lenocka1984
6. máj 2017
19738 

Život s neviditeľným strojčekom Invisalign

V jednom z predchádzajúcich blogov som spomenula, že nosím Invisalign - neviditeľný strojček, čo vyvolalo záujem viacerých z vás. Napriek tomu, že podľa mojich informácií v Bratislave jeho nositeľov pribúda, pre zvyšok Slovenska je to ešte stále novinka. Hlavne pre Američanov je Invisalign už 17 rokov diskrétnou alternatívou pre vylepšenie vlastného chrupu. 

Keď som sa na základnej škole postupne lúčila s mliečnymi zúbkami a na ich miesto sa tlačili trvalé, bolo zjavné, že sa mi do úzkej klenby po mamke lopatky zdedené po tatkovi nezmestia. Tak som päť rokov nosila strojček na noc a musela som sa rozlúčiť s dvoma zdravými hornými trojkami a dolnou jednotkou. Mamka popri štyroch deťoch mala aj iné starosti, ako kontrolovať, či si strojček každý týždeň poctivo pretočím kľúčikom, čím sa rozťahoval. V jeho nosení som nebola svedomitá. Dosť často mi v noci vypadával bez toho, aby som mu k tomu pomohla a ráno som ho nachádzala na všetkých svetových stranách mojej postele. Čím menej som ho nosila, tým nepohodlnejší sa zdal. A nepomohla ani jeho ružová farba či trblietky. Čeľustná ortopedička nebola mojou disciplínou nadšená a keďže nesedel, veľmi rýchlo odhalila, že strojček si dotáčam na požadovanú šírku tesne pred kontrolou. Vtedy ma strašila, že ak ho nebudem nosiť poriadne, kým mi to ako dieťaťu prepláca poisťovňa, neskôr si za to zacvakám aj 10 000 korún! Haha, kiež by len toľko... Liečbu som ukončila s relatívne rovnými zubami, no zuby múdrosti, odhodlané o pár rokov uzrieť svetlo sveta, zamiešali karty. Alebo skôr rozhodili svojich susedov, ktorí im zo slušnosti ustúpili z cesty. Na prvý pohľad som nemala strašne krivé zuby. Horné zuboradie však elegatne maskovalo spodnú deformáciu. 

Začala som si robiť prieskum možností vyrovnávania chrupu v Košiciach. Zašla som ku klasickej čeľustnej ortopedičke, aby som zistila, čo by stál kovový strojček a ako by mohol byť čo najviac diskrétny. V dvojambulancii, kde na vedľajšom kresle sedel školáčik s ústami dokorán mi vysvetlila, že mi môže dať biely drôtik, ktorý sa časom aj tak olúpe a biele gumičky, ktoré od jedla aj tak trochu zožltnú. Už v tomto momente som tušila, že tadiaľ cesta nevedie, ale ešte dodala, že pod strojčekom sa mi môže poškodiť sklovina a jeho doťahovanie je pomerne bolestivé (ale účinné!). Táto tortúra za odfláknutie strojčeka na noc v detstve však nestála desaťtisíc korún podľa veštby zpred dvadsiatich rokov, ale 400 eur za jednu čeľusť. Vo veku 31 rokov som si povedala, že na železný úsmev a vysedávanie v čakárni s detskými pacientmi som už stará a bolo by dobré poobzerať sa po niečom inom. Pred rokmi som si na pláži v Brightone všimla dievčinu, ktorá si pred zahryznutím sa do chrumkavých Fish & Chips vydolovala z úst akési priesvitné dláhy, vložila ich do púzdra a po jedle si ich opäť nasadila. Začala som pátrať, či sa neviditeľné strojčeky dajú zohnať aj u nás a tak som sa pregooglila až k Invisalign. 

Zdroj: https://www.invisalign.com/how-invisalign-works/treatment-process 

Naštudovala som si o tom všetko dostupné a zistila som, že vďaka svojej neviditeľnosti, porovnateľnej rýchlosti vyrovnávania zubov so starším kovovým konkurentom a možnosti vybrať si ho z úst, keď potrebujem, je pre mňa ideálnym riešením. V Košiciach som našla jedinú čeľustnú ordopedičku, ktorá ho ponúkala - MDDr. Renátu Urban. Úvodná konzultácia bola zadarmo. Ceny strojčekov sa u nej pohybovali od 3200 do 4000 eur (môj je na tej hornej hranici) a to vrátane všetkých konzultácií, dopĺňaní attachmentov, brúsení a dvoch refinementov. Keď som videla prvé vizualizácie znázorňujúce, čo sa má za rok udiať v mojich ústach, bola som nadšená. 

Najprv mi sňali odtlačky zubov a urobili fotografie čeľuste aj tváre z rôznych uhlov (obrázok vyššie, áno ten, kde sa tvárim, ako pri zatknutí). O pár týždňov dorazili hotové strojčeky - všetkých 28 párov. Každý som mala nosiť dva týždne, ideálne 23 hodín denne. Mala som si ich vyberať z úst, iba keď som išla jesť. Na zuby mi pani doktorka pripevnila tzv. attachmenty. To sú tie červené "úchytky" vo vizualizácii vyššie, ale v skutočnosti sú "prirobené" na zuby z bielej plomby, čiže takmer neviditeľné. Modré čiarky znázorňujú miesta na prichytenie gumičiek, ktoré som mala nosiť, aby sa upravil záhryz. Chápem to tak, že gumičky vytvárajú ťah na úchytky, čo spôsobuje posun zubov želaným smerom. Dostala som ich asi 100 a k tomu ešte červené a modré puzdro na strojčeky. Aby sa mohli zuby posúvať, z času na čas mi musela doktorka zabrúsiť priestor medzi niektorými zubami o hrúbke v desatinách milimetra. Nikdy to nebolelo a efekt bol viditeľný, keďže sa zúbky natlačené na seba ako sardinky mali kam posunúť. Čiastočne sa tým steňsuje sklovina, čo je riziko, ktoré som ochotná podstúpiť.

Prvý pocit s tými ostňami na zuboch bol riadne divný. Už len to, že ma zvnútra škriabu a bránia mi zakusnúť sa na doraz. Ale dalo sa to vydržať rovnako ako mierna bolesť vždy po dvoch týždňoch, keď som menila strojček za nový. Vedela som presne určiť, na ktorých zuboch strojček aktuálne "pracoval" a to vedomie, že sa zuby hýbu správnym smerom, bolo príjemné. Menej príjemné už bolo s týmito mierne rozkývanými zubami jesť, preto priznávam, že vedľajším efektom Invisalign bol v mojom prípade mierny pokles váhy, čo som považovala za nečakaný bonus. Tie gumičky sú inak podľa mňa dosť nechutné, pri rozprávaní vyzerajú ako keby sa mi medzi zubami naťahovali sliny. Musím priznať, že prvé mesiace som ich veľmi poctivo nenosila. 

Na začiatku som sa musela naučiť rozprávať bez toho, aby som šušlala, čo sa mi za týždeň - dva podarilo. Tri týždne potom, ako som začala nosiť Invisalign, som otehotnela, čo nosenie strojčeka mierne skomplikovalo. Od začiatku až do štvrtého mesiaca tehotenstva som mávala ranné nevoľnosti. A ako to už býva, nielen ráno, ale celý deň. Z cudzieho predmetu v ústach mi bolo neustále na zvracanie, tak sa mi v tomto období podarilo strojček nosiť len v noci a miesto dvoch týždňov som si ich striedala po štyroch. Keď sa mi narodila dcérka, pár dní - ak nie týždnov - po pôrode bol Invisalign to posledné, na čo som myslela. Myslím, že aj to bol jeden z dôvodov, prečo mi už tak dobre nesedel a na niektoré zuby poriadne nedoliehal. Keď ich vzdialenosť od strojčeka presiahla milimeter, pani doktorka ma vyzvala na refinement ešte pred donosením posledných strojčekov z prvej sady. Ide o opakovanie procesu odtlačkov a výrobu ďalších strojčekov na vyrovnanie odchýlky od želaného výsledku, prípadne aby sa čo-to ešte vylepšilo. Moje odtlačky po roku napriek nie najpoctivejšiemu noseniu boli podľa mňa veľkou zmenou k lepšiemu, hlavne keď si všimnete, ako vyzerali spodné zuby na začiatku (foto hore). 

Teraz už nosím strojček poctivo aj s gumičkami, na materskej mimo pracovného prostredia je to jednoduchšie. V cene mám ešte jeden refinement, ale rada by som sa mu vyhla. Nepoctivé nosenie strojčeka sa navypláca, nechcem ho totiž nosiť ešte ďalší rok. Aj keď musím uznať, že ma až tak neobťažuje. Dokonca sa mi zdá, že s ním moje zuby vyzerajú lepšie ako bez neho, sú akoby celistvejšie a lesknú sa. Nevidieť ho, však?

Dá sa s ním robiť prakticky všetko okrem jedenia. Ale aj to som už v núdzi skúsila, no neodporúčam to. Jednak som mala pocit, že za mňa hryzie niekto iný a zvyšky jedla idú  z aparátu ťažko dole. Bozkáva sa s ním dobre, manžel sa nesťažuje 🙂 Vzhľadom na to, že váš chrup je celý deň prikrytý plastom, je potrebná zvýšená starostlivosť o zuby. Ak si po jedle nemám možnosť zuby umyť, aspoň si ústa pred nasadením Invisalign prepláchnem čistou vodou. Čistenie medzizubnými kefkami je teraz fakt v mojom záujme, lebo zuby mám náchylnejšie na medzizubný kaz. Strojček nepotrebuje zvláštnu starostlivosť, pred nasadením ho oplachujem vodou a vždy večer a ráno ho vyšúcham kefkou a pastou, ako zuby. Doktorka mi dá stále takých šesť strojčekov dopredu, pobrúsi, čo treba a najbližšie sa u nej ukážem buď o 3 mesiace alebo keď mi odpadne niektorý z attachmentov. To sa stalo asi štyrikrát a zhotovenie nového trvá desať minút. Ešte nie som na konci liečby, ale už viem, ako by mal vyzerať výsledok (foto nižšie). A na to sa veľmi teším! K dokonalosti to však bude ešte ďaleko. Vyrovnané zuby si plánujem dať vybieliť a dva krátery po sedmičkách vyplniť implantátmi. Po liečbe budem musieť nejaký čas nosiť strojček na noc a na vnútornú stranu spodných zubov mi prilepia drôtik, ktorý zabráni, aby sa vrátili do pôvodného stavu.

Strojčeky nie sú drahé preto, že sú z nejakého extra drahého kozmického materiálu, ale preto, že je za nimi veľa výskumu a neustálych inovácií. Keď som prvý raz videla video, ktoré opisuje spôsob výroby Invisalign, túžba mať produkt tejto úžasnej technológie v ústach bola silnejšia ako si kúpiť najnovší iPhone. A to bola pre mňa ako ajťáčku už seriózna dilema! O 5-10 rokov budú hádam cenovo dostupnejšie. Aj za prvé počítače a mobily sa platili kedysi závratné sumy a dnes si ich môže dovoliť takmer každý. Budem rada, ak sa podelíte s vlastnou skúsenosťou s Invisalign, kde všade a za koľko si ho možno zadovážiť. Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, píšte mi do komentov alebo do správ, rada odpoviem. 

#blogujem

Odporúčame

Dakujem, velmi si mi tymto clankom pomohla 🙂 najst odpovede na moje otazky, ktore som zabudla polozit mojmu dr. je super 🙂 jasom nosila fixny strojcek rok(musel byt fixny, moj chrup vyzeral 100x horsie pred nosenim ako tvoj!) Ale tiez som pocas nosenia otehotnela a moje dasna to nezvladali, cela som opuchla, vsetko bolelo a krvacalo....nuz strojcek musel ist dole....len este zubky nie su na konci svojej dlllhej cesty...takze budem mat presne tento typ strojceka...uz som bola na odtlackoch, uz co chvila cakam kedy mi budu volat, ze si mozem ist po ne...mam ich 20 naplanovanych. Teraz, v medziobdobi nosim len nocny strojcek. Mozem sa na teba obratit v ptipade nejakej otazky? Dakujem, pekny den 🙂

7. máj 2017

@wrabcek7, samozrejme! Drzim palce 🙂 je to určite dobrá investícia 👍

7. máj 2017

ja som mala kovovy strojcek, potom som nosila nocny snimatelny a zuby sa mi vratili spat :D teraz by som volila ich skor vytrhat a dat si implantaty :D

7. máj 2017

@minuskad vážne? :D fuha, nedbam nosiť strojček v noci aj cely život, len nech sa to uz spat nevráti... 😕

7. máj 2017

@lenocka1984 ano, a to som mala drahu sukromnu zubarku. spoluziacka mala statnu, platila ovela menej, strojcek jej nechala aj dlhsie a zuby sa jej nevratili. a to mi trhali 4 zuby kvoli tomu.kedze to je predkus je to neesteticke, na fotkach som sa usmievala iba rok po snati strojceka a uz sa neusmievam. a prachy vyhodene von luftom + mi to doondilo sklovinu a tam kde som mala uchytene na stolickach take haky, tak tie zuby uz nemam. ako prve sa mi zacali kazit, a boli take krehke, ze sa zlomili na totalku po koren. mat prachy, dam si vsetky vytrhat asi :D

7. máj 2017

No tak to je brutal :( reklamovať sa to neda?

7. máj 2017

@lenocka1984 pochybujem. to bolo uz davno, 15 rokov dozadu 🙂

7. máj 2017

Tie implantaty chybajucich zubov co stoja?

7. máj 2017

To by zaujimalo aj mna, zatiaľ som to nezisťovala

7. máj 2017

Konecne som objavila niekoho, kto uz tento strojcek ma👍. Ja som este na vs nosila fixny kovovy strojcek nieco vyse roka, zuby sa mi narovnali, ale kedze vtedy mi po nom na noc uz nic nedali, po vyrasteni osmiciek sa opat skrivili. Tiez som sa rozhodla pre Invisalign, cakam uz na vyrobenie...vraj sa narovnaju po 6-9 mesiacoch poctiveho nosenia, tak sa tesim😀 Najvacsie obavy mam vsak z rozpravania, kedze tie dlahy budu na oboch zuboradiach, som fakt zvedava😬

11. máj 2017

@cinlin Ano, treba si na to zvyknúť a naučiť sa hovoriť bez suslania, ale da sa to 🙂)

11. máj 2017

@baklik ja mám hornú dvojku implantat, robili mi v brne, cena na naše cca 1300e. Cena v trenčíne od 1500 hore.

10. jún 2017

@lenocka1984 ja som mala kovový strojček tri roky 🙂 zubky sa krasne vyrovnali, mám aj ten drotik nalepeny na spodných zuboch zozadu a taktiež nočný strojcek. No mne zubarka povedala že min rok ho musím nosiť stále a potom už celoživotne v noci. Poviem ti pravdu že už sa mi jeden zubok o milimetrik vychylil lebo som ten strojček nočný moc poctivo nenosila cez den 😲 zuby sú svine, pamätajú si kde boli predtým 😂 už ho nosim poctivo stále, som 9 mesiacov po odstránení fixneho strojceka

10. jún 2017

krasa, o tomto "strojceku" som citala tusim pred dvomi rokmi 1x. nadchlo ma to, no odradila cena..strojcek som nosila tiez ako dieta, tiez som sa snazila co najviac, no nejak tie spodne sa po osmickach, ktore mam uz tento rok vonku, pokrivili, dolne mam naozaj ze velmi krive, nejak mi to nevadi, pracujem z domu, a fakt som povaha, ze mi je jedno kto si co mysli, ale uz mam jeden zub tak krivy, sa uz sa chudak dal nie rovno, ale jeho predna cast sa uz tak otocila do boku, ze sa dostala k druhemu zubu, neviem ci som to dobre vysvetlila, ale tak co uz... vsetko asi tie osmicky. obe moje sestry maly strojcek po dva roky, zvladli to a maju pekne zuby, neviem preco som sa na to nedala aj ja.. to schudnutie ma pri nom asi odradza najviac 🙂) netypicke, ale je to pravda:D uvidim, ci sa mi podari v najblizsom case dat sa na stojcek stale som na vazkach...

25. júl 2017

Tesim sa ze som nasla tento clanok 🙂 prave mi volali ze zajtra si mozem dojst zobrat prve dlahy 🙂 aj sa tesim aj sa trochu desim 😄 Prave som si kupila makovnik a doslo mi ze ho nebude mat kto zjest 😂 To jedenie bude pre mna asi najvacsi challenge, kedze rada stale vyjedam oriesky a ovocie, cestou na ihrisko ranajkujem nieco z pekarne, na ihrisku s malym stale nejake ovocie, takze ta zmena intervalov jedenia je pre mna zatial najviac nepredstavitelna 😄 Ale vsetko sa da 🙂 Ale tesim sa, lebo dalsi strojcek som odkladala roky, uz som raz mala 3 roky fixny ked som mala 13-15, potom nocny a po pol roku boli zuby zase posunute, do 2 rokov uplne naspat. A bala som sa najviac vysekavania 2 nevyrastenych 8, preto som dalsi strojcek aj odkladala. Mam malo miesta v ustach preto som ratala s tym ze to bude musiet ist von, mozno aj ine zuby, raz sa tak jeden dr vyjadril a ja som zdrave zuby trhat fakt nechcela. Na co mi tato dr povedala ze kvoli strojceku netreba, ze to tam nezavadzia ale zo zdravotneho hladiska to potom neskor bude aj tak nevyhnutne tie 8 vybrat. Co uz je pre mna mentalne ovela lepsie ako to ze by som to musela trpiet "len" kvoli strojceku 😄 Tak som zvedava na moje suslanie od zajtra 😄 Tiez ma ale asi caka celozivotny nocny strojcek, co uz, lepsie ako vytrahavat zdrave zuby 🙂

6. sep 2017

@zuzana6543 drzim palce so suslanim 😀 makovnicek si budes moct dat, ved si das strojcek dole, spapas, umyjes zuby a das naspat. 😉

6. sep 2017

@lenocka1984 dakujem 😄 Ved ano, len vysparavat vsetok mak 3x za den 😂 To ho asi radsej odnesiem mamine 😂

6. sep 2017

@lenocka1984 ach jaj, zatial cely invisalign neznasam 😄 citala som vsetko mozne co sa da, viem, ze musim pockat par dni, ale momentalne by som ho najradsej hodila do kosa a uz nikdy nesla k zubarke 😂

9. sep 2017

@zuzana6543 uz sa to zlepsilo? 🌷

23. sep 2017

@lenocka1984 stale mam dost momentov kedy by som ho najradsej ritualne spalila 😅 Je to uz lepsie, aj ked po zmene to zase dobre boli a vzdy ma potom boli aj hlava, ale tak co uz, pomaly sa s tym snad zzijem 🙂 ale pri mojom zaludku budem mat po roku bud hnile zuby alebo stale krive 😂 lebo 3 jedla denne su u mna nemozne... mam reflux a ked dlho nejem tak mi je zle, doteraz mi to tak nedochadzalo lebo som si dala nieco male vzdy ked na mna siel hlad. takze ak si mam po kazdom jedeni super umyt zuby tak 22 hodin nedavam, alebo ak by som mala stihat 22 hodin tak si ich nebudem umyvat poriadne 🙂 lebo ked som niekde sama s malym mimo domu tak to dam niekedy akurat tak ze na chvilu zuvacku a ustnu vodu 😕 Tak uvidime no 😄 O tyzden mi idu dat attachmenty a acceledent tak som zvedava ako mi bude este zavadzat to 😄 Ale aj tak je to stale lepsie riesenie ako normalny fix na 2-3 roky 🙂 takze si akurat tak sama pre seba zanadavam a idem dalej 🙂

23. sep 2017

@zuzana6543 ja si to dam dole niekedy aj na par hodin a normalne sa najem a zatial mi vsetko sedi, podstate uz o par tyzdnov liecbu koncim.

23. sep 2017

@lenocka1984 tak super 🙂 americania odporucaju aspon 20 hodin, idealne samozrejme tych 22 ale tak verim ze tych 21, niekedy 20 bude ok 😄

23. sep 2017

@zuzana6543 ale drzim ti palce a posielam ❤❤❤

23. sep 2017

@lenocka1984 dakujem 😅 A dakujem za podporu 🙂

23. sep 2017

Joooj, ja idem v utorok len na konzultaciu, tak somvelmi zvedava ako to dopadne, inak zvlastne ze ja aj za kolzultaciu platim hned 38 eur idem do Trencina k Lehockemu, nemate skusenost dufam ze nema ceny ako v Bratislave😂

24. nov 2017

@luciana5 ahoj, ja chodím do u.s.centra, chodí tam zubárka z Blavy, všetko super, cena komplet za všetko 3500€ 😊

27. nov 2017

@lenocka1984 dobry den Lenka, prosim vas ako dlho ste mali tie gumicky?

9. jan 2018

Mám ich ešte stále, ale nosím ich len v noci.
@sisa4444

9. jan 2018
Komentár bol odstránený

Invisaling mam od vcera rana a konecny vysledok ma caka o 51 tyzdnov. Gumicky som dostala tiez a mam ich prvy mesiac nosit iba na noc, ale nosim ich radsej stale. Cim skor si zvyknem tym lepsie 🙂 @lenocka1984

12. jan 2018

Držím palčeky

12. jan 2018
13. jan 2018

trupka som strasna : )) lebo dat 4000e a $4000 je velky rozdiel,.. a to som si vravela ze ako vela.. uz som mohla mat zuby v poriadku a pred tehotenstvami.. (na sluzobke), netusila som ze tu je to neznama vec, hadam ta cena raz klesne.. lenze to uz budem mat 40+ : D fuj, stara koza so strojcekom

20. jan 2018

Ahoj Lenka, precitala som si Tvoj clanok o invisaligne. Ja som ho zacala nosit teraz v pondelok. Chcela by som sa spytat, ci si mala skusenost s drobnymi rankami a odreninkami od attachmentov z vnutornej strany lica. Velmi to stazuje rozpravanie, je to dost bolestive. Mala si taky problem? Ak ano, ustupilo to po kratkom case, alebo to je dlhodobejsie? Dakujem za odpoved🙂 Erika

13. apr 2018

@ecko80 ahoj Erika, áno mala som s tým problém aj ja. Časom si sliznica zvykla a zosilnela ale dovtedy som používala vosk, ktorý sa používa pri strojceku, poradí ti zubárka. No a ono s nasadeným strojčekom tie sttachmenty človek necíti, tak som bola aspoň viac motivovaná ho nosiť poctivo 😉držím palce, ja mám pred sebou už druhý refinement, posledné 4 mesiace

13. apr 2018

Ahoj Lenka, dakujem krasne za info🙂 Este by ma zaujimalo, ked prejdem na dalsie folie, ci mi pojde ich snimanie zo zubov rychlejsie, aj napriek tomu, ze samozrejme budu tesne zo zaciatku - teda ako si to vnimala Ty? Prve dva dni som si ich davala dole skoro stvrt hodiny, co som sa bala, aby mi tie attach. neodpadli, alebo aby som neroztrhla tie folie, ale uz je to teraz ovela kratsie. Prosim Ta, tie refinementy su vlastne tiez
take folie? Tak Ty uz pomaly finisujes, gratulujem a v dobrom zavidim🙂 Kolko si mala dlah, ak sa mozem spytat?

14. apr 2018

@ecko80 ahoj refinementy su dalsie sady strojcekov ak nie si úplne spokojná s výsledkom. Mam nárok na dva. Áno tie strojčeky pôjdu ľahšie. Mala som 28, potom 18 a teraz 10 🙂

14. apr 2018

Ahoj Lenka, dakujem pekne za odpovede🙂 Nech Ti to co najrychlejsie ubehne. Ak by som mala este nejake otazky, ak mozem, obratim sa na Teba, ako skusenejsiu🙂

15. apr 2018

@lenocka1984 Lenka ahoj, idem si po radu ohladom refinementov, cakaju ma uz len 2 mesiace liecby. Zatial mi ich nik na kontrolach nespomenul. Ako to s nimi je? Mam i ja na ne narok? Je to spoplatnene?
Dakujem 🙂

3. nov 2018

@sisa4444 ahoj no neviem ako je to u ostatných zubárov, závisí od programu. Ten moj zahŕňal 2x refinement a využila som obidva razy. Ešte mi urobia dlahu na noc a koniec liečby, attachmenty mám dole. Viem, že na začiatku má zubárka upozorňovala, že nie všetky programy majú refinementy v cene, tak sa určite radšej opýtaj. Držím palce

3. nov 2018

@lenocka1984 dakujem 🙂 jasne opytam sa.. skoda, ze to nie je standard a neinformovala ma o tom. :-/

3. nov 2018

@lenocka Ahoj, prepac este mi prosim poradis? Po ukonceni liecby su ake moznosti retencie pripadne rozdiel medzi nimi? Zivotnost?

20. dec 2018

Ahoj Lenka. No ja som sa až registrovala na Modrého koníka zo zvedavosti na tento Tvoj strojček 🙂 Pracujem v KE a tiež rozmýšľam k pani doktorke Urban. Veľmi dlho už rozmýšľam a váham. Môžeš trochu povyzvedať ? :D Možno ma to konečne presvedčí. Ako sa teda cítiš po liečbe ? na fotkách máš už krásny rozdiel, snáď to vydrží navždy. V noci musíš do konca života nosiť nočný ? Ako často? Počítam správne, že ty si to nosila dlhšie ako dva roky ? :O Ja sa veľmi bojím, že si na to nezvyknem, že ma bude z toho napínať a budem šušlať :D učím na vysokej škole tak mam z toho traumu :D A musím si ho vyberať z úst i keď pijem čajík ? :D Budem sa veľmi tešiť keď odpíšeš 🙂

26. jún 2019

@invisaglin ahoj 🙂 po liecbe sa cítim akoby sa mi nevyrovnali len zuby ale cela tvar. Nie je to uplne dokonale ale zas ja som ani dokonale zuby nemala a s výsledkom som
Spokojná. Nosím ho takmer každú noc no niekedy aj dva tri dni nie, už sa vracajú naspat stále menej. Nenosila som ho poctivo jednak preto že som počas neho bola 2x tehotná a napinalo má a tak sa liečba predĺžila na 2.5 roka. Ale vôbec mi to nevadí malo kto si to všimol vôbec a keď som mala prednášku, poradu, eventu kde som ho nechcela mat, tak som si ho proste nedala. Nevyberala som si ho pri pití napojov, len na záver prepláchla ústa vodou. 🙂 suslanie prešlo rýchlo, keď som mala strojcek nikto si ho nevšimol a mala som pekný celistvý chrup ako barbie krajší ako bez neho haha. Nosila ho aj Adela vinceova teraz a Petra Vlhova a výsledky sú wow. Veľmi dobrá životná investícia podľa mna

26. jún 2019

Jej ďakujem Ti veľmi krásne za odpoveď, zlatá si 🙂) Ani som nečakala, že sa ozveš 🙂 Výsledok u Teba paráádny. Podľa mňa dokonalé. Aj keď ty máš celkovo pekne zúbky, každý tak rovnako veľký. A ešte i aké milé detičky popri strojčeku pribudli 🙂 Asi sa tam naozaj objednám 🙂 keď budem z neho zúfala, budme rada keď sa budem môcť ozvať :D

27. jún 2019

@invisaglin kedykoľvek 👍 a ďakujem, mne tie moje zuby dokonale nepripadajú, ale predsa je to oveľa lepšie a som spokojná 🙂 výzor nie je to, čo ma živí, takze mi to naozaj k šťastiu stačí. ♥️

27. jún 2019

Ahoj Lenka! Mna by zaujimalo, ze ci na zaciatku ten plast nedrazdil tvoje dasna a neboli zapalene? Zuby nie su nejak oslabene z bytia v plaste 2,5 roka?
Dakujem pekne!

3. júl 2019

@lamujer88 ahoj, nie lebo som si ho dávala často dole na jedenie. Ďasna pri prvých dvoch sadach má trosku škriabali, ale zubárka obrúsila a vyhladila strojcek na tých miestach. Každé 2 týždne som mala novú sadu, Zuby som si čistila poriadne aj s medzizubkou a jednozvazkovou a neoslabilo mi ich to.

4. júl 2019

ahojte 🤗 tak ja som včera prišla od Dr. Andela s neviditeľným stojcekom invisalign, hneď mi na zuby nasadil tie attachmenty na lepsie drzanie strojceka plus také kovové klinceky na držanie gumiciek na dvoch stranách. dostala som naraz všetky krabicky, v ktorých sú balené dlahy, celkovo ich mám 74 čo si myslím že je dosť asi nejaké 3roky nosenia... kontrolu mám mať až po 10tej dlahe (5mesiacov).
nosenie je v pohode cítim neustály tlak na zuby, plus tie gumicky spôsobujú talk dolnej čeľuste smerom dopredu. snimanie strojceka nie je obtiažne treba ho pomocou nechtov postupne zozadu dávať dolu.. nasledne pocitujem velku ulavu a miernu bolest ale jedenie je uz horsie, kedze citim velku citlivost a bolesť... tazko sa mi hryzie...😑
ak by boli otazky kľudne píšte. prajem krásny deň. 🤗

23. júl 2019

Dobrý deň, tiez som začala liečbu s invisalign, mam prvý týždeň dlahu. Z oznamujem sa s nim 🙂 Čítam tu, ze ste si ju menili kazde 2 tyzdne, mne kázala zubárka meniť po týždni..
Zvladam nosiť asi 20 hodín denne.
Chcela som sa opýtať, ked ste písali, že ste s ním pili všetko, tak aj kávu? Alebo občas by som si na návšteve dala aj vínko, dá, sa to aj zo strojčekom, ci treba aj vtedy vyberať?
Plus ako píše slečna vyššie, tak keď si dám strojček dole na jedlo, tak sa mi zdá, že mám zuby také,, slabe" akoby sa mi aj kyvali.. Je to normálne?
Ďakujem za odpoved

19. nov 2019

@arnstorf dobrý deň, mne kázala zubárka meniť každé 2 týždne Zubar zhodnotí v akom stave je chrup mne bolo treba posúvať dosť a vydržala som ho nosit takých 18 h denne. Pila som s ním prakticky všetko aj kávu a potom si vypláchla ústa. Pri jedení dole a ai zúbky sa posúvajú tak sú aj citlivé aj rozkývane ale to prejde. Liečbu mám ukončenú nosím len v noci aj to nie každý deň, zuby už ostali tam kde majú byt len 2 mám take neposlušné čo si nedaju povedat tak sa pôjdem opýtať čo s nimi

19. nov 2019

Ďakujem, ja mam zuby tiez dost krive.. Tak dúfam, že stačí ten tyzden 🙂
No skúsim aj ja piť kavu so strojčekom a uvidím, čo to spraví..
Kavu mam rada a nechce sa mi kvôli nej stále dávať strojček dole 🙂

19. nov 2019

@arnstorf no ono skús tou vodou potom vypláchnuť mne to pomáhalo

19. nov 2019

@lenocka1984 ďakujem 🙂 vyskusam 🙂

19. nov 2019

@lamujer88 nie ďasna sú ok ale ako sa otáčali zuby tak sa ukazali zárodky takých medzizub kazov hore aj dole medzi 6-7kou. Takze ts hygiena by mala byt posilnená. Zuby pod tým plastom v pohode dýchajú aj tekutina tam vojde čiže nekvasia sa tam

22. nov 2019

@sisa4444 super že som si tento koment všimla po roku. Bud sa nosí dlaha do konca života alebo pár rokov ja si dávam tak každú tretiu noc a zuby ostávajú ako sú až na dve potvory. Alebo sa dáva taký kovový drotik zvnútra mala to aj dáma doktorka ale neodporúčala to. Nedrží to vraj dobre. 🙂

22. nov 2019

Ahoj Lenka. Pozerám, že ešte stále sa nájdu dievčatá, ktoré do tejto témy prispievajú, preto sa chcem aj ja podeliť zo svojim príbehom 🙂 Ja čakám na Invisalign už od decembra, zúbky mam naskenované, plán liečby som videla, odsúhlasila, zálohu zaplatila, dlahy sú vyrobené a budú mi odovzdané na budúci utorok. Nesmierne sa teším a neviem sa dočkať kedy budem mať tento strojček na zuboch. Mám už nakúpené asi všetko čo budem potrebovať na čistenie, preštudované asi všetky články a videá ktoré sa tomuto strojčeku venujú, preto aj tvoj článok som čítala už asi pred 2 rokmi. Moja cesta za Invisalign bola bolestivejšia, pri rozhodnutí dať si strojček, najprv som chcela len kovový, mi robila zubárka panorámu a zistila že mám na kosti nadpočetný zub ktorý do mojich 30 rokoch nikdy nevyšiel von. Preto ma objednala na stomatochirurgiu do KE, kde sa doktorka 2,5 hodiny pokúšala ten zub vybrať. Najprv rozrezala vrch zubov pri hornej pere, potom prešla na rezanie z podnebia, no bolo to katastrofálne, zub nenašla, tak to všetko zašila a poslala ma domov. Vravela, že zub sa nedá vybrať iba pod narkózou. Týmto moja nádej na rovné zuby zhasla. Po nejakom čase asi roku som navštívila doktora Šillu v Prešove, kde som skúsila možnosť, že na strojček Invisalign snáď ten zub nebude musieť ísť von a budem môcť podstúpiť liečbu. Odradil ma, že takto to nepôjde, predsa len musím operáciu podstúpiť ešte raz. Zúfala z bolesti, ktorú som už raz prežila som si nechala čas na premyslenie. Prešlo asi pol roka, na bolesť som zabudla tak som na odporúčanie Dr. Šillu zašla za stomatológom Dr. Bačom v Prešove. Objednal ma na zákrok, ktorý som mala v januári, z podnebia sa mu to podarilo vybrať, mala som pár stehov, pekne sa to zahojilo, ani to už tak nebolelo lebo je to ozaj odborník ako sa patrí. Muselo prejsť pár týždňov na zahojenie rany na kosti a tak až teraz, 25.2 mi nasadia Invisalign. Nebojím sa ani bolesti ani šušlania ani neviem čoho keby prišlo, myslím, že horšia bolesť to už nebude akou som prešla k tomu aby som svoj vysnívaný stojček a úsmev mala 🙂 zatiaľ toľko moja dlhšia skúsenosť 🙂 pekný deň

18. feb 2020

@bellanella wow tak to je teda strastiplná cesta za rovnými zubami ďakujem za zdieľanie. Uvidis, tento strojcek ani neboli teda ja som to vedela úplne v pohode vydržať. Teraz už tie retencne nenosím tak poctivo a zdá sa mi že sa mi niektoré zuby trosku vrátili ale keď ho nosím týždeň zas sa to napravi. Vyrovnaním zubov akoby sa mi vyrovnala cela tvar. Momentálne si zuby bielim domáce + ambulantne bielenie a dúfam že potom to už bude take ako si predstavujem

18. feb 2020

@bellanella držím ti teda palce mech všetko už ide len hladko a nech si po liečbe spokojná.

18. feb 2020

Ja mám teraz invisalgin 2 mesiac teraz sa menia náhrady po jednom týždni s tým že ich mám 51. Prvé náhrady mi boli dobre len na dolné zuby horné ešte stále nemám už som si bola dať vhthnjt obe horné 4ky... teraz mi očné zuby ktoré sú mimo klenby ťahá dole takými gumickami a fest to boli a reze z vnútra ústa... dúfam že nedopadnem ako slečna vyššie ktorej tie zuby potom museli aj tak vyhnúť lebo sa jej tým tlakom rozdrvili :( úprimne som z celého strojčeka na prášky už som poriadne 2 mesiace nejedla niekedy nedokážem zjesť ani kašu lebo nedokáže od bolesti otvoriť ústa. Nikto v mojom okolí to nechápe... najradšej by som sa odsťahovala niekam do izolácie aby som nemusela počúvať ako to prejde ... Podľa toho čo tu čítam neprejde ... z celého týždňa som max 2 dní schopná normálne fungovať a myslieť čo nie je moc dobre pri tom že podnikám a som v poslednom mgr. Ročníku. A ani neviem co s tým robiť najradšej by som sa na to vykaslala ale vyhodila som za to 4000€ A som kvôli tomu trhaniu teraz strbava už nie je cesta spať... zatiaľ nič dobre k tomu nemám... bohužiaľ

27. nov 2020

@angie1107 to je fakt strašne. :( mne trhali 3 zuby ešte keď som bola mladšia kvôli strojčeku. Už keď si sa na to dala ver svojmu lekárovi, ja aa teraz veľmi teším z rovného chrupu ale nemusela som v dospelosti prechádzať až takýmito zmenami v chrupe, musí to byt hrozné. Ja som tie gumky veľmi flakala, mohla som mat zuby ešte rovnejsie. Držím ti palce - jediná dobrá vec, krorú vidím je, že teraz je korona a cez Rusko ti to až tak nevidiet. ♥️ Verim, že na konci procesu budeš spokojná a povieš si, že to stalo za to ale dobre že si napísala, aby ľudia vedeli čo všetko taká zmena obnáša

30. nov 2020

@lenocka1984 ďakujem krásne za tvoju odpoveď. Áno vidím v tom aj výhody vzhľadom na koronu a že sa nemusím stravovať medzi ľuďmi a nemusím chodiť do školy a veľa krát tam v horuckach zbytočné trpieť som veľmi rada že som sa na to dala teraz ked sa aj tak spoločensky nedá žiť. To ma tak upokojuje a značne uľahčuje situáciu. Najhoršie su prve dni po tom čo si večer zalozim novu náhradu alebo keď idem k zubárke a dá mi nové gumicky. Po takých 2 dňoch viem aj jesť hustu stravu ale mäso je problém. Po 4 dňoch je to už viac menej okej ale po 7 si menis náhradu takže ten istý kolotoč opäť dookola. Moj priatel to nedokázal pochopiť a včera sa somnou rozišiel s tým že som hrozná že nemáme žiadny partnerský život a neviem čo jednoducho ľudia čo to nemajú v ústach nepochopia keby mám len dlazky je to fajn ale mám vystupene očné zuby a na nich také kovové haciky s tým sa nedá bozkávať sotva s tým viem jesť ale jeho vec aspon viem ako mu na mne záležalo. 😊

30. nov 2020

@angie1107 to je strasne. Ak ho ale odradil strojcek, nie je ten pravy. Oproti tomu, co sa deje s telom zeny po porode je strojcek malina. Ale je mi to strasne luto, hlavne, ze ta nema kto podporit. Verim, ze si sa dala na spravnu cestu - investpvala si do seba a toho, ako sa citis, ako vyzeras a ovplyvni ta to pozitvne verim, na cely zivot. :( silno ti drzim palce a kedykolvek sa budes citit pod psa, len sem napis a ja ta rada povzbudim, ako bude v mojich silach.

30. nov 2020

Cawko❗️ Môžem sa spytat čo sa stane keď nosím strojcek napr. 20 hodin denne❓

25. apr 2021

@ice_jj_fish no tak kázali nosit aj mne ale som to nevydržala vždy. Rýchlejšie sa ti vyrovnajú aj keď kto vie - tie nasadky sa veľmi urýchliť nedaju mne ich menili raz za 2 týždne

25. apr 2021

Ahojky, prosim Ta, ako sa strojcek plati? Nejako postupne po kontrolach? Ci naraz?? Snad som to neprehliadla ak si uz pisala. Dakujeem

10. júl 2021

@avene55 záleží od lekára ja som to mala na dve splátky po pól roku tuším

12. júl 2021

Ahoj, prosím, keď idem ešte ken na konzultáciu s možnosťou hneď odobrať otlacky, je potrebné mať všetky kazy osetrene+ plánujem vymeniť aj plomby na dvoch zuboch. Alebo to nevadí, a dá sa to riešiť aj počas liečby invisalginom?

15. sep 2021

@alaina123 netreba dá sa aj počas

20. sep 2021

Dobrý večer, chcela by som sa opýtať, či ste mali problém, že sa vám jazyk ošuchoval na spodných zuboch a vnútornú stranu strojčeka? Mam ho dnes 1x nasadení a drie ma tam. Videla som už video, že sa môže použiť orho wax - vojsk, čo sa pripevní na tú časť, ktorá oškiera. Napr. Curaprox také má. Prosím použil to niekto? Ďakujem

29. nov 2021

@a_net používala som občas vosk áno

2. dec 2021

@lenocka1984 ďakujem krásne za odpoveď. Používam to a veľmi mi to uľahčilo živoť 🙂

2. dec 2021

dobry den mozem sa spýtať na tie gumičky? nosíte ich len na noc? viacero ľudí ich tak nosí… mne povedali ze stále aspon som tak porozumela…moc sa mi neda otvarat usta s nimi a suslem apoobede ma tak boli sanka ze vzdy je to na tabletku od bolesti

16. dec 2021

Dobry vecer, moj syn ma Invisalign druhy den a nevie si nasadiť tie gumicky. Studujeme to tu cela rodina ale teda nema tam ziadne kovove uchyty. Za co sa daju tie gumicky zahaknut?

23. dec 2021

@unique ja som mala v tom plastovom strojčeku take zárezy, o čo sa to prichytí

26. dec 2021

@lenocka1984 dakujem. Uz sme dnes boli u zubarky. Tie zarezy ma ale az od balicku c. 2 takze teraz este gumicky nedavame 😁

27. dec 2021

@lenocka1984 ahojky, nosis stale na noc nasadu? neposunuli sa zubky naspat?

10. jan 2022

@vlcik1 nenosim a len jeden dolny sa mierne posunul, ostatne nie. Ked si ju dam na 2-3 dni, zase sa vrati spat 🙂 je to asi individualne. Velmi sa tesim z vysledku.

19. jan 2022

Pozdravujem😉ja sa chcem prosím spýtať,začínam tiež s ním a napr.ako je to s nosením v tehotenstve?može sa nosiť počas celého tehu či sú tam nejaké obmedzenia?lebo ste spomínali,že ste boli tehotná v tom čase,preto by ma zaujímalo,ako je to vtedy?ďakujem pekne😉

21. jan 2022

@miaj ajaj, bola som počas jeho nosenia tehotná a liečbu to predĺžilo lebo som mala počas celého tehu nevoľnosti a takmer ho cez deň nemohla nosiť. Dvíhal sa mi žalúdok. Ale len pár mesiacov, potom sa všetko vrátilo do normálu aj strojček 🙂

23. jan 2022

@lenocka1984 super ďakujem

23. jan 2022

Ahoj ja by som sa chcela spytat...mne dnes dala zubarka prve 3 part dlah e bez lepenia attachmentov. Tie bude lepit az po 6 tyzdnoch. Aj ty si to tak mala? A ak nie nevues preco to tak je? Dakujem

27. jan 2022

@januliena123 neviem, ja som mala attachmenty od zač. Do konca 🙂 každý ma tie zuby iné

27. jan 2022

ahojte, taktiež absolvujem liečbu týmto strojčekom, čo sa týka attachmentov a nosenia gumičiek, je to naozaj individuálne, ja napríklad mám zatiaľ len jednu gumičku a nosím ju zatiať len v noci, bola som prekvapená že to mám len takto, ale počúvam rady doktorky. Chcela by som sa opýtať, máte niekto skúsenosť s výmenou výplní/plomb počas liečby týmto strojčekom? Ak áno, bolo to v poriadku? Strojček sedel?

7. apr 2022

Prispevok je sice starsi, ale vidim, ze komentare su aj aktualne....velmi ma potesilo, ze som ho nasla a vysledky su uzasne 🙂 Ja dnes nosim tento strojcek treti den, takze zatial su moje pocity zmiesane, ale uz si zvykam, aj ked este stale suslem ale uz ho viem aspon sikovnejsie vybrat a nasadit a nebojujem 15 minut pred zrkadlom slintajuc ako bernardyn :D uz sa tesim na vysledok....nevedela som, ze sa davaju pri nom aj gumicky, to sa kedy pouziva?

1. jún 2022

Ahojte, dufam, ze dostnem odpoved, aj ked je to starsi prispevok, chcem sa opytat tie gumicky si mam aj ja davat na noc, dnes zacinam a mam si dat vzdy nove kazdy den? Lebo kontrolu mam az v aprili a gumicky mam pocit, ze mi dovtedy nevyjdu🤔

11. feb 2023

Mi sme boli akurat dnes z 10 rocnou na vstupnej prehliadke takze ak som spravne pochopila o 2-3 mrsiace pošlu mail z vizualizaciou a po schvaleni ide do vyroby dceru vide tak 3300 eur

10. mar 2023

@lenocka1984 Ahoj,môžem sa Ťa spýtať z takýmto veľkým odstupom času veľmi kľúčovú a dôležitú otázku a síce, či sa Ti zúbky po liečbe vrátili alebo vracajú späť na pôvodné miesto? Ja som momentálne nositeľka tohto aparátu.

Dnes o 14:40

Začni písať komentár...

Odošli