Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
sirene
1. júl 2017
98 

Ako sa starať o detskú pokožku?

Pre mamičky malých bábätiek a budúce mamičky.

O novorodencoch a o niektorých trampotách s detskou pokožkou.

Je vaše dieťatko počas horúcich dní nervózne, na tele má rôzne fliačky, suché miesta, mokvavé záhyby alebo pľuzgieriky na hrudi, šupinky vo vlasoch? Nepríjemná je už predstava, nie to ešte zažívať na "vlastnej koži". A práve s týmto sa bábätká a malé deti často stretávajú a len vďaka vašej starostlivosti tomu môžete predchádzať. 

V článku nájdete 3 podtémy: 

I. základné rozdielnosti pokožky malých detí od dospelých, 

II. sezónne problémy pokožky, 

III. inakosť pokožky novorodencov.

I.  Prečo je detská pokožka taká náchylná na poškodenie? 

Zo všetkých strán počúvame, že pokožka bábätiek je jemná, krehká, citlivá, vyžaduje starostlivú a láskavú opateru. Je to len ďalší biznis brnkajúci na city matiek, alebo skutočnosť?

"Bábätká majú viac kože ako dospelí ľudia, ich koža je nielen suchšia, ale i tenšia ako tá naša." Zaujímavé tvrdenie - tu je vysvetlenie:

1. Koža bábätka pokrýva väčšiu plochu ako u dospelej osoby, a to dokonca 2 až 3 krát vzhľadom k hmotnosti.

Ako je to možné? Plocha povrchu kože je totiž funkciou celkovej telesnej hmotnosti a to tak, že čím je nižšia telesná hmotnosť človeka, tým je väčšia plocha pokožky. V prípade malých detí to znamená, že majú väčšiu plochu na absorbovanie dráždivých látok, baktérií či alergénov z prostredia. To je hlavný dôvod, prečo je starostlivosť o detskú pokožku taká dôležitá a práve vďaka nej vieme vytvoriť ochrannú bariéru ( vhodné prípravky na čistenie pokožky, masírovanie, na ochranu pred slnkom, hydratáciu, …)

Trošku matematiky: bábätko o hmotnosti 5 kg má pokožku plochy 0,30m2 , pokožka dospelého človeka (70kg, 1,70m) zaberá 1,8m2. Ak by pokožka rástla priamoúmerne s hmotnosťou, tak 70kg človek by mal pokožku plochy 4,2m2 (a to je už výrazný rozdiel).

2. Koža dieťatka môže byť na dotyk i pohľad mäkká a pružná, ale v skutočnosti je suchšia ako tá naša.

Prečo? Koža vášho dieťatka nielen rýchlo absorbuje, ale tiež obsah vody i veľmi rýchlo stráca. Zvýšená strata vody je prvým krokom k objaveniu suchých miest až ekzému. Správne zvolený hydratačný prostriedok pomáha udržať vlhkosť pokožky. Prevažuje názor, že deti so suchou pokožkou a ekzémom by sa nemali často kúpať, voda ich pokožku ešte viac vysušuje. Ak však dieťatko kúpete krátko a vo vode s teplotou v rozmedzí 35-37°C, tak zabránite tomu, aby pokožka bola vystavená infekciám, ktoré sa v týchto ekzémom napadnutých oblastiach pokožky rýchlo šíria. 

3. Hoci sa nám koža bábätka zdá bacuľatá a pri stlačení dostatočne pevná, v skutočnosti je omnoho tenšia ako u dospelých.

Koža pozostáva z dvoch vrstiev: spodnej vrstvy - derma a vrchnej – epiderma. A práve detská epiderma nie je u bábätka tak vyvinutá ako u dospelého človeka, je omnoho tenšia a má menšie bunky.Preto je na koži bábätka zvýšené riziko podráždenia a množenia baktérií. Komplikácie ako novorodenecké akné, plienková dermatitída, mliečna chrasta – problémy tak typické pre malé detičky, vznikajú práve v dôsledku toho, že ich tenká epiderma je vystavená podmienkam, s ktorými si ešte nevie pomôcť.

Pre bábätká treba vyberať výrobky, v ktorých je pH vyvážené, bez chemických látok a alergických látok, 100% bez mydla. Nie také, ktoré voňajú nám, ale hlavne také, ktoré sú prospešné pre naše zlatíčka.

II. Horúce dni so sebou občas prinesú aj kožné komplikácie - zapareniny a potničky. 

Ako si s nimi poradiť? Čítajte ďalej.

1. ZAPARENINY: 

Svoju skúsenosť s nimi má takmer každá mamička, vedia malým detičkám znepríjemniť komfort a pohodlie. Sú počiatočnou fázou k vážnejším komplikáciám. Zapareniny u malých detí vznikajú predovšetkým v plienkovej oblasti, v záhyboch rúk a nôh, na krku, na miestach trvalo prekrytých odevom. Dôjde k hromadeniu kožného mazu a potu, pokožka zostane podráždená, sčervenaná, svrbí, štípe a páli.
Liečba a prevencia:
- pokožku je potrebné udržiavať suchú a čistú, aby sme zabránili ďalšiemu zaparovaniu (zakaždým po rozbalení z plienky pokožku očistiť čistou vodou, jemne osušiť, nechať dieťatko „vyvetrať“ na podložke, alebo sa s naháčikom trošku ponaháňať ). Ak to nie je možné, je vhodné mať vždy po ruke jemné vlhčené čistiace obrúsky.
- často meniť plienky (aj keď na obale sa píše, že dieťatko bude spokojné a až 12 hodín v suchu). Moč je veľmi agresívny voči ich citlivej a tenkej pokožke. Cez leto je lepšie baliť dieťatko do plienok na voľnejšie. Oplatí sa skúšať a nájsť tie najlepšie plienky, ktoré sadnú nielen veľkosťou, ale aj svojím zložením.
- zvoliť voľné vzdušné oblečenie z prírodných materiálov (žiadne obtiahnuté „legínky a rifličky“, umelé materiály).
- z postieľky odstrániť ochranné plachty proti pretečeniu (spôsobujú nielen zapareniny a potničky, ale sú častou príčinou vzniku ekzémov, lebo hromadia teplo pod dieťatkom).
- priedušné a sajúce materiály umiestniť aj do kočíka, autosedačky.
- na postihnutú oblasť nanášame masti alebo krémy určené na liečbu zaparenín v tenkej vrstve, aby mohla pokožka dýchať.
- v prípade hnačiek a riedkej stolice môže dôjsť nielen k zapareninám, ale i k osídleniu týchto postihnutých miest baktériami, či plesňami. Ak je postihnutá pokožka stále začervenaná, zapálená či dokonca mokvá a bolí, je potrebné ďalšiu liečbu konzultovať s lekárom.

2 . POTNIČKY:
Ide o vyrážky, ktoré sa prejavujú začervenaním kože, drobnými škvrnami, ktoré sa môžu naplniť čírou tekutinou (akoby kvapky vody). Sú spôsobené zadržaním potu s následným roztrhnutím potných vývodov, lebo potné žľazy malých detí a bábätiek nemajú ešte dostatočnú funkčnosť. Drobné pľuzgieriky môžu splynúť vo väčšie, po niekoľkých dňoch sa pretrhnú, koža začne schnúť a po kúskoch sa bude olupovať . Ich príčinou je prehriatie - nevhodne zvolené oblečenie, pobyt v príliš teplom prostredí, vyskytujú sa aj pri horúčkovitých stavoch.
Je možné ich vyliečiť doma, ale treba dávať pozor na hygienu, pretože postihnuté miesto sa môže infikovať a pupienky sa potom naplnia hnisom. Zvyčajne sa objavujú na hrudi, na krku a na zátylku pod vlasmi. V lete potrápia i bábätká, ktorým idú zúbky a majú zvýšenú produkciu slín.

Liečba a prevencia :
- ak je horúco, dať čo najmenej vrstiev oblečenia, najlepšie žiadne, nechať pokožku vetrať, na noc prikrývať len látkovou plienkou, kočík vonku umiestňovať do tiena.
- pokožku často oplachovať čistou vodou a jemne osušiť. Vhodný je aj vlažný rumančekový alebo repíkový kúpeľ (protizápalové a vysušovacie účinky).
- ak sa pľuzgieriky zakalia a okolie sčervená, koža je infikovaná. Je potrebná návšteva lekára.
- očistené a osušené miesta môžeme ošetriť tak ako pri zapareninách- tenkou vrstvou prípravku, ktorý dieťa toleruje - Sudocrem, Bepanthen,kalciová masť,...
- lekári občas predpisujú hypermangán, ktorý sa v malom množstve rozpustí v kúpeli (slabo ružová voda) a dieťa sa v ňom krátko opláchne - používa sa aj pri ovčích kiahňach.
- potieranie liehom nie je vhodné, lieh preniká hlbšie do tela.

III. Mamičky tohtoročných letných bábätiek spozornite.

Ak očakávate, že pokožka vášho bábätka bude hneď krásne hebká a ružová ako z fotiek, ktoré ste videli, realita vás môže zaskočiť.

1. Farba pleti - bez ohľadu na to, akú farbu pleti majú rodičia, je každé novonarodené dieťatko tak trochu „červeno-purpurové“. Obehový systém dieťaťa sa vyvíja, koža je tenká, vidíme žily a cievky a s tým i veľa sčervenaných miest. Prvé týždne života sa koža novorodencov môže šúpať. Deti narodené predčasne majú navyše telo pokryté lanugom – jemným ochlpením a tiež mázkom, alebo inak aj vernix – maz na povrchu tela, podobný syru, ktorý chráni pred popraskaním a zvráskavením kože bábätka v maternici. Tieto dva sprievodné javy sa vytratia v priebehu niekoľkých týždňov. Trvalý tón pleti dosiahne bábätko až vo veku 6 mesiacov.

2. Termoregulácia je znížená, pokožka tenká a panuje názor, že dieťa potrebuje „tradičnú“ jednu vrstvu oblečenia navyše – toto nepísané pravidlo však platí hlavne v chladnejších mesiacoch, kedy sa bábätko môže ľahko podchladiť. V lete naopak hrozí riziko prehriatia. Či je bábätko podchladené alebo prehriate zistíte aj pohľadom (buď je sinasté - namodralé, alebo rozhorúčené - červené). Koža bábätka má jednu špeciálnu schopnosť - ak si dieťa položíte "skin on skin" na svoju hruď, dokáže prijať teplotu vášho tela. Tento jav vám môže pomôcť znižovať teplotu pri vysokých horúčkach.

3. Má bábätko tváričku posiatu akné ako pubertiak? Ide o novorodenecké akné - ak sa objaví, neznepokojujte sa. Koža dieťatka je náchylná na škvrny, vyrážky a akné a dôvodom sú materské hormóny, ktoré sa prenášali cez placentu k plodu. Tieto „pupáčiky“ v žiadnom prípade nevytláčať - hrozí riziko zanesenia infekcie. Odoznejú samé.

4. "Mliečna chrasta" – žltá, šupinovitá vrstva na hlavičke dieťaťa - nie je výsledkom zlej, alebo nedostatočnej hygieny. Aj pri nej platí , že vzniká v dôsledku hormónov, ktoré prešli do placenty a zvyšujú aktivitu mazových žliaz. Týmto spôsobom niekoľko týždňov až mesiacov vychádzajú z tela von. Druhou možnou príčinou ich vzniku je reakcia imunitného systému na kvasinky, ktoré dráždia a zapaľujú pokožku. Objavuje sa až u  3 zo 4 detí dojčenského veku.

- šupiny môžu spôsobovať svrbenie a pocit pálenia, pokožka pokrytá mliečnou chrastou nemá dostatočnú priedušnosť, pri poškriabaní môže dôjsť k zápalom a komplikáciám.

- po okúpaní ich možno opatrne z vlasov vyčesávať (tak, aby sa nepoškriabala pokožka), alebo z vláskov nechtami vyberať.
- pomôcť môže potieranie olivovým, či mandľovým olejom v tenkej vrstve, overený a účinný je aj BABÉ Šampón na mliečnu chrastu.

5. Denné kúpanie nie je nevyhnutné. Častým kúpaním sa pokožka totiž stáva suchšou a náchylnejšou na poškodenie. Ak však dodržíte pravidlá - príjemne teplý (okolo 35-37°C) a nie dlhý kúpeľ, a ukončíte ho starostlivou jemnou masážou, tak nenapáchate žiadne škody. Samozrejmosťou je však kozmetika určená špeciálne pre bábätká.

6. Bábätká sa nesmú vystavovať slnku, ich pokožka si nevie poradiť so škodlivým slnečným žiarením. Je vhodné vyhýbať sa slnku medzi 10.- 16. hodinou, ak to nie je možné (napr. niekam cestujete), pokožku treba dôkladne chrániť – krémy, mlieka s vysokými faktormi - určené pre malé detičky (nezabudnúť natrieť i uši a nos) , ľahké svetlé oblečenie, klobúčik. Nadmerné slnenie vážne ohrozuje zdravie.

V prípade, že problémy s pokožkou pretrvávajú dlhšie, neviete si dať rady, dochádza k zápalom, pokožku osídlia baktérie, neváhajte vyhľadať lekársku pomoc. Pokožka malých detí ma úplné iné potreby ako tá naša.

Je to veľa informácií. Ak však aspoň časť z nich budete mať na zreteli, dokážete sa vyhnúť nielen "chvíľkovým" problémom, ale i zabrániť rozvoju vážnejších ochorení kože. Čím viac o pokožke malých detí budeme vedieť, tým lepšie sa o jej kvalitu budeme vedieť aj postarať. 

A na záver, jedna malá krásna zaujímavosť: 

Majte sa zdravo a krásne.

Lucia

Začni písať komentár...

Odošli