Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
mamazem
11. nov 2016
41 

#ajurveda a stres

Práca, peniaze, deti, byt, väčší byt, dovolenka, dom, dovolenka, práca, práca, práca, stres, nervozita, vyčerpanie...

Poznáte to?

Máme rôzne sny a radi by sme si ich splnili. Alebo sa len pokúšame prežiť v stále viac konkurenčnom prostredí. Nájsť si prácu a všetko urobiť pre to, aby sme si ju udržali, popri tom zvládnuť rodinu, deti, domácnosť a nebodaj nejakú tú prístavbu, sťahovanie, stavbu. Má to však háčik, nie sme stroje, máme svoje limity. Ak preceníme svoje sily, aby sme dosiahli viac, získame zopár „darčekov“ navyše: stres, nervozitu a následne depresiu.

Rozlišujeme tri základné typy stresu:

 • Fyziologický – všetko sa deje vo vnútri. Počas stresu či nervozity dochádza k nerovnováhe v tlkote srdca a krvnom tlaku, tým sa vytvára tlak na naše artérie, čo zase zapríčiňuje kardiovaskulárne ochorenia. Dlhodobý stres taktiež ovplyvňuje našu imunity a zapríčiňuje ochorenia ako chrípka či prechladnutie. Je to typické napríklad u študentov počas skúšok.
 • Stres vyplývajúci zo správania (behaviorálny) – vzniká kvôli nesprávnym návykom, akými sú nadmerné pitie alkoholu či fajčenie, chýbajúci pohyb, nesprávna strava a prílišné pozeranie televízie alebo používanie počítača. Takíto ľudia veľmi prudko reagujú a ľahko sa rozčúlia.
 • Psychologický stres – stres nás ovplyvňuje aj na psychickej úrovni. V prípade stresu ľudia nepracujú a nesprávajú sa efektívne. Stres tiež ovplyvňuje našu schopnosť rozhodovať sa. Môže viesť k nervozite či depresii. Neskôr aj k druhotným symptómom ako je strata pamäte, ostražitosti a pozornosti.

Z odborného hľadiska je stres definovaný ako odpoveď tela na určitý akt alebo požiadavku. Najprv mozog rozozná určitú udalosť alebo objekt. Ak ich mozog vyhodnotí ako hrozbu alebo neočakávanú udalosť, telo začne uvoľňovať hormóny, ktoré aktivujú odpoveď typu „útok alebo útek“. Počas tejto odpovede vzniknú s vysokou pravdepodobnosťou v tele tieto všetky alebo niektoré z týchto zmien:

 • Zrýchlený tep srdca.
  Sucho v ústach.
  Sčervenanie očí alebo pokožky.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že stres je odpoveďou na určitú situáciu, ktorá je dočasná. Ak ale stres pretrváva kvôli ďalším faktorom, ako sú napríklad sociálne bariéry, vplyvy prostredia, vplyvy na pracovisku, rodinné vzťahy a podobne, stres sa mení na chorobu a spôsobuje vážne zdravotné problémy a to na fyzickej aj psychickej úrovni.

Faktory, ktoré podporujú #stres:

1. Štúdium: dnes je na školách veľká rivalita a vyžaduje si od detí a študentov veľa úsilia, aby dosiahli stanovené výsledky, čo môže viesť k stresu. Aj deti na školách môžu trpieť vplyvom stresu.

2. Prostredie: nezdravá pracovná atmosféra, diskusie na horúce témy, problémy s parkovaním, rodinné problémy atď.

3. Médiá: média taktiež dokážu vzbudiť u ľudí stres (prevaha negatívnych správ).

4. Manažment času: zlyhanie v manažmente času, v zosúladení štúdia, práce, mimopracovných činností, rôznych projektov, úloh, starostlivosti o rodinu, platenie účtov...

5. Peniaze: Nedostatok peňazí produkuje stres. Na druhej strane veľkou úrovňou stresu trpia aj už zabezpečení ľudia, ktorí ale sa snažia za každú cenu maximalizovať svoj obnos peňazí.

6. Vzťahy: zlé vzťahy s partnerom alebo ďalšími členmi rodiny, so šéfom, so susedmi, každý z nich môže vyústiť do stresu.

Všeobecne ale môžeme vidieť, že stres nie je prirodzený fenomén. To náš životný štýl a naše priority spôsobujú stres. Aby sme sa mohli vzdialiť od stresu, musíme si najprv osvojiť zdravý životný štýl a zvládnuť manažment času.

Zvládanie stresu 🙂

Toto sú základné kroky, ktoré by ste mali pridať do svojho životného štýlu, aby ste sa udržali dlhodobo zdraví a úspešní.

 • Obmedzenia: Mali by sme poznať naše obmedzenia a nikdy ich neprekračovať. Neprekračujte pri plnení svojich povinností svoj potenciál. Nenechajte sa ovládnuť inými ľuďmi a ich aktivitami.
 • Racionálny postoj: Ste to vy, kto má úplnú kontrolu a je to Vaša myseľ, ktorá robí rozhodnutia. Myslite racionálne a konajte podľa toho.
 • Usmievajte sa: Venujte sa činnostiam, ktoré vás tešia. Je to kľúč k tomu byť šťastným. Venujte sa svojim koníčkom, stretávajte sa s priateľmi a naučte sa žiť v rovnováhe.
 • Alkohol a cigarety: pravidelné pitie alkoholu a fajčenie cigariet sú hlavnými príčinami množstva chronických chorôb. Pokúste sa s nimi prestať.
 • Zdravá strava: Čerstvé a zdravé jedlo je zdrojom rôznych typov živín a antioxidantov. Pridajte do Vašej stravy rôzne druhy zeleniny, ovocia a štiav. Pridajte čo najviac citrusových plodov, pretože sú najbohatším zdrojom antioxidantov. Jedzte čo najviac jedlo pripravené doma.
 • Cvičenie: venujte sa denne cvičeniu, joge a meditáciám. Pomôžu vám nielen so spálením kalórií, ale aj so spálením stresu. Robte fyzické cvičenia aspoň 30 minút denne.
 • Relaxačné techniky: osvojte si relaxačné techniky na upokojenie mysle, ako je hlboké dýchanie, koncentrovanie sa, počúvanie jemnej hudby, spievanie mantier.

So zvládaním stresu nám môžu pomôcť aj niektoré bylinné prípravky. Sú 100% prírodné a nemajú žiadne vedľajšie účinky. Navyše nám pomôžu zvýšiť našu imunitu, podporiť pamäť aj trávenie a zlepšiť zdravotný stav v prípade chronických chorôb.

Najlepšie ajurvédske byliny na zvládanie stresu:

Ashwagandha a Brahmi sú najznámejšími bylinami na liečbu duševných chorôb, pričom sa široko uplatňujú pri liečbe po celom svete. V Planet Ayurvede nájdete 100% čisté bylinné prípravky. Pre lepšie zvládanie stresu Vám odporúčame naše dva prírodné produkty:

#ashwagandha kapsule Planet Ayurveda (500 mg):

Ashwagandha (Withania somnifera) bola klasifikovaná ako „Rasayan“ bylina, čo znamená, že sa jedná o rastlinu s osviežujúcim/omladzujúcim účinkom, ktorá podporuje vitalitu a dlhý život. Ashwagandha sa celosvetovo používa na výrobu nervových toník na podporu celkového duševného zdravia. Zvyšuje schopnosť porozumenia, zlepšuje kapacitu učenia a podporuje pamäť.

Účinky ashwagandhy na zdravie:
Najlepší prírodný produkt na zvládanie stresu.
Pôsobí ako prevencia únavy, stresu, nervozity, búšenia srdca, starnutia a nervového zrútenia.
Pôsobí ako nervové tonikum na zvýšenie duševnej výdrže.
http://www.planetayurveda.sk/ashwagandha-kapsule.html

#brahmi Kapsule Planet Ayurveda 500 mg:

V ajurvéde je bylinka Brahmi (Bacopa monnieri) známa svojou schopnosťou zvýšiť inteligenciu. Brahmi je najlepším prírodným výživovým doplnkom na zlepšenie pamäte a sústredenia.

Účinky brahmi na zdravie:

Zlepšuje koordináciu medzi neurónmi, podporuje dlhodobú aj krátkodobú pamäť
Uvoľňuje nervozitu, podporuje výdrž a napomáha pri duševnej únave.
Zvyšuje koncentráciu a pozitívne pôsobí na krvný tlak.
http://www.planetayurveda.sk/brahmi-kapsule.html

  Odporúčame