naozaj vtedy pokazeny.Ale verte asi by som hned hladala moznosti.

  17. apr 2019
  ivca88
  autor

  @enulix no my sme tiez vahali. Ja som nechcela dat malu pod narkozu. To bola pre mna nočná mora. Ale na tej antolskej to je ozaj uplne v pohode. Len musite cestovat, no.
  Ale je to pre zdravie dietata.
  Nas predtym čičíkali, ze ci je niekto nepočujúci v nasej rodine. A nebol tam nik. Moja starka a manzelov starky su nedoslichavi, ale prislo mi to ok, ved su uz starí.
  Avsak ked sme uz vedeli vysledky, tak zrazu ujo vravi ze on cely zivot nepocuje na jedno ucho.
  Manzelova teta nepocuje na jedno ucho.
  Moj pra starky bol vraj riadne nahluchly.
  Takze ozaj sa to dedilo z oboch strán, len sa o tom nejako nerozpravalo.
  Vzdy to bolo len v takej miere, ze stacilo na dotyčného hlasnejsie hovorit, resp.kričať.
  Ale tieto gény sa vedia dedit aj 4 generacie. Takze naozaj ak to nevyjde, nech sa ihneď objednaju a budú vediet na com su

  18. apr 2019

  Si uzasna a ste úžasní rodičia ❤️ všetko dobré 😉

  18. apr 2019

  my mame chlapceka v okoli, je nepocujuci ma okolo troch rokov. moj syn sa s nim neskutocne rad hra na ihrisku. vie, ze nepocuje, vola ho ,,A,, pretoze ak nieco chlapcek chce, povie A. moj syn ho doslova vyhladava, bude to tym, ze sam toho vela nenarozprava, lebo ma problem s recou a tak si vedia porozumiet aj bez slov 🙂 a vobec to nie je pre nich ziadna bariera 🙂

  18. apr 2019

  Držím palčeky nech sa dcérke darí najlepšie ako môže, ďakujem za osvetu v tejto oblasti mala som možnosť stráviť nejaký čas v komunite nepočujúcich ľudí a veľa som si od nich odniesla. Prajem všetko dobré celej rodine, ste skvelá, že ste sa podelil so svojimi skúsenosťami.

  24. apr 2019

  @ivca88 presne tak, najväčšia pravda - neľutovať. Veď naše baby sú v podstate zdravé a aké šikovné ♥️ hlavné je že budú mať tak isto plnohodnotný život. A veru ako píšeš..keď vidím na Kramároch iné detičky ..ver tomu že by s nami menili. 🙂🤗

  5. máj 2019

  @ivca88 tak nakoniec to pre dcerku tej mojej kamaratky dobre dopadlo,ale boli v tej BA.Kedze v TN ani po velkej noci co uz tam boli treti krat,nevedeli nic namerat a zase chceli aby orisli az o mesiac.Kamaratka im narovinu povedala,ze oni uz pojdu do BA.Mala totiz podozrenie,ze v TN moc nevedia obsluhovat ten pristroj.Tak si povedali ze nebudu uz cakat a radsej sa objednaju tam kde sa naozaj podrobne tym zaoberaju.Objednsli ich o tri tyzdne,takze to vyslo na dnes,porobili vysetrenie a hned namerali aj hodnoty.Uz si presne nepamatam sa mi zda ze jedno okolo 60 %,moc sa tomu nerozumiem,ale jednoducho pocuje a je to v poriadku.Ked budem s nou osobne sa jej popytam.

  22. máj 2019
  ivca88
  autor

  @enulix no je rozdiel aj v zariedeniach ktore to meraju.
  Ten pociatocny screening je do 30-35 db, takze preto nevychádzal a teraz mohli robit nadradene vysetrenia - tie ma tusim len 6 pracovísk na SR a tam je to uz podrobnejsie.
  Ale som rada ze som mohla byť aspon trosku napomocna a nestracali cas. A uz len to ze pocuje ( aj ked ciastocne ) je skvelá sprava ! .. vela to pomoze 😊
  Nech sa maminka prida na FB do tej nasej skupiny.

  23. máj 2019

  @ivca88 tak nakoniec AABR jej namerali cely rozsah.Ale to OAE nic nenamerali,ze ma uzsky zvukovod a je mozne ze to nenameraju ani v roku.Ale nemalo by to byt nejaky problem,maju prist na kontrolu za pol roka,ale ze na sluch by to nemalo mat vpliv.Len merali im to dva krat,lebo prvy krat sa im mala zobudila,preto tie hodnoty sa skreslili a zmyzli.Nastastie na dalsi den im dali druhe metanie a tam sa to ukazalo uz v poriadku.Az na ten zvukovod.😊

  23. máj 2019
  ivca88
  autor

  @enulix to nic, to sa vekom urobí. Dobre ze to takto dopadlo 🙏

  23. máj 2019