Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
orsi_h
8. jún 2017
555 

Štyri zlaté pravidlá pri užívaní antibiotík

Antibiotiká tvoria jednu z najznámejších skupín liekov. Ich cieľom je liečba chorôb vyvolaných bakteriálnou infekciou.
Ich nadužívanie - teda časté a mnohokrát neracionálne predpisovanie postupne vedie k množeniu odolných (rezistetných) bakteriálnych kmeňov. Tieto baktérie už pôvodné antibiotiká neusmrcujú, a môžu sa z nich v budúcnosti stať "nezničiteľné" kmene, ktoré budú ťažko- až nezničiteľné dosiaľ známymi účinnými látkami.

Ako teda užívať antibiotiká rozumne?
Existuje niekoľko zlatých pravidiel, ktoré keď sa dodržia, liečba pacienta sa urýchli a riziko nárastu bakteriálnej rezistencie klesá. 

  • Antibiotiká užívajme výlučne na bakteriálne infekcie - nežiadajme lekára, aby nám na bežné prechladnutie či chrípku predpísal hneď antibiotiká. Prechladnutie a chrípka sú vírusové ochorenia, na ktoré antibiotiká nezaberajú a preto ich užívanie nie je vhodné. Pri chorobe je dôležité sa presvedčiť o hladine tzv. CRP v krvi. CRP je totiž bielkovina, ktorej hodnota stúpa v krvi jedine, ak je v tele prítomná infekcia. Platí, že CRP stúpa najviac práve pri bakteriálnej infekcii (jej orientačné hodnoty si môžete pozrieť tu). Lekár teda pomocou jednoduchého testu vie posúdiť potrebu antibiotickej liečby.
  • Vždy doužívajme celú, lekárom predpísanú dávku antibiotických tabliet (celú fľašku suspenzie u detí) - zvyčajne 2. alebo 3. deň liečby sa už cítime lepšie, máme nutkanie vstať z postele, a ukončiť liečbu. Nerobme to! Pri antibiotikách platí "radšej viac, ako menej", treba všetky choroboplodné baktérie zničiť vhodne vysokou dávkou a dostatočne dlhou liečbou. V opačnom prípade sa ochorenie môže vrátiť a antibiotiká už nemusia zaberať.
  • Užívajme probiotiká. Antibiotiká účinkujú aj na črevnú mikroflóru, čiže ničia aj telu prospešné baktérie. Z tohto vyplýva mnoho nežiaducich účinkov: zlé trávenie, bolesti brucha, hnačka.. Preto tieto baktérie (tzv. probiotické kmene) treba dopĺnať vhodnými probiotickými tabletkami. Je dôležité aby medzi užitím antibiotika a probiotika bol aspoň 3-hodinový odstup.
  • Vyhýbajme sa konzumácii niektorých nápojov a jedál. Pred začatím liečby sa informujme o možných interakciách lieku s jedlom. Pri niektorých antibiotikách sa nemôžu konzumovať mliečne výrobky, citrusy alebo čierny čaj.

#antibiotika #lieky #zdravie