Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
slniecka
12. jún 2017
42 

Ako vyžmýkať z citrónov čím lepšiu limonádu

„Keď ti život nadelí citróny, urob si z nich limonádu“.

Čo je tou nádielkou citrónov v živote? Napríklad rôzne hendikepy, obmedzenia, choroby, nenávratné zmeny v živote, bolesť. Čo s tým?

Jednou z možností je tváriť sa, že sa nič nedeje, no môj život bude mať aj tak citrónovú príchuť a rozožerie ma zvnútra. Ďalšou možnosťou je nechať sa tou citrónovou chuťou priam otráviť. Zasahuje všetky moje zmysly a je mi z toho na nič. Prichádza stav depky, úzkosti, hnevu na celý svet. Tým pádom sama odplaším med, mätu, či medovku, ktoré by urobili tú limonádu chutnejšiu, znesiteľnejšiu, výživnejšiu. Inou možnosťou je hľadať riešenia, ako sa tých citrónov čo najrýchlejšie zbaviť. Celý môj život sa zrazu točí okolo medicínskych aj šarlatánskych rád, kým sa tých citrónov nezbavím. Niektoré odídu raz samé, iné ostanú navždy. A tak rozmýšľam o tom, ako vlastne vyrobiť limonádu z citrónov, ktoré v živote mám?

  1. Popravde povedané, nemám chuť vyrábať z nich limonádu, no keď už musím, zíde sa mi POMOC. Mať blízkeho človeka, ktorý povzbudí či poteší, je ako mať med, či bylinky do citronády. Pomoc príde aj od konkrétneho odborníka, ktorého si vyžaduje stav. Lekár, učiteľka, kamarátka, spoločenstvo veriacich. Stačí o ňu požiadať, zájsť do ordinácie, otvoriť sa dôveryhodnej osobe.
  2. Tak fajn, pomoc už je. Čo ďalej? POSTOJ. Môžem sa rozhodnúť, aký postoj budem mať. Citrónové správy zložia v prvom momente aj najsilnejšiu osobnosť. Prežívam rôzne citrónové pocity. No k situácii musím zaujať istý postoj. Aký? Väčšinou taký, aká je moja viera. Každý v niečo verí. Či už je človek veriaci alebo neveriaci.
  3. Oukej. Máme už pomoc aj postoj. Zaujala som postoj nádeje, že utrpenia tohto sveta sú len dočasné, mnohé sa nedá zmeniť, niektoré sa zmeniť dá a že to snáď má nejaký zmysel. Fajn. Čo ďalej? OTVORENÉ OČI. Prečo? Pretože vďaka citrónom v mojom živote viem zacítiť citróny v iných životoch a vidím, že trpia aj iní. Taktiež kvôli mojej viere, že nič sa nedeje len tak, mám možnosť cez citróny v mojom živote vidieť seba lepšie. Vidím viac svoje slabosti, ktoré by inak neboli odkryté. A keď už tie slabosti uvidím, môžem na nich pracovať. Teda, ak som otvorená k zmene.
  4. Výborne. Mám pomoc, postoj, otvorené oči. Ešte niečo? POMOC INÝM. Počula si už príbeh niekoho, kto sa so svojim citrónom popasoval tak, že bol pre iných povzbudením? Čo tak Nick Vujicic? Chlapík narodený bez nôh a rúk prednáša v rôznych kútoch sveta o nádeji, ktorá dáva zmysel jeho životu.

Zhrňme si to:

Na výrobu citronády z citrónov, ktoré nám nadelil život potrebujeme mať pomoc, správny postoj, otvorené oči, ochotu pomôcť iným z ich citrónmi a v neposlednom rade vážiť si to, čo máme. Takáto citronáda je veľmi chutná a dokonca zahasí náš smäť. 

    Odporúčame