Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
slniecka
29. dec 2016
37 

O (ne)fungujúcich novoročných predsavzatiach a ako som s nimi vybabrala

Moje novoročné predsavzatia sa na sto percent začínali a končili v hlave a rozplývali sa spolu s prchavým pocitom o ich nádhere a nedosiahnuteľnosti. A tak sa písal môj príbeh s rovnakým refrénom niekoľko rokov. Z hanby pred ďalším zlyhaním som si pre istotu prestala dávať novoročné predsavzatia. Kto to vlastne vymyslel? Prečo by sme si ich mali dávať práve pred začiatkom roka? Nový rok sám o sebe nemá predsa žiadnu moc urobiť z nás iných ľudí, ktorí zrazu dokážu robiť veci inak. Myslím dlhodobo inak, nielen v januári a februári.

A tak som kedysi vydržala cvičiť zopár dní, dokonca som sa začala učiť maďarsky. Za desať rokov som stále na prvej lekcii a pamätám si jedine frázu „az asztal kerek“. Ozaj si nerobím srandu z predsavzatí, len tak humorne ukazujem na to, ako mi to proste nikdy nešlo. Kým ...

Bod zlomu

...kým som nezačala mať neuveriteľné bolesti chrbta. Kým mi z toho nezorganizovaného životného štýlu nebolo natoľko nepríjemne, až som si povedala, že takto žiť nechcem. Kým som sa nezačala pozerať na veci tak trochu inak....viac biblicky. Postupne som videla potenciál, dary a talenty, ktoré som od Boha dostala a ktoré zanedbávam. Možno sa to volá osobnostný rast, duchovný rast alebo oboje dokopy. Možno som dospela, dozrela, čokoľvek. Taktiež som spoznala svoje silné, slabé stránky a dokázala som pomenovať oblasti, na ktorých by som chcela pracovať, čo by som chcela zmeniť.

Preč s pasivitou

Zrazu som hľadala riešenia miesto výhovoriek. Realita života mi viac nedovoľuje zotrvať v pasivite a predpokladám, že to nedovoľuje ani tebe. Boľavému chrbtu nevysvetlím, že nemôžem cvičiť, lebo neviem ako, nemám čas. Deti mi neuveria, že sa nedokážem naučiť uvariť alebo napiecť niečo nové. A ani Boh mi neuverí, že som proste nemohla byť najlepšia Gabi, aká môžem byť. Tou najlepšou Gabi mám na mysli verziu mňa, ktorá podľa viery a múdrosti Bohom danej žije tak, aby to bolo na Božiu slávu. Toto je sila. Predsavzatia sa môžu schovať do truhlice.

Buďme učenliví

Žijem s nádejou, že Boh, ktorý mi dal tento život, je mojou silou a pomôže mi dobehnúť dobrý beh, ktorý v tomto živote bežím. No ako sa hovorí: „Pomôž si človeče, aj Boh ti pomôže“, nečakám, že mi padne múdrosť od Boha do hlavy, ani že sa mi z noci na deň zázračne spevní svalstvo. Keď mám otázku, hľadám odpoveď v Biblii, u ľudí a áno aj na internete. Učím sa nové veci, zručnosti, nebojím sa viac meniť veci.

Zmena je proces vyžadujúci si čas a odhodlanie. A s tým mne aj tebe Pán Boh môže pomôcť. Niekedy cez ľudí, ktorí sú v danej oblasti odborníci, niekedy cez známych, ktorým sa v danej veci darí lepšie ako tebe. Niekedy je to doktor, inokedy tréner. Niekedy susedka a ver mi, niekedy aj svokra. Nebojme sa učiť jeden od druhého. Výsledky na seba nenechajú dlho čakať a zmena príde aj bez tých novoročných predsavzatí. 

PS: Do nového roka prajem všetkým čitateľom mojich príspevkov, "aby Kristus skrze vieru prebýval vo vašich srdciach, aby ste tak zakorenení a upevnení v láske mohli so všetkými svätými pochopiť, aká je to šírka, dĺžka, výška a hĺbka, a poznať Kristovu lásku, ktorá prevyšuje poznanie a tak aby ste sa dali naplniť celou Božou plnosťou"(Efezanom 3:17-19).