Za "mojich" čias sa veľa pozornosti vyšetreniu očí nedávalo. Nepamätám si, že by som bola na vyšetrení u očného lekára alebo že by tento lekár navštívil školské zariadenie, do ktorého som chodila. Mnoho mojich spolužiakov síce okuliare nosilo, ale bolo to až vo vyšších ročníkoch. Tu už nastával celkom aj problém s výsmechom :frowning2: Keďže vyšetrenie neprebehlo včas, deti zvyčajne dostali už vyššie číslo dioptrií. Tento fakt je dosť smutný, často „fasovali“ nepekné prezývky. Akoby oni už len za to mohli. Dnes už môžeme svojim milovaným detičkám kúpiť okuliare od výmyslu sveta. Krásne kúsky, určite by si vybralo aj to najnáročnejšie dieťatko. Koniec koncov na stretávke zo ZŠ malo okuliare až 80 % z nás. Takže toľko k tomu výsmechu za mladých čias.Poznáte mýty ohľadom „pokazenia“ očí? Podľa výskumov patria medzi ne aj tie najčastejšie, ktoré možno používate aj vy :wink: Napríklad čítanie či maľovanie si omalovániek v šere? Veruže takáto činnosť vôbec zrak nepoškodí. A mrkvička naša milovaná - jedz a očká budú zdravé –ďalší mýtus.


Malé dieťa nevie celkom dobre opísať svoj problém s videním. Síce môžeme detičky naozaj dôkladne sledovať, ale isté poruchy zraku odhalí až špeciálny prístroj.Čo nás ako rodiča môže upozorniť, že niečo nie je v poriadku:


- U malých deti – časté šúchanie očiek (v prípade únavy je to normálne), slzenie,

začervenanie, problém sledovať pohybujúci sa objekt, zabiehanie očka.

- U starších deti – vyžadujú sledovať TV z malej vzdialenosti, problémy pri opisovaní z tabule v škole, bolesti hlavy po čítaní, resp. na konci dňa, bolesti očí.


Deti od 3 do 6 rokov by mali podstúpiť preventívne meranie zraku. Mnoho odborníkov sa zhoduje vo vyjadrení, že čím skôr sa odhalí zdravotný problém, tým je väčšia šanca na jeho vyriešenie.Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, s podporou spoločnosti BILLA a občianskeho združenia BILLA, ľuďom toto preventívne meranie zraku vďaka bezplatnému projektu "Zdravé oči už v škôlke"

zabezpečí až pre 15 000 detí z materských škôl z celého Slovenska.


Pokiaľ máme možnosť pomôcť tým najdôležitejším pidi človiečikom u nás na Slovensku, tak neváhajme a prijmime túto výzvu ako fakt, že starostlivosť o oči netreba podceňovať.


Viac informácií ako zapojiť svoju škôlku do projektu nájdete na stránke

zdraveocivskolke.sk. Mamičky, určite sa zapojte a rozšírte túto informáciu medzi ostatnými, pretože na zdraví našich drobčekov záleží.


#billa