Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
slniecka
7. nov 2016
44 

​Príbeh o nezafarbených šatách a o tej prísavke

Kde bolo, tam bolo, dostala moja dcérka ako darček od svojej tety krásne letné šaty.  Ich prvé pranie som zo strachu, že sa sfarbia, odkladala tak dlho, až z nich dcéra vyrástla. A tak ich nemala oblečené ani raz. Škoda šiat, času a energie, ktoré do ich kupovania vložila jej teta. A škoda, že som to neriskla a nevyprala zo strachu pred ich sfarbením. S tým sa už veľa urobiť nedá. Ale je veľa oblastí, s ktorými sa niečo robiť dá.Každý deň dáva toľko príležitostí na strach, až je to paralyzujúce. Človek o tom veľa nerozmýšľa a nezamýšľa sa nad tým, až kým sa nad tým na chvíľu nezamyslí. Potom je naše správanie vysvetliteľnejšie. Tak napríklad:

Prečo sa toľko prispôsobujeme očakávaniam iných? Možno iba kvôli strachu, že nás tá dotyčná osoba nebude mať rada. Možno nachádzame hodnotu v ľuďoch a veciach, namiesto v Bohu.

Prečo sa nepostavíme na stranu spravodlivosti, keď sa deje neprávosť? Možno máme strach vytŕčať z davu, ísť proti prúdu. Možno sa hanbíme vyjadriť nesúhlas zo strachu pred odmietnutím, narážkami a podobne.

Prečo nerozvíjame naplno dary a talenty, ktoré sme dostali? Možno máme strach zo zlyhania a tak to radšej ani neskúsime.

Prečo sme neúprimní sami k sebe a k iným? Možno máme strach pozrieť sa pravde do očí.

Komfortná zóna

Strach tebe aj mne hovorí: “Ostaň v komfortnej a bezpečnej zóne a ja ti zaručujem, že nič zlé sa ti nestane. Vyhneš sa tak nepríjemnostiam, konfrontáciam s inými a zafarbeným šatám. Nezačínaj cvičiť, veď aj tak to nezvládneš. Nebuď úprimná k iným o tom, čo prežívaš, veď ešte by ťa prekukli, že nie si dokonalá a mali by ťa menej radi. Neotvor ústa a nehovor, čomu veríš, pretože ťa len vysmejú a to určite nechceš. Urob radšej, ako ti hovorí niekto iný, veď inak by ti to dotyčný dal pocítiť. Neskúšaj nové veci, veď to zbabreš. A nie že pôjdeš von bez makeupu, to nech ťa ani nenapadne.” 

Jednu vec, ktorú ti strach nepovie je to, že je iba ako taká prísavka v tvojej mysli, ktorá ťa chce paralyzovať. Ale tá prísavka nad tebou nemusí vládnuť a ty môžeš urobiť správnu vec napriek strachu. Ako? No existuje odvaha. Tá ti pomôže. Návod ako von zo strachu nájdeš v múdrosti. V Biblii sa píše, že počiatkom múdrosti je bázeň pred Bohom…

Ja strachoput

Zvykla som byť ten klasický príklad strachoputa, ktorý sa bál aj vlastného tieňa. Bola som ako šedá myška, ktorá je rada vo svojom mini priestore a nepotrebuje vytŕčať z davu. Dovolila som strachu úradovať v mojej mysli dlho. No nie pridlho a začala som robiť veci, ktoré by som inak bez odvahy neurobila. Ešte aj obyčajný internetový nákup potravín bol pre mňa kedysi nereálny, keďže som sa bála nových vecí. No chvála Bohu už mám za tým obdobím. Dalo by sa písať mnoho príkladov z môjho života, v ktorých som už prekonala strach. Ale teraz už určite tuho premýšľaš nad svojím životom a nad vecami, ktoré môžeš vďaka odvahe zmeniť.

Aký druh strachu sa prisal na tvoju myseľ? Ovláda ťa, alebo robíš odvážne kroky napriek strachu? Veľa odvahy a síl do potrebných zmien ti prajem!