oncology_nurse
6. aug 2018
1024 

Rakovina krčka maternice- tichý zabiják...

Ahojte 🙂 Keďže som dlhší čas nepridala žiaden článok, rozhodla som sa to dnes napraviť. No dnes to nebude veľmi oddychové čítanie, skôr taká "malá osveta". Robila som si poriadok vo veciach a dávam dohromady materiály do školy na ďalší semester (nech žije moje trafené rozhodnutie vrátiť sa po tridsiatke do školy 😀) a narazila som aj na prezentácie, prednášky, ktoré som robila v spolupráci s bývalými kolegyňami a kolegami z VOÚ v Košiciach na rôzne podujatia- či už konferencie, alebo interné školenia, edukáciu pacientov či ich rodín... Hovorím si, že niektoré informácie sa zídu aj tu, keďže my ženy sme tu na koníku v prevahe. Tak tentorez jeden článok, ktorý bude informovať o onkologickom ochorení, ktorému podľahnú v dnešnej dobe čoraz mladšie ženy. Tá posledná, ktorú som poznala, mala 27 rokov... 
Nuž, poďme na to. Keby mal tento článok pomôcť čo i len jednej žene, budem rada. 

Baby, nezanedbávajme sa. Choďme pravidelne na preventívky ku svojmu gynekológovi/gynekologičke...

Rakovina prsníka a rakovina krčka maternice patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce onkogynekologické ochorenia. V rámci štátov Európskej únie sa Slovensko dlhodobo umiestňuje na nelichotivých posledných priečkach, čo sa týka skríningu, primárnej prevencie a úmrtnosti na rakovinu krčka maternice. Kým rakovinu prsníka môžu ženy v značnej miere odhaliť samovyšetrením, rakovinu krčka maternice odhalí jedine preventívna prehliadka u lekára. Len približne 23 percent žien u nás však absolvuje pravidelne skríningové vyšetrenie. 
Na Slovensku si rakovina krčka maternice vyžiada približne každý druhý deň život jednej ženy. Ročne sa diagnostikuje okolo 550 až 600 nových prípadov, pričom ochoreniu podľahne asi 200 pacientok. Najviac postihnuté sú ženy medzi 40 až 50 rokom života. Ohrozené sú aj mladšie ročníky.
Tento typ rakoviny postihuje ženy o 15 až 20 rokov skôr v porovnaní s ostatnými zhubnými nádorovými ochoreniami. Priemerné skrátenie života ženy s týmto ochorením predstavuje viac ako 17 rokov. V minulosti sa pritom tento typ rakoviny vyskytoval vo vyšších vekových skupinách, trend sa však zmenil a vek, kedy ochorenie prepukne, sa znižuje.

  OCHORENIE SA VYVÍJA POTICHU! 

Vývoj rakoviny krčka maternice väčšinou prebieha bez príznakov a trvá vo väčšine prípadov dlhšie časové obdobie. Zmeny na krčku maternice nespôsobujú bolesť, často nie sú ani viditeľné a zistia sa až cytologickým vyšetrením. Riziko výskytu rakoviny krčka maternice je pritom päťkrát vyššie u tých žien, ktoré neabsolvujú preventívne prehliadky. Naopak vyhliadky žien, u ktorých je ochorenie zachytené včas, sú oveľa lepšie. Takmer všetky sa môžu vyliečiť.
Skríning rakoviny krčka maternice sa vykonáva u žien vo veku od 23 do 64 rokov, pričom prvé dva odbery cytológie sa robia v ročnom intervale. Ak sú tieto dva cytologické výsledky negatívne, pokračuje sa v trojročnom intervale, a to do 64 rokov. Skríning vo veku 64 rokov sa ukončí, ak sú posledné tri cytologické nálezy negatívne.

Rakovinu krčka maternice zapríčiňuje pretrvávajúca infekcia onkogénnymi typmi ľudského papilomavírusu (HPV). 
Ide o bežný vírus, ktorý sa vyskytuje u žien aj mužov, pričom sa s ním môže nakaziť každý, kto vykonáva akúkoľvek pohlavnú aktivitu. HPV vírusy sú vysokonákazlivé a veľmi rozšírené, počas života sa s infekciu stretne 80 percent sexuálne aktívnej populácie.
Vedci identifikovali vyše sto rôznych druhov HPV, ktoré napádajú kožu a sliznice. Väčšina nevyvoláva žiadne príznaky a infekcia za pár dní zmizne. Niektoré však spôsobujú bradavice na končatinách alebo v oblasti genitálií. Vznik rakoviny môžu spôsobiť takzvané onkogénne HPV typy, ktoré sú zodpovedné nielen za rakovinu krčka maternice.
Predpokladá sa, že 50 až 80 percent žien sa počas svojho života infikuje HPV vírusom a až polovica z nich sa infikuje onkogénnymi typmi. Väčšina infekcií spontánne ustúpi v priebehu niekoľkých mesiacov až dvoch rokov. Rakovina krčka maternice vzniká, ak infekcia spôsobená onkogénnymi typmi HPV pretrváva.
Je veľmi ťažké vyhnúť sa infekcii vírusom HPV, pretože sa neprenáša výlučne pohlavným stykom, postačuje akýkoľvek kontakt s infikovanou kožou alebo sliznicou. Riziko infekcie sa síce zvyšuje s počtom sexuálnych partnerov, infikovať sa však môže aj žena žijúca s jedným partnerom. Toto riziko zvyšuje aj fajčenie či užívanie orálnej antikoncepcie, vysoký počet tehotenstiev, imunologické faktory a história sexuálne prenosných infekcií ako sú napríklad chlamýdiové infekcie.

riesila som to posledne mesiace.. dat ci nedat dceru zaockovat ... nakoniec som sa rozhodla pre, tak dufam ze to rozhodnutie bolo spravne...

6. aug 2018

Čo v prípade,že žena má nejaké štádium a otehotnie? Zhoršuje to tehotenstvo ten stav? Môže sa to riešiť aj počas tehotenstva alebo až po? Je v takom prípade nutný cisársky rez, alebo je možný spontánny a prirodzený pôrod?

6. aug 2018

@paradize Myslíš už rozbehnuté štádium rakoviny, alebo zatial len zlú cytológiu, zmeny v nej?

6. aug 2018

Moja svagrina nebola u gynekologa od porodu cize 16rokov,co k tomu dodat nechapem to

6. aug 2018

@6223 moja teta je taka ista. Ta tiez cca 15 rokov nebola...

6. aug 2018

@oncology_nurse ja ked som nebola 2roky sestricka ma zotrela ako male decko ze si to doteraz pamatam😁😁😁

6. aug 2018
Komentár bol odstránený

@paradize skus pozriet tu, je tu reportaz so zenou, ktora toto v tehotenstve riesila... osobne sa priznám, nestretla som sa nastastie s pacientkou, ktorá by v čase ochorenia bola tehotná. No mám kamošku, ktorá mala veľmi zlú cytológiu, nerobili s ňou nič, až po 6 nedelí a chodila oveľa častejšie na kontroly. Rodila cisárskym. https://ona.idnes.cz/zuzana-glacova-rakovina-de...

6. aug 2018

ja chodím pravidelne na prehliadky ale robí mi len cytologiu. stačí to? teraz som tam mala cystu tak som po 2 mesiacoch išla na kontrolu a našťastie sa zmenšila že je všetko ok/ to mi vraj vzniklo že som zabudla užiť antikoncepciu../

6. aug 2018

@kvetkak cytologia je dolezite vysetrenie a prave vdaka nej sa daju pripadne zmeny odhalit vcas, cize ano, mala by stacit, ak nie su ine problemy. Nie som gynekologicka, ale sestra z onkologie, ako to je s cystami neviem, ako casto treba sledovat, atd.. vraj vo vacsine pripadov su neskodne.. (osobne mam cyst na vajecnikoch vela, ale to uz je zasa ina dg..)

6. aug 2018

@oncology_nurse dakujem výsledky som mala v poriadku. ja mám neter ktorá má 21r ostala tehotná a len teraz išla 1x k ženskej. no hrôza

6. aug 2018

@kvetkak ja som bola prvykrat ako 19 rocna, sice este nie tehotna, ale tiez asi nic, cim by som sa vedela chvalit... lebo stale som si vravela, ze mam predsa cas na take..potom som prisla zo skoly do praxe a celkom som to prehodnotila...

6. aug 2018

@gala79 nechcem byť zlá, no nikdy nezaočkujete proti všetkým typom, treba očkovať pred začiatkom sexuálneho života.

6. aug 2018

@paradize rieši sa to až po pôrode, ak je to veľmi zlé, je doporučený skorší pôrod.

6. aug 2018

@kvetkak existujú podrobnejšie testy, treba si ich však priplatiť a vyžiadať...jeden mesiac je to ok, na ďalší zlé, alebo opačne.

6. aug 2018

@lafamme to mi je jasne, ze nie vsetky typy tym "vychytam".. ale to cislo ze 70 % tym pokryjes, ma dost presvedcilo... ano jasne, ze pred pred začiatkom sexuálneho života.. u nas v Nemecku to ockuju medzi 9-14 rokom... nie je to povinne .. dcera ma o tyzden 13 a po dlhych rozhovoroch s pediatrom / mojou gynekologoickou , & kamaratmi - lekarmi v mojom okoli som sa rozhodla ju dat zaockovat...

7. aug 2018

Začni písať komentár...

Odošli