Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
slniecka
30. júl 2017
328 

Boj s ďatelinou

Zbaviť sa ďateliny z trávnika je priam nemožné. Včera som sa o to pokúsila. A naučila som sa znova niečo nové. Čosi o ďateline a niečo o mojom srdci. Ako inák, podelím sa aj o túto skúsenosť.

    Pár minút po uverejnení článku „Prvá pomoc po pichnutí pýchou“ moje malé batoľa pichla včela u nás na dvore. Dovtedy mi ďatelina nijak výrazne nevadila, no po tomto zážitku som rozmýšľala, že ak to takto pôjde ďalej, burina nahradí všetok trávnik pri dome. A keďže moje deti veľmi v lete topánky nepoznajú, predstava pichancov  na dennom poriadku mi nedovolila ostať ľahostajná. Bojovať s burinou bez chémie stojí nemalé úsilie. Ako som ďatelinu vytrhávala a skúmala, kde až siahajú tie jej poplazy, dostala som sa k jej koreňom pri jednom ložisku. Koreň bol na počudovanie dlhý ako dve moje dlane dokopy. Taká malá ďatelina a taký dlhý koreň. Boj s ďatelinou trval večnosť, a tak som si krátila čas rozmýšľaním. 

    Predstavila som si, že ďatelina sú moje zlozvyky, ktoré zamorujú srdce ako ďatelina zamoruje anglický trávnik. Koreň zlozvyku je ťažké nájsť a vytrhnúť zo srdca. Po tom, čo som vyničila jedno ložisko ďateliny, ostalo holé miesto v trávniku. Tak isto, ak sa zbavím nejakého zlozvyku, musím ho nahradiť dobrým zvykom. Bude treba dosiať trávnik, pohnojiť, a prázdne miesto bez trávy sa časom napraví. Tak isto bolestivo a s námahou to ide aj v mojom srdci. Dobré zvyky sa budujú cielene, dlhodobo, s námahou. Čím zaplním to prázdne miesto v srdci?

    Miesto zlozvyku to môže byť nejaký hriech, ktorého sa ťažko zbavuje. Predstav si taký „malý“ hriešik ako prejedanie sa v depke. Dajme tomu, že si sa rozhodla zbaviť tohto zlozvyku. Čo urobíš? Nájdeš koreň. Pri prejedaní môže ísť o rôzne psychologické faktory ako pocit samoty. Nie som psychológ, tak sa do toho nešprtám. Čím teda nahradíme zlozvyk prejedania sa? Ostalo po ňom prázdne miesto na anglickom trávniku. Čo je to semeno trávy, a hnojenie, ktorým dosiahneme zatrávnenie? Žeby poslušnosť Božiemu slovu?

    Božie slovo nás učí múdrosti. Boh zapĺňa naše srdce, dodáva pocit istoty v období neistoty, je naším útočiskom v núdzi a samote. Ak teda tvrdíme, že sme Božie deti, nezaplňme naše srdce ničím iným. Nesaďme na prázdne miesto znova iba burinu. Čo môže byť tá burina lákajúca nás na rýchle výsledky? Napr. rôzne ľudské filozofie, meditácie a im podobné techniky na vyvolanie požadovaného stavu.

No anglický trávnik neoklameš. 

(Foto zdroj: Sydney Zentz, Unsplash.com)

    Odporúčame