Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
slniecka
9. jan 2017
24 

Keď je niečo viac ako detox tela

Kde sa vzali, tam sa vzali,

fikcie sa s faktami premiešali.

Vŕtajú sa v našom zdraví,

z každej strany sa protichodná info valí.

Stratégia fikcie je jednoduchá:

Akákoľvek vypustená „múdrosť“ nový oheň rozdúcha.

Zavŕtaná tak robí s tebou, čo chce.

Zarába na tebe, smeje sa a rehoce.

Vďaka fikcii veríme akejkoľvek diéte.

Novinka tu, novinka tam a nový detox je na svete.

Raz tuky, raz netuky,

Raz lepky, raz nelepky.

A raz iba mäso.

Raw, či neraw,

nevieš, čo je raw? To ani nevrav!

Bez kokosového oleja ani na krok,

Semienka chia, mama-mija,

Chlieb s maslom je minulosť.

Ovocie má vraj veľa cukru,

Vieš čo? Mám toho dosť!

Tu sa končí moja snaha podať úsmevne môj pohľad na to, s čím som sa za posledné roky, či  mesiace stretla. Ďalšia časť sa nerýmuje (niežeby sa predošlé riadky nejak extra rýmovali).

Zdravie mi na každom rohu ponúka iné „fakty“, ktorými sa mám riadiť v mojej životospráve, aby som dala telu všetko potrebné.  Napriek toľkým rozporuplným tvrdeniam jednotlivých pohľadov na životosprávu je jedna vec spoločná: strach. Človeka dokážu dostať do bodu, kedy má pocit, že bez tých „správnych“ potravín a výživových doplnkov sa snáď ani zajtrajška nedožije. A o to práve ide. (Dôležité je spomenúť, že nenarážam  na striktné diéty kvôli zdravotným dôvodom a diagnózam.)

Uvedomila som si, ako veľmi sa my, moderná spoločnosť, spoliehame na to, čo jeme. Toľko nádeje vkladáme  do jedla, akoby sme si tým nejako vedeli predĺžiť život čo i len o deň. Nebagatelizujem dôležitosť správnej životosprávy. Obmedzením neprírodného cukru, zavedením viac zeleniny a ovocia do jedálnička a pravidelným cvičením som za dva mesiace schudla pekné kilečká. Cítim sa lepšie a robím pre zdravie dôležité kroky. No pokiaľ by som sa mala riadiť múdrosťami zástancov rôznych diét a internetových expertov na zdravú výživu, myslím, že skôr, či neskôr by som zbankrotovala alebo dostala výživovú depku.

Tak hlboko sa dokážeme šprtať v zdravej výžive a pritom stav nášho srdca ostáva často prehliadaný. Ako zaťažení sme na to, čo dávame do úst, odkiaľ to smeruje cez žalúdok do kanálu a ako málo si dávame pozor na to, čo z tých našich pekných úst vychádza. V Biblii sa píše čosi, aj keď kontext nehovorí o zdravej výžive. Poukazuje nám ale, na čo sa máme hlavne zamerať:

"Nerozumiete, že všetko, čo vchádza do úst, príde do žalúdka a vylúči sa do stoky? No to, čo vychádza z úst, pochádza zo srdca a poškvrňuje človeka. Zo srdca totiž pochádzajú zlé myšlienky, vraždy, cudzoložstvá, smilstvá, krádeže, falošné svedectvá a rúhania." (Matúš 15:17-19)

Verím, že sa máme starať o telo najlepšie ako vieme, jesť primerane, športovať, hýbať sa na čerstvom vzduchu, atď. No ešte viac sa máme starať o naše srdce. V závere minulého roka som rozmýšľala, na čo sa chcem zamerať v novom roku. Túžim žiť tento verš:

"Nech ti je príjemná reč mojich úst a úvahy môjho srdca pred tebou, Hospodin, moja Skala a môj Vykupiteľ!"(Žalm 19:15, ekumenický preklad)

Na čo sa chceš tento rok zamerať ty?

Odporúčame