Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Nosové mandle. Vybrať či nevybrať?

Niekto dedí majetky, niekto choroby. Občas sa to tak nakopí, až máte pocit, že vo vašej rodine platí len to druhé. Z kýchnutia sú soplíky, zo soplíkov kašeľ, z kašľa lapnuté priedušky. Do toho ten prcek nespí, prehadzuje sa, mrnčí, lebo nemôže dýchať. Chrápe tak, že ak by to bol manžel, tak ho nedeložujete na gauč, ale až do montážnej jamy v garáži. No drobčekovi len zvlhčujete vzduch, vetráte, podkladáte hlavu do vyvýšenej polohy a krájate cibuľu k posteli, lebo Anička z koníčka povedala, že to pomáha na ľahšie dýchanie (Inak je to skutočne pravda 🙂 ).

Soplíkové story nie sú ničím výnimočné a netreba za tým hľadať exotické diagnózy, no ak sa opakujú príliš často a sú spojené s inými príznakmi, zvážte návštevu ORL.

Nosohltanové mandle sú zhluk lymfatického tkaniva, ktoré plní významnú imunitnú funkciu, chráni telo pred baktériami a vírusmi. Najväčšiu úlohu zohrávajú do 3 rokov dieťaťa, potom si telo vytvára aj iné spôsoby obrany.

S nosovými mandľami sa narodíme. Rastú približne do 8. roku dieťaťa, kedy sa začnú naopak zmenšovať a v puberte by mali úplne vymiznúť.

Jedno z najčastejších problémov detského veku

K zväčšeniu  mandlí dochádza predovšetkým počas akútnej infekcie horných dýchacích ciest. Imunitná aktivita mandlí stúpa a lymfatické tkanivo sa zväčší. Problém nastáva vtedy, keď sa po preliečení dieťaťa nevrátia mandle do pôvodnej veľkosti. Každou ďalšou chorobou horných dýchacích ciest sa mandle viac a viac zväčšia.

Aké sú prvé príznaky?

Niekedy žiadne a na tento problém sa príde náhodným vyšetrením. Ak už sa však objavia, odborníci radia ich nepodceňovať. Túto diagnózu a návštevu ORL by ste mali zvážiť, ak dieťa dýcha hlasno a prevažne ústami; chrápe; trápi ho upchatý nos či časté zadné soplíky a jeho reč je "huhňavá".

"Môjmu synovi zistili zväčšenú mandľu zhruba, keď mal 2-3 roky. Začal v noci chrápať, strašne hlasno, dýchal iba ústami, budil sa nevyspatý s kruhmi pod očami. Strašne mi ho bolo ľúto. Ja by som so zapchatým nosom ani nezaspala. Zhoršil sa mu sluch, lebo mandľa tlačila aj na uši a vkuse mal nejaké sople, lebo bola ložiskom bacilov. Dlho som sa rozhodovala, či mu mám ich mám dať vybrať, stále som dúfala, že sa to zlepší. Ale bolo to čoraz horšie.  Dala som mu ju vybrať ako 5 ročnému. Bol pod celkovou narkózou, čiže nemá žiadnu traumu. Museli mu aj nejakú tekutinu odsať zo stredného ucha, čo to tam mal také zanesené. A odvtedy v noci krásne dýcha nosom, občas si pochrapká, ale je to o 95% lepšie, ako predtým. A ani raz odvtedy nebol chorý," popisuje svoju skúsenosť mamička vo Fóre na Modrom koníku.

Únava, škrípanie zubami alebo nočné pomočovanie, nechutenstvo spôsobené zatekaním hlienov, aj to sú jedny z dôsledkov komplikácií pri zväčšených nosovohltanových mandliach. Odborníci varujú dokonca pred apnoe.

K ďalšiemu typu príznakov patria problémy s uškami. Tie môžu byť dvojaké. Buď sú to opakované zápaly stredného ucha či bolesti ušiek pri každej nádche, alebo porucha sluchu.

Vybrať či nevybrať?

Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie. A preto rozhodnutie pre výber nie je jednoducho voľbou. Rodičia by si však mali uvedomiť, aké sú možné komplikácie, ktoré môžu zväčšené mandle spôsobiť.

Deti len s ťažkosťou dýchajú cez nos a v noci je ich dýchanie prerušované, čo má za následok znížené okysličovanie krvi a môže viezť k možnému poškodeniu rôznych orgánov ako napr. mozgu, obličiek a iných. Z dlhodobého hľadiska môže mať dieťa problémy so zaostávaním duševného vývoja a intelektu.

Typické je aj tzv. vysoké gotické podnebie. Dieťa dýcha ústami, netlačí jazykom na podnebie a u neliečených pacientov sa objavuje aj typický výraz tváre s otvorenými ústami, poklesnutou sánkou a unaveným výrazom (odborne facies adenoidea).

Zväčšené mandle môžu stáť dokonca aj za plochým hrudníkom alebo krivou chrbticou. Ide však už o extrémne prípady, ktoré sú veľmi ojedinelé, ak sa zväčšené nosohltanové mandle neriešili vôbec.

Ďalšia mamička vo Fóre radí: "Neváhajte, ja viem, že máte strach, aj moja dcéra má kadejaké problémy, tiež som váhala, dýchala mi v noci ústami, chrápala, občas prestávala v noci dýchať. No a potom sme si všimli, že sa jej začína deformovať hrudník. A to je z toho, z plytkého nočného dýchania. Tak sme dali vybrať. Prebehlo to v pohode. Po náladovke bola smiešna, trošku nám to rozptýlilo napätie, potom operácia, ja som ju preplakala, mala som strach. A potom sa prebrala, bola taká ubolená, dezorientovaná, troška zvrackala krv. Ale do takých troch hodín sa z toho pomaly preberala a do večera už nevedela, prečo sme tam boli. Mala 3 roky a mesiac. A doktori mi vraveli, že dobre som sa rozhodla, lebo už jej to tlačilo aj na uško a boli by ešte väčšie komplikácie. Dnes je výber mandlí úplne bežný zákrok."

Adenotómia - odstránenie nosohltanovej mandle

Je to operačný výkon. Sú dve možnosti prevedenia - ambulantne alebo v narkóze. Ambulantne sa dieťaťu podá  tlmiaca injekcia, vďaka ktorej si nič nepamätá. Neznamená to, že vôbec nič necíti, ale keďže na operáciu ani na bolesť sa nepamätá, psychická trauma je minimálna. Operácia je krátka, nie je potrebná hospitalizácia a vyhnete sa pri nej narkóze. Nevýhodou je, že sa robí naslepo. Môže sa stať, že sa neodstráni všetko tkanivo a mandľa dorastie.

Pri operácii pod narkózou sa všetko kontroluje zrakom, čiže je istota stopercentnej úspešnosti.

Aké sú vaše osobné skúsenosti s výberom nosových mandlí? Podeľte sa s ostatnými mamičkami vo WIKI a pomôžte im v rozhodovaní.

#zdravie #nosne_mandle #orl #vyber_nosnych_mandli

  ja viem, že odveci a nepodstatné, ale nedá mi 🙈🙊 - "nosná" je napr. stena, ale mandla je "nosová"...

  4. máj 2017

  @sissy27 Ďakujem pekne za upozornenie. Odborne je to myslím nosovohltanová, ale to sa toľko asi v laickej verejnosti nepoužíva. Opravené. Ešte raz ďakujem 🙂

  4. máj 2017

  Nosové mandle nárastu aj po vytiahnutí znova ...ale ak to robí veľký problém tak radšej vybrať a možno po druhom narasteni problémy už robiť nebudú 🙂

  4. máj 2017

  @lulu9592 Čo som našla odborné informácie, tak dorastú práve v prípade, ak sa výber nerobí narkóze a teda sa robí "naslepo" len pod utlmovákmi. Kedy lekár nemá istotu, že odstránil všetko tkanivo. Ak je pacient v narkóze, tak sa môže kontrolovať zrakom, či bolo vybraté všetko tkanivo a teda sa zabráni sa opätovnému narasteniu mandlí. Ale zaujímalo by ma, či sú tu mamičky, ktorých deťom narástli mandle aj napriek tomu, že boli vyberané v narkóze.

  4. máj 2017

  @nelinkabublinka nosohltanové 😉 ja viem, ja som taký grammar-nazi, čo už so mnou... a áno, úplne bežne sa používa "nosná mandla", každý vie, o čo ide...
  @lulu9592 nie vždy dorastú, záleží, ako je spravený prvý zákrok...

  4. máj 2017

  @sissy27 Taký grammar-nazi by sa mi zišiel doma 😀 Toto som už fakt napísala "hovadinu" - nosovohltanová 🙂 To už viem aj ja, zabijak gramatiky 🙂 Len ako som opravovala všetko z nosného na nosové, už som zostala poznačená 😀

  4. máj 2017

  Neviem to do detailov ale viem že krčné nenarastu na 1000% no ja čo poznám ľudí a vyberali im nosné tak

  im narástli

  4. máj 2017

  @nelinkabublinka ale aby som aj k téme - ja som ako dieťa podstúpila 2x adenotómiu a 1x tonzilektómiu a pomohlo veľmi... s dcérou som tiež 2x absolvovala odstránenie nosovej mandle - 1. krát len v sedácii, 2. krát v celkovej anestéze... a tiež teda musím povedať, že pomohlo, už po prvom zákroku... ale dorástlo to ☹ aj keď už sa nezopakovali tie prvé problémy, ale bolo to počuť a poznať na dýchaní...

  4. máj 2017

  @sissy27 a mohla by som tvoju skusenost pridat aj do wiki? Dakujem

  4. máj 2017

  Môjmu synovi tiež budú odstraňovať mandle len ešte neviem ako. A jemu prišli nato tsk že mal vysoký zápal v tele tvz. S-aslo. Tak uvidíme ako to dáme.

  8. máj 2017

  Len ma margo-nosohltanova je iba jedna mandla.krcne su dve 😉

  8. máj 2017

  Môj malý absolvoval výber nosovej mandle ako 2,5 ročný v celkovej narkoze pretože chrápal. Po vybratí sa chrápanie prejavuje ďalej, ale je miernejšie. Absolvovali sme vyšetrenie v spankovom centre a zistili mu stredné ťažké spánkové apnoe. Doporučili nám výber krčných mandlí.

  9. máj 2017

  @janka.l mohla by som tvoju skusenost pridat aj do wiki? Mamicky to budu mat pekne pokope a nebudu musiet vyhladavat rady ostatnych mamiciek

  9. máj 2017

  ahojte, ja riesim teraz tento problem. maly bol doteraz zdravy, od kedy nastupil do skolky tak v zime bol chory kazdy mesiac (iba sopliky a kasel). zhorsilo sa to vsak, ked mu dr. diagnostikovala nabeh na laryngitidu. od vtedy zacal dychat ustami. nakoniec nas dr poslala na orl a tam mu zistila zvacsene nosove mandle, ze odporuca ich vybrat. ibaze nie som z toho velmi nadsena... stale dufam, ze sa to zlepsi teraz. robim mu preplachy nosteka, dychat nosom vie i ked stale tam pocut nejaky zadny soplik... ale prevazne dycha ustami. dr na orl predpisala aj nejaky sirup, ze skusime ci sa to zlepsi. viete mi popisat ako prebieha ten zakrok? ako dlho to trva? a zase kde mam istotu, ze ta mandla mu znova nenarastie a nebude ho trapit znova? pripadne mate niektora skusenost, ze ste pockali a skusili ine moznosti a sa to naozaj zlepsilo, ze nakoniec nebolo potrebne vybratie mandle?

  9. máj 2017

  v detstve mi ťahali nosné mandle v lokálnej anestéze. Bola to obrovská trauma, aj keď by som si to nemala pamätať, pamätám si to dodnes a veľmi dobre. Zákrok sa nepodaril, o týždeň mi ho robili ešte raz - ešte väčšia trauma. Ako sedácia - popisku od sestričky, no čosi strašné ☹ Teraz riešim mandľu u syna. nebýva chorý, ale dýcha v poslednej dobe skôr ústami, vraj kvôli zväčšenej nosnej mandli. V článku mi chýbajú nejaké alternatívne postupy ako sa vyspriadať so zväčšenou mandľou, napr. inhalovanie, morský vzduch a pod. Ťakať mandľu sa synovi zatiaľ nechystáme dávať

  9. máj 2017

  @bleee mam velmi podobny zazitok z detstva. Pamatam si vsetko,ako mi mandlu chytili do dacoho a krutili nou,akoby chceli vytrhnut stopku z jablcka. Ci slo o nosnu alebo krcne neviem,kedze mi brali obe... co sa tyka alternativy,tak mam pocit,ze je to len fukanie rany. Bez realnej pomoci.Vsetky informacie,ktore som nasla,tak hovoria o tom,ze ak je mandla uz zvacsena (aj v kludovom rezime,nie pocas akutnej infekcie),tak sa sama nezmensi. Jedine kortikoidnymi nosnymi kvapkami. Budem rada,ak mate alternativne moznosti liecby a sa s nimi podelite. Verim,ze mozu pomoct predist mozno infekciam ale ani inhalacia a ani morsky vzduch uz asi mandlu nezmensi. Teda najvaznejsie komplikacie ako problemy so sluchom,chrapanie, dychanie ustami to trvalo nevyriesi. Mozno sa mylim,nie som lekar a velmi rada si precitam aj ine nazory

  9. máj 2017

  Prave kvoli nim taketo clanky piseme. Aby sa mamicky podelili o ich prax,o ich skusenost a nazor. A mojim cielom je tie skusensoti sustredit vo Wiki,na jednom mieste.ked bude mamicka hladat odpovede,aby ich mala pokope. Aby sa lahko dostaka k realnym skusenostiam, realnych ludi..

  9. máj 2017

  @lulu9592 to nie je pravda, narastú len v prípade že nevyberú všetko prípadne že je to robené na slepo. ja som dospelá a v detstve mi vybrali nosnú mandľu a nedorástla...ako dospelá som bola na orl a lekárka hneď skonštatovala že: vybratá mandľa.

  9. máj 2017

  ˇ
  @bibistec u každého je to individuálne môj brat je dospelý a nosná Mandla mu narástla

  10. máj 2017

  @lulu9592 a ako dospely ako? to by mna totiz napr zaujimalo ci ludia co chrapu nemozu mat ako dospeli problem napr aj s mandlou resp ci to u dospelych moze sposobovat problem...ale to len na okraj

  10. máj 2017

  @bibistec áno ako dospelý ... a tam dôvod chrapania jedným z nich je aj nosná mandla

  10. máj 2017

  @lulu9592 fuh to ste mi teraz nasadili chrobaka do hlavy

  10. máj 2017

  @bibistec Každopádne sa treba spýtať kcneho on najlepšie víe

  10. máj 2017

  Ja mam tiez traumu z vyberu nosnej mandle.doteraz by som spoznala lekarku co mi to urobila. A co sa tyka mandli dcerka ich ma v norme aj napriek tomu sa trapime s rhinosinusitidou accuta.dokonca uz ma zvysenny podtlak v usku.vsetkeho toho spystacom bola skolka a skolkarske bacile.

  14. máj 2017

Odporúčame