Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
nelinkabublinka
13. jún 2016
15457 

Najväčšia pomoc je žiadna pomoc

Niekto sa mamou narodí, niekto sa ňou stane. Ja som si robila vždy srandu, že ak raz budem mať dieťa a začne mi plakať, volám 155. Určite si nebudem vedieť rady (chvalabohu som sa mýlila).

Ku skutočnému dieťaťu som sa v mladosti nepriblížila viac ako na 2 km a niečo ako pestovanie, prebaľovanie, tíšenie či kočíkovanie bolo pre mňa tabu. Nepatrila som k tým ženám, čo sa dušujú, že deti nechcú, vedela som, že deti chcem. Raz. No ak som stretla na ulici v kočíku bábätko a vedľa neho malého psíka, zohla som sa k psíkovi. Čo už... Ako píšem, niekto sa mamou musí stať.

A tak, keď k tomu došlo, snažila som sa zistiť o rodičovstve čo najviac. Každý týždeň som čítala, ako naše bábo rastie, čo sa s ním v brušku deje. Čím viac sa blížil koniec tehotenstva, tým viac som hltala informácie, aby som bola pripravená.

Často som sa stretla s vetou: „Už nečítaj toľko, potom zbytočne všetko riešiš.“ No zdá sa mi zvláštne prelúskať celý internet, keď idem kúpiť telefón alebo vyberám dovolenku a nezaujímať sa o informácie o svojom dieťati, jeho vývoji a o tom, čo mu môže pomôcť, čo uškodiť. Neriešim posledné štúdie amerických vedcov, ale rokmi overené poznatky sú fajn. A tak si z každého vezmem kúsok a mám dobrý pocit.

Priznám sa, počas môjho „bádania“ sa u mňa vyskytla alergia na vetu: „Aj naše mamy to tak robili, tak čo riešiš.“ Veď áno, naše babky napríklad používali hliníkové hrnce a domy mali plné azbestu. A neznamená to, že je to tak správne. Vieme, že to škodí. Tak aj keď nás naše mamy dávali do chodítka, posádzali s chrbátikom podloženým vankúšmi a vodili za ruky, len aby sme už čím skôr chodili, neznamená to, že je to správne.

Prvou častou chybou rodičov je snaha dieťatku pomáhať. Ich cieľom je, aby sa dieťa čo najskôr posadilo, postavilo a nakoniec začalo chodiť. A tak ich nosia od narodenia vo zvislej polohe, neskôr ich priťahujú za ruky do sedu, posádzajú v lone alebo s opretím o vankúše a potom stavajú za nožičky a vodia za ruky. Počas odpočinku ich posadia do autosedačky alebo lehátka, aby mohlo všetko okolo seba sledovať a bolo spokojné.

Ako aj v prvom roku, tak aj po celý život bude platiť, že najdôležitejšia pre vývoj je samostatná aktivita dieťaťa, vďaka ktorej získa skúsenosti, schopnosti, silu. Príroda to všetko zariadila tak, že na psychomotorickom vývoji sa podieľa naraz viacero oblastí, ktoré sa navzájom ovplyvňujú. Aj v prípade psychomotorického vývoja platí, že cesta je cieľ. Napríklad samotné sedenie nie je tak dôležité ako všetky tie úkony, ktoré dieťa musí zvládnuť, kým je schopné posadiť sa samo. Musí sa vedieť plaziť, otáčať na bok, urobiť lietadielko na brušku, otáčať sa na ňom okolo svojej osi, zdvíhať panvu nad podložku, kľaknúť si na kolienka, pohupovať sa na rukách a kolenách, vzpriamiť sa na kolenách napríklad o schod či koleno rodiča, vedieť správne symetricky liezť so striedaním pravej ruky, ľavej nohy a naopak. Jednoducho všetkými týmito pohybmi si posilňuje svaly svojho tela. A keď je dostatočne silné, posadí sa.

Prečo neposádzať deti?

Detská hlavička je fakt dosť ťažká. A svaly pármesačného špunta sú ešte veľmi slabé a hlavu jednoducho nedokážu uniesť. A tak sa našim ratolestiam kriví chrbátik.

Prečo sa vyhnúť super štýlovým detských lehátkam?

Lebo dieťa dávame do takej polohy, že nám začne po chvíli brušákovať, posádzať sa. Poviete si super, posilňuje. Ale len jednu skupinu svalov. Ak by ležalo na chrbátiku a chcelo by sa vlastnou vôľou posadiť, muselo by sa inak namakať. A zapojilo by svaly celého tela. Vďaka lehátku sa možno naučí skôr sedieť. Ale to bude mať za následok zase len to, že bude trpieť jeho chrbátik. Pretože večným sedením v lehátku môže mať namakané brucho ako Coborová a dokáže vám sedieť v piatich mesiacoch, ale chrbtové svalstvo je ochabnuté, nezosilnené a zase by som vám tu mohla vymenovať kopu diagnóz, ako skolióza, lordóza a bla bla.

Chodítko je smŕŕŕť

Opäť dookola tie isté argumenty. Je to len urýchľovanie toho, čo má mať svoju postupnosť a čas... Ako dieťa začína chodiť? Najskôr sa drží oboma rukami a chodí tak, že opatrne prisúva jednu nôžku k druhej. Keď naberie silu a odvahu, jednou ručičkou sa pustí a druhou sa pridržiava. Začína skúšať normálne kroky jednou rukou sa držiac nábytku. A keď je už v tomto všetkom macher, pustí sa a spraví ten povestný prvý krok. Viete ako sa namaká, kým toto všetko zvládne? A keď ho bachnete do chodítka, síce si vypijete kávu bez reptania a povysávate neporiadok z predošlého dňa. Ale...

Okrem iného dieťa sa odráža špičkami a učí úplne chybne ukladať nožičky. A vďaka opore si vybuduje zlé pohybové vzorce pre chôdzu. O akých vzorcoch točím? Dieťa sa narodí s vrodenými nepodmienečnými reflexami. Tie sa jeho snahou a cieleným pohybom zdokonaľujú. Okolo deviateho mesiaca sa tie vyskúšané, zdokonalené a overené pohybové vzorce ukladajú do zrejúcej mozgovej kôry v definitívnej podobe. Ich neskoršie prebudovanie je veľmi ťažké a mnohokrát aj nemožné. Pretože zafixované vzorce sú už zautomatizované. Správne pohybové vzorce sa síce dieťa v neskoršom veku bude môcť naučiť, ale už budú vždy ovládané vlastnou vôľou. Alebo povelmi rodiča ako: „Nehrb sa, vystri sa...“ Poznáte nie?

Netvrdím, že 10 minút denne v chodítku vám dokaličí dieťa. Ale v 4 - 6 mesiacoch ho začnete prikrmovať v stoličke, denne v nej strávi aspoň hodinu. Hodinu denne strávi v chodítku, kým si nenavaríte. Hodinu denne strávi v lehátku, čumiac na Jaroša či Fíhu, kým si upracete. A pol hodinu strávi v autosedačke, kým sa presuniete na baby plávanie, nákup, návštevu alebo k babke. A babka si toho malého pišišvora zase len posadí do lona a bude mu spievať hio hopa na koníčku. A pokojne aj hodinu v kuse. A zrátané podčiarknuté, dieťa má sedieť, keď to dokáže samo, dieťa má chodiť, keď to dokáže samo, dieťa má jesť, keď to dokáže samo... Ale nie, ten posledný bod len srandujem.

Ak ste si vzali aspoň dačo k srdcu, čo môže vašu ratolesť ochrániť pred uboleným chrbtom na staré kolená, 🙂 tak som rada. Ak som vám zdvihla tlak mudrovaním, tak prepáčte. Ale viete ako, každá máme svoj patent na rozum. Čo si vy myslíte o vývine vášho dieťatka? Aké sú vaše názory na „pomáhanie“, respektíve rešpektovanie prirodzeného vývoja? Pridajte svoju skúsenosť do WIKI, stačí kliknúť sem.

#psychomotoricky_vyvin #motoricky_vyvin #zdravie #vyvin_dietata

  Super clanok, Neli, ale pri tom zvislom noseni je to diskutabilne. Teda minimalne podla najnovsieho je lepsie nosit dieta zvislo, pokial je samozrejme v ergonomickej polohe, pretoze ho len tazko clovek napolohuje v satke/na rukach do polohy koliska spravne.

  Paci sa mi prirovnanie k nastudovaniu vsetkeho okolo produktu pred kupou 🙂

  Ja zvyknem tiez spomenut, ze ked sme my boli babatka, tak mamky pozerali na cierno-bielu telku a dnes ju nema doma ani jedna, lebo farebna sa im viacej paci. Ked fandia vyvoju v technike, tak preco nie aj vo vychove a starostlivosti?
  Plus este ze volakedy bol jeden smer a hotovo, nic ine sa nepripustalo. Teraz mame toho na vyber kopec, tak preco sa obmedzovat a nasadit si klapky? 🙂

  13. jún 2016

  Ja mam rozdiel medzi dcerkami 7 rokov, kym prva si nevedomky, ze robím niečo zle prešla zdvihanim do sedu, lehatku, drzanim za ruky, choditkom, pevnou obuvou atd. Druha si zila od cca 5 mesiacov " na zemi " a v capackach a rozdiel vidno, je sikovnejsia, obratnejsia, teraz ma 2 roky ale ti, ktori si starsiu pamataju ako babatko tak to tiez hovoria, takze nieco na tom bude

  14. jún 2016

  super clánok, a uplne s tebou súhlasim! 🙂

  15. jún 2016

  akoby som to ja napisala! z ust si mi to vytrhla, vytlacit podciarknut a vylepit vsade kde su rodicia malych deti, hoci aj na verejne zachody 😉

  20. jún 2016

  Veľmi dobré postrehy ;) Ja momentálne bojujem s tým, že celá staršia generácia v rodine nevie pochopiť prečo nebudem dávať malú do chodítka, a ich akože argument veď všetci sme ho používali :D veď vidno na chôdzi ich detí, a iných vnúčat, že im to "prospelo" :D

  20. jún 2016

  vyborny clanok, suhlasim vo vsetkom! ziadne posadzanie, choditka, ci vodenie za rucicky! ide ma porazit ked vidim co vsetko mamicky robia so svojimi detmi! takisto napr nesuhlasim aby bolo malicke babo vo zvislej polohe - bez podpory hlavy a viselo cely den na matke.

  20. jún 2016

  Jednoznačne súhlasím, aj na svojom synovi som rázne držala prvenstvo v hádkach o tom čo si neprajem aby s ním robili.ale môžem povedať že moja časť rodiny to jednoznačne akceptovala 🙂))

  20. jún 2016

  Super článok a teraz šup toto poslať svokre a všetkým starším super múdrim babinkám, noo česť výnimkám ..... chvalim autorku a uplne suhlasim i ked my sa nosime v zumbuce a ostatne ako choditko veru smrrrrrrť ;)

  20. jún 2016

  super clanok veru vytlacit a vycapit pred oci tym co to ,,nechapu,, a choditka by som vyplieskala von oknom spolu s ,,zdravymi,, ortopedickymi topankami 🙂 🙂 🙂

  20. jún 2016

  No jo, ved ju radsej necham cely den vrieskat po leziacky lebo aj tak sama nic ine nevie, idealne ju nechat samu vedla v izbe, inak budem mat nutkanie a budem nosit na rukach ci v nosici v zvislej polohe (kedze si urcite nahovaram, ze inu neznesie) odkrvim jej nohy a hlava jej bude tlacit na chrbticu a este si aj zvykne... A ak ju nahodou drzanim za ruky pri prvej chodzi ochranim pred rozbitou hlavou, pretoze cely den nechce nic ine len to dookola skusat, budem krkavcia matka co svojmu dietatu nedopraje samostatny vyvin. A von radsej uz ani nepojdeme, lebo v nadich 3mesiacoch ked uz sa do vanicky nezmestime, v sportiaku este nevieme sediet a to nepohodlne vajicko v ktorom sa jej tak paci je vlastne sam diabol, lebo je to druhe hojdacie lehatko so zagulatenym chrbatikom co je poloha absolutne nevhodna. Ved aj z bruska vysla len preto, aby si ten chrbatik po 9tich mesiacoch mohla vystriet!

  Ja neviem, ale aj tu sa mi zda, ze niekto vidi len ciernobielo...

  Ja chapem, ze veci idu vpred, chapem, ze my moderne matky potrebujeme na vsetko nejaky papier a nazor 100 "komercne zameranych" odbornikov, ale co tak pouzit zdravy rozum a pocuvat materinske instinkty a potreby dietata?

  Nastastie aj ked sme kazda ina (kazda mame svoj patent na vychovu, vzdelanie ci stravovanie svojej rodiny), sme v niecom rovnake - vsetky svoje deti lubime a chceme pre ne to o com si myslime, ze je pre ne najlepsie...

  20. jún 2016

  Chcela by som vedieť kde mamička odložila svoje dieťatko ked písala tento dlhočizný članok ;) dúfam ze ne do lehatka, smrrrrrt ;)

  20. jún 2016

  Super clanok ☺ vystizny do bodky. Ja vlastne ani celkom nerozumiem tomu, ze dnes, v dobe neobmedzenych informacii, este nejaka mama pouziva choditko a pasivne posadza svoje dieta. Ale tak snad uz tieto hluposti vymizli... taki zaostali clovek uz ani nemoze byt.

  20. jún 2016

  @bupi1234 preco by ho mala dakde odkladat? staci polozit na zem, nasa lozi o 106 z izby do izby..

  20. jún 2016

  @alexmianina samozrejme ze existuju taki ludia.. ale su aj taki /dufajme ze ich je vacsina/ co daju aj na rady lekarov a ortopedov..

  20. jún 2016

  @resanka6 akých komercne zameraných odbornikov? staci trochu zdravého sedliackeho rozumu aby cloveku bolo jasne, ze cokolvek urychlovat nema absolutne ziaden zmysel..

  20. jún 2016

  @resanka6 Čo si malá?! Vo vedľajšej izbe dieťa nechávať? Čo ak by som ju začula? Ešte by ma to lákalo ju vziať do náručia a riskovať doživotnú galibu. Ja ju pre istotu nosím do garáže do montážnej jamy, alebo do pivnice. Alebo ju pripevním v ergonosiči o strom v záhrade. Samozrejme s podsadenou panvou, aby jej mega hlava nezničila chrbticu. :-P

  Ženy veď čo tak útočne 😀 Nikdy som nenechala svoje dieťa revať. Ani pri mne, ani vo vedľajšej izbe. Inak je veľmi veľa polôh, ako dieťa nosiť a pestovať aj tak, aby som mu zbytočne neriskovala 🙂 . Nabudúce možno o tom 🙂

  Športiak som tiež používala veľmi skoro, ale v úplnom ľahu, veď dnes je to asi medzi funkciami každého kočíka.

  A pri chôdzi som jej nepomáhala. Keď nemala na to, aby sa postavila a chodila, tak si nemala ako rozbiť hlavu. Keď sa vzchopila a začala chodiť popri stene a nábytku, tak som stále vždy pri nej (kedy sa dalo teda 🙂 ) a snažila som sa všetkým fraktúram a tržným ranám predísť. Prvý samostatný krok jej trval dlhšie. Mala 14,5 mesiaca. Ale keď ho konečne spravila a odhodlala sa pustiť, tak tých krokov spravila rovno 7 a prešla takmer celú izbu.

  Inak zaguľatený chrbátik je fajn a vôbec na ňom nie je nič zlé. Existuje tzv. poloha klbko, ktorá je pre dieťa veľmi prirodzená a prospešná.

  Komerčné názory mi to neprídu. Keďže pod pojmom komerčný si predstavím skôr svietiaci cumeľ, značkové outfity alebo super hojdacie vibračné kresielko, chodítko z trilion funkciami... Komerčné mi nepríde rešpektovať prirodzený vývin dieťaťa.

  @bupi1234 No tú moju by som už do toho lehátka musela prigurtňovať, keďže má niečo cez rok a pol. Píšem poväčšinou po večeroch, nociach alebo keď jej blahorodie spinká. 🙂 Dieťa nezvyknem odkladať. Odložím knižku, keď ju dočítam. Odložím riad, keď je umytý. Odložím hračky, keď sú rozhádzané. Odkladajú sa veci a nie deti 🙂

  Súhlasím, že každá chceme pre svoje deti to naj. Každá by sme chceli to naj aj pre iné deti. Preto konáme s najlepším vedomím a svedomím a sme presvedčené, že máme pravdu. A keďže chceme aj pre ostatné detičky len to naj, tak o tej pravde presviedčate aj svoje okolie (ako ja teraz) 🙂 Takže to berte prosím, len naozaj ako snahu o radu. Nie ako kázanie, či moralizovanie 🙂

  A ďakujem za každú reakciu.

  20. jún 2016

  @nelinkabublinka este ze si mi to upresnila ;) :D

  20. jún 2016

  no moje dieťa ani na choditko nemože pomylsieť,kedže máme diagnozu PEC na jendej nožke a nosi špeci dlahy a bol operovaný takže všetko zle je na niečo dobre....

  15. sep 2016

  perfektný článok!

  11. apr 2017

  Čítam ze robím veľa chýb...všetci okolo už len čakajú kedy bude sedieť dieťa kedy bude behať a len huckaju ved treba pomôcť ale ako vidím a tiež posledne mesiace sa dozvedám veľká veľká chyba....veľa mi dal článok a vezmem si veľa vecí k srdcu lebo svoju malinku moc ľúbim ďakujem 👏

  13. apr 2017

Začni písať komentár...

Odošli

Odporúčame

Veterníky s jahodovou penou
21.5.2020 • 891 
Vaše skúsenosti s HiPP
25.5.2020 • 2403